قرقیزستان در چند روز اخیر میزبان نمایشگاه فرهنگ و تمدن ایران، چین و هند خواهد بود.

در محل « موزه تاریخ قرقیزستان» نمایشگاه فرهنگ و تمدن ایران، چین و هند افتتاح شد.

در این نمایشگاه که با حضور شخصیت های سیاسی، نمایندگان پارلمان قرقیزستان و جمعی از اصحاب رسانه و صدها نفر از مردم این کشور صورت گرفت، « سلطان رایف» وزیر فرهنگ قرقیزستان و « علی نجفی شاهرودی» سفیر جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کردند.

وزیر فرهنگ قرقیزستان نمایشگاه مزبور را عرصه ای برای شناخت بیشتر فرهنگ وتمدن های کهن ایران، چین و هند دانست.

سفیر کشورمان نیز در سخنانی با قدردانی از حضور پررنگ مسؤلین و مردم قرقیزستان در این نمایشگاه، گفت: آنچه در غرفه جمهوری اسلامی ایران در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته تنها نمونه ای از آثار فرهنگ و تمدن ملتی است که از سابقه فرهنگی و تمدنی طولانی برخوردار است و همواره به خاطر غنای آثار ادبی، هنری و خدماتی که به بشریت کرده است، مورد تحسین و تجلیل اقوام و ملت های مختلف بوده است.

نجفی اظهار امیدواری کرد که آثار ارائه شده بتواند به ارتقاء آگاهی های بازدیدکنندگان نسبت به ایران کمک کند.

در نمایشگاه مذکور با مشارکت رایزنی فرهنگی و سفارت کشورمان نمونه هایی ارزشمند از صنایع دستی، تابلوهای ایران شناسی شامل تصاویری زیبا و دیدنی از آثار معماری، پیشرفت های علمی و صنعتی ایران، حضور زنان در بخش های علمی و ورزشی، کتاب و آثار شعرا و مشاهیر ایران زمین به نمایش گذاشته شد.

همچنین برنامه گردشگری مجازی و اجرای زنده موسیقی سنتی توسط ۲ تن از هنرمندان ایرانی مقیم توجه بازدید کنندگان را جلب کرد به گونه ای که بخش ایران نمایشگاه مورد استقبال بسیار خوب بازدیدکنندگان قرار گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات