مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور نسبت به ورود گرد و خاک به ۲۴ استان کشور از جمله تهران هشدار داد.

مهندس عبدالرضا امیدوار شهری روز شنبه با اشاره به نقشه های پیش یابی هواشناسی گفت: بر این اساس گرد و خاک طی روزهای شنبه تا دوشنبه استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر و با غلظت کمتر زنجان، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، مرکزی، قم، اصفهان، قزوین، البرز، تهران و جنوب استان های آذربایجان شرقی و غربی را فرا گرفته و سبب کاهش دید افقی و افزایش غلظت آلاینده های هوا می شود.

وی تصریح کرد: از عصر یکشنبه و طی روز دوشنبه در جنوب خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال سیستان و بلوچستان و برخی نقاط یزد و کرمان، باد و گرد و خاک سبب کاهش دید افقی و افزایش غلظت آلاینده های هوا شده و اکیدا توصیه می شود که افراد آسیب پذیر از جمله کودکان و سالمندان و بیماران قلبی و ریوی از ترددهای غیرضروری در فضای باز خودداری کنند.

امیدوار شهری ادامه داد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی تا روز سه شنبه در برخی مناطق شمال غرب کشور و سواحل مرکزی و شرقی خزر در ساعات بعدازظهر افزایش ابر، وزش باد، رگبارهای پراکنده یا رعد و برق پیش بینی می شود. در همین مدت در جنوب غرب، غرب و جنوب و در برخی نقاط دامنه های جنوبی البرز و مرکز کشور گرد و خاک موجب کاهش دید افقی و کیفیت هوا خواهد شد.

وی افزود: همچنین به سبب وزش باد شدید خلیج فارس طوفانی و مواج خواهد بود و در روزهای یکشنبه و دوشنبه در برخی مناطق شمال شرق و شرق کشور نیز وزش باد و گرد و خاک رخ خواهد داد. در این مدت در جنوب شرق کشور افزایش ابر و رگبار و رعد و برق در ساعات بعدازظهر دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به اینکه تا روز یکشنبه کاهش نسبی دما در سواحل شمالی کشور انتظار می رود، به وضع هوای تهران اشاره کرد و گفت: بر این اساس آسمان پایتخت طی روزهای یکشنبه و دوشنبه صاف در پاره ای نقاط با غبار صبحگاهی در بعدازظهر با وزش باد خواهد بود که حداقل و حداکثر دما در روز یکشنبه به ۱۹ و ۳۳ و در روز دوشنبه به ۲۱ و ۳۳ درجه سانتیگراد بالای صفر می رسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات