آنطور که مجلسی ها در جلسه غیرعلنی با رئیس کل بانک مرکزی شنیده اند، دارو از دریافت ارز مرجع محروم شده است. این، یعنی اینکه عرصه برای تاخت و تاز دلالان دارو باز می شود و ناصرخسرو دوباره رونق می گیرد. در مقابل، دل نگرانی و تشویش مردم از این اقدام دولت، دوچندان می شود.

ماجرای ارز دارو که سال گذشته با حواشی زیادی همراه بود و در نهایت با برکناری وحیددستجردی از وزارت بهداشت، تا حدودی از حاشیه ها فاصله گرفت، بار دیگر با اظهار نظر صریح رئیس کل بانک مرکزی، وارد حاشیه شد. محمود بهمنی با بیان این جمله که بعد از این، دارو ارز مرجع نخواهد گرفت، آب پاکی را روی دست بیماران و دست اندرکاران حوزه سلامت ریخت. البته دولت قول داده است که ۲۲۰۰ میلیارد تومان بابت داروهای گران قیمت در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد اما منتقدان دولت، معتقدند این قبیل اعتبارات در حوزه سلامت هیچگاه محقق نمی شود و نمی توان روی وعده های دولت حساب باز کرد. به طوریکه در این میان، دو وزیر بهداشت دولتهای هشتم و نهم نسبت به تحقق یارانه ۲۲۰۰ میلیاردی تردید داشته و معتقدند این میزان اعتبار نمی تواند پاسخگوی تامین مابه التفاوت داروهای گران قیمت بیماران خاص باشد.

لنکرانی چه می گوید

دکتر کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم در ارتباط با تصمیم دولت برای حذف ارز مرجع دارو، چنین می گوید: داروهای گران قیمت را نمی توان با قیمتهای آزاد عرضه کرد. حتما احتیاج به نوعی حمایت دارند.

وی با اشاره به اختصاص ۲۲۰۰ میلیارد تومان یارانه دارو، معتقد است که این مقدار یارانه با توجه به نرخهای ارز، رقم مناسبی نیست و ما احتیاج داریم که واقعی تر این را ببینیم.

لنکرانی می گوید: به نظر من رقمی که برای یارانه دارو اختصاص داده اند، حتی اگر مدل ما ارز تک نرخی باشد، جوابگوی افزایش هزینه ها نخواهد بود.

۳۵ میلیارد یارانه کمتر از سال قبل

در همین حال دکتر محمدرضا شانه ساز معاون سابق سازمان غذا و دارو گفته است که یارانه دارویی امسال ۴۰۰ میلیارد تومان است که این رقم در سال گذشته ۴۳۵ میلیارد تومان بود.

این موضوع نشان می دهد که از همین ابتدای سال، ۳۵ میلیارد تومان کمتر از سال گذشته یارانه دارویی تخصیص یافته که می تواند احتمال پرداخت نشدن ۲۲۰۰ میلیارد مابه التفاوت داروهای گران قیمت را افزایش دهد.

در حوزه داروهای یارانه ای بیشترین مصرف مربوط به بیماران سرطانی است به طوریکه سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان منابع یارانه ای به این بیماران اختصاص یافت. به عبارت دیگر این بیماران ۱۰ درصد کل ارزش ریالی دارو را در سال گذشته به خود اختصاص دادند.

واکنش مجلس به اقدام دولت

نعمت الله منوچهری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است که مهمترین اولویت وزارت بهداشت باید آزاد کردن دارو از گمرک و بهبود وضعیت حوزه سلامت باشد.

وی به ماجرای ترخیص نشدن بیش از ۶۰ میلیون دلار دارو از گمرکات کشور اشاره می کند و می گوید: این اتفاقات نشان دهنده این است که دولت به حوزه سلامت بهای کافی نمی دهد و تنها به دنبال اهداف خودش است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از وضعیت بحرانی حوزه دارو در کشور و افزایش مشکلات بیماران در خرید دارو، می افزاید: نگرانی واردکنندگان از نرخ بعدی ارز زمینه را برای انباشت دارو و ترخیص نشدن دارو از گمرک فراهم کرده است.

منوچهری معتقد است که بانک مرکزی باید نگرانی واردکنندگان را برطرف کند و برای حل مشکلات دارویی کشور باید تعامل میان دستگاههای مربوطه افزایش یابد.

محمدجواد نظری مهر عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در پاسخ به این سئوال که تا چه اندازه امیدوارید یارانه ۲۲۰۰ میلیاردی دارو محقق شود، می گوید: امیدوارم این وعده به سرانجام اعتبار ۶ هزار میلیاردی حوزه سلامت که محقق نشد، دچار نشود.

وی با بیان این مطلب که وضعیت کنونی حوزه سلامت نتیجه سیاستهای اشتباه مسئولان این وزارت بهداشت در چند سال گذشته بوده است، معتقد است که تغییر ارز دارو از مرجع به مبادله ای تصمیم اشتباه و خطرناکی برای حوزه سلامت است.

دولت عزمی برای حل مشکل دارو ندارد

مسعود پزشکیان وزیر بهداشت دولت هشتم نیز با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه حذف ارز مرجع دارو، می گوید: به نظر می رسد دولت عزمی برای حل مشکل دارو که اقشار آسیب پذیر جامعه را نشانه گرفته است، ندارد و نخواهد داشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این مطلب که اقلام دارویی نیاز جدی بیماران است، می افزاید: اگر ارز مرجع برای دارو در نظر گرفته نشود، علامت سئوال بزرگی در اذهان ایجاد خواهد کرد.

پزشکیان در ارتباط با اختصاص یارانه ۲۲۰۰ میلیارد تومانی برای جبران مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله ای دارو، می گوید: این رقم با توجه به چندین برابر شدن رقم دارو به طور قطع نمی تواند مشکل مردم را حل کند.

وی از تشکیل کمیته ویژه ای در مجلس به منظور رسیدگی به موضوع ارز مرجع دارو خبر می دهد و می افزاید: باید در ماههای پایانی دولت همچنان منتظر بود تا شاید با تغییر دولت، سیاستهای حوزه بهداشت و درمان نیز اصلاح شود.

دل نگرانی مردم از اقدام دولت

محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ با انتقاد از هرگونه اقدامی که منجر به حذف ارز مرجع از دارو شود٬ می گوید: اقدام دولت مبنی بر حذف ارز مرجع دارو٬ دل نگرانی و تشویش مردم را به همراه داشته است.

وی با تأکید بر قابل قبول نبودن حذف ارز دارو٬ می افزاید: مجلس نیاز مبرم بیماران به دارو و لزوم مهار لجام گسیخته قیمتهای داروها را که مبتنی بر توسعه پایدار است به دولت منتقل کرده و بانک مرکزی باید بپذیرد که برای دارو ارز مرجع اختصاص دهد.

قربانی در مورد ادعای دولت برای اختصاص ۲۲۰۰ میلیارد تومان یارانه دارو نیز می گود: در صورت تحقق چنین رقمی نیز این مقدار یارانه حتی کفاف واردات مواد اولیه دارویی کارخانه های داروسازی را نخواهد داد.

وی معتقد است که اگر در کشور کالاهای لوکس نظیر خودرو های خاص وارد نشود مشکلی برای کسی ایجاد نخواهد شد٬ اما اگر قیمت دارو افزایش یابد و یک آمپول یک میلیون تومانی به چند برابر افزایش قیمت دهد٬ بیماران با فاجعه در زمینه تامین هزینه بیماری خود روبرو خواهند شد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از وضعیت توزیع داروهای خاص در کشور، می گوید: متأسفانه این گروه بیماران برای به دست آوردن برخی از داروها باید مدت و هزینه زیادی را صرف کنند که این موضوع با عدالت در سلامت فاصله طولانی دارد.

بازار دلالان دارو دوباره رونق می گیرد

شاید اولین پیامد حذف ارز مرجع دارو، خوشحالی دلالان بازار سلامت باشد. زیرا، با حذف ارز مرجع، تلاش برای واردات و تامین داروهای خاص و گران قیمت قدری دچار مشکل خواهد شد. به این ترتیب، دلالان دارویی وارد کارزار شده و نبض بازار دارو را در دست می گیرند. به طوریکه پیش بینی می شود، بازار ناصرخسرو دوباره رونق بگیرد و بیماران، مجبور شوند برای تهیه داروهای خودشان به این مکان بروند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات