مدیر عامل شرکت کنترل ترافیک شهرداری تهران گفت: هزینه هر یک از دوربین های نظارت تصویری که در سطح شهر نصب می شوند حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان است.

حجت الله بهروز درباره دوربین های کنترل ترافیک سطح شهر تهران، اظهار داشت: در سطح شهر تهران ۸۵۰ دوربین نظارت تصویری وجود دارد که امر نظارت را انجام می دهند و مأموران مربوطه وضعیت ترافیک را رصد می کنند.

وی ادامه داد: قرار است حدود ۳۵ دوربین به دوربین های موجود در پایتخت افزوده شود اما با توجه به نیاز شهر تهران و افزوده شدن به تعداد بزرگراه ها، پل ها و تونل ها، تا پایان سال حدود ۱۵۰ دوربین ثبت سرعت نیز با بودجه معاونت حمل و نقل و ترافیک وارد مدار خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر شیوه توزیع دوربین ها در سطح شهر، اظهار داشت: طی برنامه ۵ ساله قرار بود تا پایان سال ۹۲ حدود ۱۳۰۰ دوربین در سطح شهر وجود داشته باشد اما به دلیل تنگناهای مالی که در چند سال خیر شهرداری با آن مواجه بود و همچنین افزایش حدود ۴ برابری هزینه ها در این بخش، باعث شد به شکل مطلوب به اهدافمان دست پیدا نکنیم ولی سعی کردیم از آنچه تعیین شده فاصله زیادی نگیریم؛ بر این اساس نیز فکر می کنم تا پایان سال بیش از یک هزار دوربین در سطح شهر وجود خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت کنترل ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: اولویت هایمان محدوده طرح ترافیک است و هرچه معابر بزرگراهی گسترش پیدا می کند به سرعت سیستم های نظارت تصویری را به آن اضافه می کنیم، شریان های اصلی به ویژه در مرکز شهر که نیاز مبرم برای نصب دوربین دارد در اولویت نصب دوربین بوده اند و در حال حاضر نیز در نظارت های تصویری وضعیت خوبی داریم.

وی با بیان اینکه در بزرگراه ها پوشش کامل داریم و دید مناسبی از ترافیک وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر تا لبه های شهر نظارت تصویری گسترده شده و در جنوب شهر تا عوارضی قم، از غرب تا انتهای شهر تا حدود ۲۰ کیلومتری اتوبان تهران-کرج تحت نظارت قرار دارند. تقریباً همه ورودی ها و خروجی های شهر مجهز به نظارت تصویری هستند.

حجت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه قیمت هر دوربین چه میزان است، خاطرنشان کرد: هزینه ای که خرید دوربین ها در بر دارد تنها به خود دوربین منتهی نمی شود و هزینه های جانبی دیگری هم در کنار آن وجود دارد که نصب و بهره برداری مانند شبکه فیبر، بخش های عمرانی و سخت افزاری آن را شامل می شود. بر اساس برآوردهای ما حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان برای هر دوربین هزینه می شود تا یک دوربین نظارت تصویری وارد مدار شود. این در حالی است که در سال های گذشته هزینه هر دوربین حدود ۳ تا ۴۰ میلیون تومان بود ولی اخیراً این هزینه ها به شدت افزایش پیدا کرده است.

به گفته بهروز، هیچ عنصری از تجهیزات جانبی و اصلی این دوربین ها نیست که شامل افزایش قیمت شدید نشده باشد.

بهروز همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه دوربین ها از کشوری وارد می شود، تصریح کرد: دوربین ها از کشورهای اروپایی وارد می شود زیرا با توجه به بارندگی ها و آلودگی هوا در تهران لازم است کیفیت لازم و عمر طولانی مدت را دارا باشد ولی در سایر تجهیزات از تولیدات سایر کشورها استفاده می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات