رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی جزئیات تعویض و معادل سازی گواهینامه های رانندگی را اعلام کرد.

سرهنگ تزار  در این باره گفت: برای دارندگان وسایل نقلیه ۳.۵ تن و با ظرفیت حداکثر ۹ تن گواهینامه پایه سوم، دارندگان وسایل نقلیه تا ۲۶ نفر ظرفیت و با ظرفیت ۶ تن گواهینامه پایه دوم و برای دارندگان وسایل نقلیه از ۶ تن به بالا و ۲۷ نفر سرنشین گواهینامه پایه یک صادر می شود و گواهینامه های قبلی معادل سازی خواهد شد.

وی ادامه داد: گواهینامه « ب۱» معادل پایه ۳ و گواهینامه های « پ۱» و گروه « ت» معادل پایه یکم است که در هنگام تعویض گواهینامه معادل سازی می شوند.

سرهنگ تزار افزود: فقط کسانی که گواهینامه « پ۱» گرفتند برای معادل سازی گواهینامه خود به « پایه یک» باید مجددا آزمون بدهند.

اعتبار گواهینامه های جدید ۱۰ ساله است

وی با اعلام افزایش زمان اعتبار گواهینامه ها اظهار کرد: در گذشته اعتبار گواهینامه ها پنج ساله بود، اما بر اساس آیین نامه جدید به ۱۰ سال افزایش یافته است.

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی با بیان اینکه گواهینامه افراد بالای ۷۰ سال اعتباری پنج ساله دارد، اظهار کرد: افراد بالای ۷۰ سال به بالا باید هر پنج سال یکبار برای تمدید گواهینامه خود برای کنترل سلامت روحی و جسمی به پزشک مراجعه کنند.

ممنوعیت تردد در جاده ها برای دارندگان گواهینامه « ب۱» در سال نخست

وی در خصوص محدودیت های اعمال شده برای دارندگان گواهینامه موتورسیکلت و پایه سوم اظهار کرد: دارندگان این گواهینامه ها در سال اول با یکسری محدودیت تخلفات حادثه ساز، تصادفات منجر به فوت، جرح و خسارت مواجه بوده و در صورت بروز این حوادث گواهینامه آنها ابطال شده و باید مجددا آموزش های لازم را بگذرانند.

سرهنگ تزار افزود: دارندگان گواهینامه « ب۱» به مدت یک سال نباید خارج از شهر و در جاده ها رانندگی کنند و تنها در صورتی که یکسال از اعتبار گواهینامه شان گذشته باشد می توانند در جاده ها رانندگی کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات