معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام کرد: رتبه دانشگاه های علوم پزشکی تهران زیر ۵۰۰ و شهید بهشتی به زیر ۸۰۰ در رنکینگ جهانی ارتقا یافت.

  مصطفی قانعی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، وزارت بهداشت ۱۷ درصد، وزارت علوم ۱۱ درصد و دانشگاه آزاد ۳/۰- درصد در طی یکسال رشد داشته اند که این ارقام نشانه موثر بودن برنامه های وزارت بهداشت است.

وی با بیان اینکه « هفت دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد و ایران» به همراه انستیتو پاستور در میان فهرست دانشگاه ها و موسسه تحقیقاتی یک درصد برتر جهان قرار گرفته اند، گفت: در ارزیابی های بین المللی تا ابتدای ۲۰۱۳ میلادی، رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران به زیر ۵۰۰ رسید.

قانعی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در زمینه تعیین نقشه جامعه علمی کشور گفت: هر ۲ هفته یکبار یک جلسه در این زمینه برگزار می شود و برنامه خاصی برای نقشه جامعه علمی کشور و در ذیل آن نقشه سلامت کشور تهیه شده است.

وی به تعدادی از راهبردها در این زمینه از جمله اصلاح ساختار نهادهای علم و فناوری در کشور اشاره کرد و افزود: هدف از نقشه جامع علمی کشور کسب رتبه نخست دانشگاه های جهان اسلام است و باید به جایگاه شاخص بین دانشگاه های دنیا تا سال ۱۴۰۴ دست یابیم.

افزایش دانشمندان برتر ایرانی در جهان به ۱۲ نفر

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: تا چند وقت پیش ایران دارای ۳ دانشمند برتر بود که در لیست دانشمندان مطرح جهان قرار داشت ولی بر اساس آخرین آمارها از روز گذشته تعداد دانشمندان ایرانی در فهرست دانشمندان یک درصد دانشگاه‏ های علوم پزشکی برتر دنیا به ۱۲ نفر رسید و در تلاشیم تا پایان برنامه پنجم توسعه نیز ۸ دانشگاه کشورمان که در رتبه دانشگاه های یک درصد جهان هستند را به ۱۰ دانشگاه ارتقاء دهیم.

قانعی با اشاره به وجود ۱۲۰۰ مجله در کشور افزود: ۸۰ درصد مجلات وزارت بهداشت دارای رتبه SCOPUS هستند و فرآیندی را ایجاد کرده ایم تا رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی کشور همانند بورس به صورت روزانه محاسبه شود تا مسئولان هر دانشگاه رتبه های دانشگاه خود را به طور دقیق رصد کنند.

وی با بیان اینکه در مدت اخیر توانستیم ۷ مرکز رشد را به ۳۷ مرکز ارتقاء دهیم، خاطرنشان کرد: تولید داروهای جدید نیز در کشور توانسته است صرفه جویی میلیونی در برخی از داروهای گران قیمت برای کشور محقق کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات