کبری رحمانپور معروف به عروس سیاه بخت، ۱۳ سال است که در زندان به سر می برد اما همسرش حاضر نیست رضایت بدهد. این در حالی است که فرزندان مقتول، رضایت خود را اعلام کرده اند.

کبری رحمانپور معروف به عروس سیاه بخت، متهم است ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روز یکشنبه ۵ آبان سال ۷۹ در آپارتمانی واقع در خیابان نیاوران به دنبال اختلاف با همسر ۵۵ ساله اش در غیاب او، مادرشوهر ۷۵ ساله اش را با ضربات کارد از پای در آورد.

کبری که در آن زمان ۲۰ ساله بود در جریان تحقیقات گفت: من دختری ۱۸ ساله بودم و خانواده فقیری داشتم. شوهرم که مردی میانسال از یک خانواده مرفه بود به خواستگاری ام آمد و با آنکه پدر بیمار و از کار افتاده ام مخالفت می کرد، من تن به این ازدواج دادم تا باری از دوش خانواده ام بردارم. شوهرم علیرضا قبلا ازدواج کرده بود و پسری ۱۸ساله داشت، تصمیم گرفتم با همه مشکلات بسازم ولی با مادر شوهرم دچار اختلاف شدم. این اختلافات تا جایی پیش رفت که یک روز با هم درگیر شدیم. در این درگیری نفهمیدم چطور شد که چاقو را از دستش گرفتم و چند ضربه به او زدم که باعث مرگش شد.

شعبه ۱۶۰۸ سابق دادگاه جنایی به ریاست قاضی همتیار، پس از برگزاری ۴ جلسه محاکمه و شنیدن دفاعیات کبری و وکیل مدافعش، با توجه به درخواست اولیای دم و عدم گذشت آنان درباره قتل مادرشان، حکم به قصاص نفس - اعدام - کبری رحمانپور داد. قضات دیوان عالی کشور پس از رسیدگی به پرونده مطروحه، اعتراض کبری را وارد ندانستند و حکم قصاص وی را تأیید کردند.

عبدالصمد خرمشاهی وکیل کبری رحمانپور در این باره به خبرنگار مهر گفت: با گذشت ۱۳ سال هنوز موکلم در زندان است و در حالی که همسرش حاضر به رضایت نیست. دیگر فرزندان مقتول رضایت خود را اعلام کرده اند.

وی افزود: همسر کبری درخواست قصاص دارد و در این صورت باید سهم دیه دیگر اولیای دم را بپردازد اما تا کنون هیچ اقدامی نکرده است.

حجت الاسلام محسنی اژه ای، نیز در نشست سخنگوی دستگاه قضا با خبرنگاران درباره آخرین وضیت پرونده کبری رحمانپور گفت: همانطور که می دانید درخصوص قصاص باید بگویم که حق شخصی افراد است و اگر چنانچه اولیای دم تقاضای قصاص نکند یا رضایت دهد و یا خواستار دیه شود که موضوع کاملا روشن است. ولی اگر اولیای دم تقاضای قصاص کند و تایید شود باید از ولی دم استیذان طلب کنند که در این دوره به ریاست قوه قضاییه این امر واگذار شده تا اذن قصاص را برای اجرا بدهد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: اگر خود اولیای دم تقاضای اجرای قصاص را داشته باشد، یک اجازه برای خود قصاص و یکی تقاضا برای اجرای قصاص است. همچنین اگر اولیای دم نبودند، حال به هر طریقی در دسترس نبودند، بحث جداگانه ای است و اگر می خواستند به طور عمد طرف مقابل را اذیت کند یعنی نه رضایت می دادند و نه دیه را قبول می کردند، در اینجا دادگاه و دادستان می توانند به شرطی که طرف مقابل محکومیت دیگری نداشته باشد، با تمهیدات و صدور قرار مناسب اقداماتی را انجام دهد که به طرف مقابل ظلم نشود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات