وزیر سابق بهداشت با اشاره به مشکلات بیماران در پرداخت هزینه های دارویی، از نمایندگان مجلس خواست که جلوی مبادله ای شدن ارز دارو را بگیرند.

دکتر مرضیه وحید دستجردی، درباره تبعات احتمالی مبادله ای شدن ارز در بازار دارویی کشور و همچنین سهم مردم در پرداخت هزینه های دارویی، گفت: دارو استراتژیک ترین کالای مورد استفاده مردم است؛ چرا که با حیات و مرگ مردم درارتباط است. از طرف دیگر دارو غیرقابل جایگزین است و برای هر بیماری باید تنها همان داروی مربوطه مصرف شود.

وی در توضیح مشکلات بیماران برای تامین هزینه های دارویی و درمان، ادامه داد: قبل از مطرح شدن مباحث مربوط به مبادله ای شدن ارز دارو هم هزینه های دارویی مردم بسیار زیاد بود؛ به طوری که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد اعتراض ها و نامه هایی که مردم به دست ما می رساندند، به هزینه های دارو و درمان شان مربوط بود.

با مبادله ای شدن ارز، قیمت دارو حداقل ۲.۵ برابر و پرداخت از جیب مردم به بیش از ۹۰ درصد می رسد

دستجردی به تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر لزوم" کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت به ۳۰ درصد" اشاره کرد وافزود: اکنون بدون درنظرگرفتن حق بیمه ای که مردم می پردازند، سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت ۵۴.۶ درصد است که با لحاظ حق بیمه پرداختی از سوی مردم بابت بیمه های دولتی، پایه و تکمیلی، سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت به حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد می رسد. در چنین شرایطی اگر ارز دارو مبادله ای شود، قیمت دارو حداقل ۲ تا ۲.۵ برابر افزایش می یابد.

وی در این باره ادامه داد: هزینه پرداختی از جیب مردم بابت هزینه های دارویی به بیش از ۹۰ درصد می رسد؛ این درحالیست که پیش از این هم بسیاری از بیماران استطاعت پرداخت هزینه های دارویی را نداشتند.

مجلس نگذارد با مبادله ای شدن ارز دارو به مردم اجحاف شود

وی تاکید کرد: دارو کالایی است که به سلامت مردم ارتباط دارد و دولت موظف است از طریق بیمه ها، هزینه های دارو و درمان را بپردازد. از طرف دیگر اینکه برخی از مسئولان وزارت بهداشت می گویند ما به التفاوت ارز مرجع با مبادله ای را با تخصیص اعتبار مربوطه جبران می کنیم، هم ادعای درستی نیست؛ چرا که اکنون هم بیمه ها با این اعتبارات و بودجه هایی که دارند، نمی توانند بدهی های خود به داروخانه ها و بیمارستان ها بپردازند، با ۲-۳ برابر شدن قیمت داروها، دیگر پرداخت مطالبات داروخانه ها و بیمارستان ها از سوی بیمه ها امکان پذیر نخواهد بود. مجلس که قانون برنامه پنجم توسعه را تصویب کرده، نباید بگذارد چنین اجحافی به مردم شود.

دستجردی از مسئولان خواست که توضیح دهند مبادله ای شدن ارز دارو به خاطر مشکل ریالی است یا ارزی؟ اگر مشکل ارز دارند که نباید ریال آن را بالا ببرند، اگر هم مشکل ریال دارند چرا وصلش می کنند به ارز؟

وزیر سابق بهداشت همچنین تاکید کرد: سلامت مردم در گروی این است که تا حد امکان، سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت کاهش یابد و به سمت" بهداشت و درمان همگانی" حرکت کنیم؛ برنامه « پزشک خانواده» و دیگر برنامه ها درجهت تقویت بودجه های دولتی و بیمه ای نیز در همین راستا بود.

دستجردی تاکید کرد: مبادله ای شدن ارز دارو فشار بسیار بیشتری بر مردم وارد می کند. وقتی عنوان می شود که کالاهای اساسی ارز مرجع دریافت می کنند، چطور برخی از مسئولان در وزارت بهداشت جرات می کنند بگویند دارو با ارز غیرمرجع تهیه خواهد شد. وظیفه وزارت بهداشت است به هر نحوی که شده دارو را با ارز مرجع تامین کرده و در اختیار مردم قرار دهد و دارو باید در دسترس بیماران باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات