انتشار یک فیلم از یک جنایت هولناک توسط سایت «شبکه ایران» این احتمال را قوت می بخشد که هنوز برای بعضی ها، دیدن یک صحنه جنایت و انتشار تصاویر آن مهم تر از نجات جان آدم هاست.

دوباره دوربین های روشن تلفن همراه و دوباره ثبت یک جنایت دیگر در چندقدمی قاتل. این جمله، شاید شما را به یاد جنایت سعادت آباد در ششم آبان ماه سال ۸۹ بیندازد. جنایتی که به « پنج شنبه سیاه تهران» معروف شد.

این بار اما نه در سعادت آباد، که در شهرستان شهریار اتفاق افتاد و باز، یک دوربین تلفن همراه، صحنه هایی از جنایتی را ثبت کرد که در چندقدمی قاتل و موقع جان دادن مقتولان تصویربرداری شده بود. بدون آن که اقدامی برای نجات جان مجروحان این حادثه انجام شود و در نهایت هم تصویربرداری، با شلیک قاتل به خودش تمام می شود.

در جنایت میدان کاج که ششم آبان سال ۸۹ رخ داد مردی به نام یعقوب وقتی فهمید زن مورد علاقه اش با مردی دیگر به نام محمدرضا نیز رابطه دارد با وی قرار گذاشت و او را در محل حادثه با ضربات چاقو کشت. یعقوب بعد از دستگیری و محاکمه به قصاص در ملاء عام محکوم و حکم وی زمستان همان سال اجرا شد.

اما نکته قابل تامل در ماجرای جنایت سعادت آباد، فیلم هایی بود که بعد از این جنایت در اینترنت منتشر شد. تصاویری که در چندقدمی قاتل و مقتول در حال جان دادن با تلفن های همراه گرفته شده و با واکنش های تندی مواجه شد. همان زمان بسیاری از اهالی رسانه و نخبگان جامعه شناسی و کارشناسان نسبت به این پدیده هشدار دادند و آن را خطرناک توصیف کردند.



تصویری از فیلم منتشر شده از جنایت سعادت آباد - آبان ۸۹

اما کمتر از سه سال پس از پنج شنبه سیاه سعادت آباد، این بار در شهریار، دوباره دوربین یک تلفن همراه روشن شد و بی تفاوت به جنایتی که چندقدم آن طرف تر در حال رخ دادن بود، شروع به فیلمبرداری از پیکر نیمه جان مقتولان و تهدیدهای قاتل به خودکشی کرد و آخرکار هم با صدای شلیک گلوله قاتل و خودکشی او پایان یافت.

عصر روز شنبه ۴ خردادماه امسال، پیمان (قاتل) با یک سمند وارد خیابان هشتم شرقی فاز یک اندیشه شد و پس از جرو بحث با هدایت و سوسن به بیرون از مغازه آمد و با فریاد گفت که هدایت و سوسن ۸ میلیون تومان من را نمی دهند و اگر پول هایم را ندهند آن ها را می کشم. پس از این داد و فریادها به سمت سمندش رفت و اسلحه کلاشینکف را برداشت و در خیابان ۴ گلوله به سوسن زد. سپس در برابر چشمان پسر ۴ ساله این زن و شوهر هدایت را نیز با ۸ گلوله هدف قرار می دهد.

وی سپس تفنگ را به زیر چانه خود چسباند و شلیک کرد. فیلم منتشر شده در سایت شبکه ایران هم دقایقی پس از جنایت پیمان را نشان می دهد و با خودکشی او به پایان می رسد. بدون این که هیچ تلاشی برای مجروحان در حال جان دادن یا حتی نجات قاتل از خودکشی انجام شود و در نهایت خونسردی، فیلمبردار این جنایت مشغول ثبت مستند این جنایت است.



تصویری از فیلم منتشر شده از جنایت شهریار- خرداد ۹۲

انتشار این فیلم در سایت « شبکه ایران» بار دیگر ماجرای پنج شنبه سیاه سعادت آباد را یادآوری کرد. ماجرایی که تلنگری دردناک بود به آن ها که به جای تلاش برای نجات جان آدم ها به فکر ثبت یک مستند هیجان انگیز توسط تلفن همراهشان هستند.

آیا صاحبان این دوربین های تلفن همراه، همچنان بی توجه به جنایتی که در حال رخ دادن است، به فکر انتشار فیلم و تعداد بازدیدکنندگان از فیلمشان در اینترنت هستند؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات