مجتهدزاده:

یک استاد ژئوپلتیک دانشگاه تاکید کرد: سراسر خلیج فارس جزو ایران محسوب می شود.

پیروز مجتهدزاده طی سخنانی در همایش ملی « بررسی حقوقی و تاریخی خلیج فارس» ، اظهار کرد: در میان خلیج فارس دو ایالت وجود دارد که نیمه شرقی آن شامل عمان شمالی و امارات متحده و بخش جنوب آن تنگه هرمز قرار دارد. انگلیس از سال های ۱۸۲۰ تا ۱۸۹۹ تمام مناطق خلیج فارس را تحت الحمایه خود قرار داد ولی پول رایج آنها ریال بود.

مجتهدزاده تصریح کرد: در سال ۱۳۸۳ عده ای از اساتید در ایران و اروپا مجموعه ای را تحت عنوان مدافعان خلیج فارس تدوین کردند که بنده هم عضو این مجموعه هستم. دو پیشنهاد گرامیداشت دهم اردیبهشت ماه روزی که پرتقالی ها از این منطقه اخراج شدند و گرامیداشت روز ۹ آذر ماه روزی که ایران توانست تمام بدهی های خود را پرداخت کند را مطرح کردیم.

این استاد دانشگاه گفت: این گونه نبود که ایران بحرین را پس داد و جزایر را گرفت و باید این شبهه را دور انداخت. این شبهه به صورت سوالی مطرح شد که آیا درست است که ایران بحرین را داد و جزایر را گرفته است؟ .

وی با بیان این که واژه اشغال که در تفاهم نامه ۱۹۷۱ آمده به معنای این نیست که ایران آنجا را اشغال کرده است، گفت: این اشغال به منظور اشغال غیرقانونی نیست و تفاهم نامه ای که امضا شد، کاملا قانونی بوده است. در ماده اول تفاهم نامه آمده که نیروهای ایرانی وارد جزیره خواهند شد و مناطقی را تحت تسلط خواهند گرفت که در نقشه مشخص شده است. آیا این موضوع به معنی اشغال است؟

به گزارش ایسنا، ریاست بخش دوم همایش ملی بررسی حقوقی و تاریخی خلیج فارس را بهمن کشاورز رییس سابق اتحادیه سراسری وکلا، بر عهده داشت و طی سخنان کوتاهی گفت: در مورد خلیج فارس هر چه گفته شود کم است و برپایی چنین همایش هایی بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا چنین مساله ای کوچک نیست.

وی افزود: هر وقت ادعای مالکیت بر جزایر سه گانه از سوی دشمنان مطرح می شود، داستان آب و سربالارفتن آن برای من تداعی می شود؛ بنابراین می توان گفت که این ادعاها از جانب کسانی مطرح می شودکه هیچ یک از معیارهای شناخته شده کشور را نداشته و این معیارها در مورد آنها صادق نیست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات