وزیر اسبق بهداشت و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری به تبیین دلایل خود برای حمایت از سعید جلیلی پرداخت و مهم ترین اولویت های دولت یازدهم را در نظام سلامت تشریح کرد.

دکتر کامران باقری لنکرانی در گردهمایی نخبگان و فعالان نظام سلامت و رفاه اجتماعی حامی دکتر جلیلی در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با بیان اینکه به فضل خدا و با تلاش هایی که در طول ۳۵ سال گذشته انجام شده است، به شاخص های قابل توجهی در زمینه شاخصه های سلامت دست یافته ایم، عنوان کرد: در همین هشت سال گذشته حدود ۱۷ هزار تخت بیمارستانی به مجموعه تخت های بیمارستانی کشور اضافه شده است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد تخت های ویژه بیمارستانی رشد پرشتابی داشته است، به گونه ای که نزدیک به ۶۰۰۰ تخت ویژه بیمارستانی به مجموعه تخت های ویژه اضافه شده است.

وزیر اسبق بهداشت با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در زمینه توسعه تجهیزات پزشکی و توسعه بخش های فوق تخصصی در مراکز درمانی، عنوان کرد: در سال ۱۳۸۴ تنها در ۱۲ استان عمل جراحی قلب باز قابل انجام بود، اما در حال حاضر ۲۸ استان کشور توانایی انجام عمل جراحی قلب باز را دارند.

لنکرانی همچنین به رشد شاخصه های بهداشتی نیز اشاره کرد و گفت: در طول ۳۵ سال گذشته شاخص امید به زندگی در کشور حدود ۲۷.۵ سال ارتقا پیدا کرده است و با کاهش قابل توجه آمار مرگ و میر نوزادان و مادران در کشور روبرو هستیم که نقطه عطفی در کارنامه نظام سلامت محسوب می شود.

وی به چالش های مهم حوزه نظام سلامت پرداخت و گفت: برای حل این مشکلات احتیاج به برنامه ریزی های کلانی داریم که فراتر از چارچوب وزارت بهداشت است. همانگونه که دکتر سعید جلیلی نیز اعلام کرده است، اصلاح ساختار دستگاه اجرایی کشور می تواند در این راستا بسیار مهم باشد، چرا که یکی از مصادیق اساسی اصلاح ساختار دستگاه اجرایی، اصلاح ساختار نظام سلامت است.

وزیر اسبق بهداشت با بیان اینکه در این میان نباید از مقوله مهم « عدالت در سلامت» غافل شد، عنوان کرد: شکاف ها و فاصله هایی در راستای تحقق عدالت و سلامت وجود دارد که باید از بین برود. امروز هزینه های کمرشکن درمان باعث شده خانواده های بسیاری دچار فقر و تنگدستی شده و به زیر خط فقر سقوط کنند.

لنکرانی در ادامه بر ضرورت استفاده از ظرفیت ها و منابع موجود در کشور برای ارتقای سلامت و سیستم بهداشتی و درمانی کشور تاکید کرد و گفت: علی رغم اینکه برخورداری از پیوست سلامت در پروژه های بزرگ کشور در قانون اساسی مورد تصویب قرار گرفت، اما می توان گفت تاکنون هیچ کدام از این پروژه های کلان ملی بحث پیوست سلامت را رعایت نکرده اند.

وی ادامه داد: اینکه بر ضرورت « تحول بنیادین» تاکید داریم، از ضرورت تحقق عدالت در سلامت ناشی می شود. اینکه امروز تنها به موجی از ساخت و سازهای بیمارستانی و گسترش تخت ها اکتفا کنیم، نمی توانیم در آینده پاسخگوی مشکلات درمانی مردم باشیم.

وزیر اسبق بهداشت همچنین به برخی وعده های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری پیرامون ارتقای سلامت اشاره کرد و گفت: اینکه به عنوان مثال برخی کاندیداها عنوان می کنند کارت هوشمند سلامت را برای تمام مردم صادر خواهند کرد، وعده دور از دسترسی نیست؛ چرا که تمام زیرساخت های نظام الکترونیک آن به وجود آمده است و اینکه همه افراد جامعه صاحب کارت هوشمند سلامت در آینده شوند، امری حتمی است.

لنکرانی ضمن ابراز امیدواری از اینکه دولت یازدهم بتواند تحول اساسی در نظام سلامت به وجود آورد تا شکاف شاخص ها به حداقل برسد، گفت: باید بهره مندی مردم از خدمات سلامت ارتقا پیدا کند. در حال حاضر خدماتی را در بسیاری از مناطق فراهم کرده ایم، اما متاسفانه به علت دوری مسافت و مسائل دیگر باعث عدم دسترسی مردم به این امکانات شده است. باید توجه داشت که باید بین دسترسی" وجود داشتن" و دسترسی" بهره مند شدن" از امکانات درمانی شکاف وجود دارد و معمولا بهره مندی اقشار محروم از این خدمات کمتر است.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر عده ای تلاش می کنند کاریکاتوری از وقایع سال ۸۸ را به نمایش گذاشته و همان وقایع را احیا کنند، گفت: این یک خطر جدی است و به کسانی که به این حوزه خطرناک دست می زنند، هشدار جدی می دهیم که گمان نکنند می توانند فضای انتخابات امسال را شبیه به انتخابات سال ۸۸ بکنند.

وی ادامه داد: زیرا مردم پس از یک نبرد هشت ماهه در نهم دی ماه سال ۱۳۸۸ به پیروزی رسیده اند و این پشتوانه محکمی برای مردم فراهم آورد، به گونه ای که اکنون اجازه نمی دهند وقایعی شبیه حاشیه های انتخابات سال ۸۸ تکرار شود.

لنکرانی با بیان اینکه مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری" وقایع سال ۸۸ کشور ما را واکسینه کرد" ، گفت: کسی نمی تواند با تکیه بر شایعات، احساسات کور و راست نمایی دروغ هایی در کشور مجددا موج آفرینی کند. امروز مردم ما هوشیار هستند و این افراد نخواهند توانست مردم را با این نوع رفتارها با خود همراه کنند.

وی در ادامه ضمن تشریح اینکه سلایق سیاسی متفاوت هستند و احزاب سیاسی نمایندگانی در انتخابات دارند، گفت: اگر این فضای انتخاباتی بدون تنش پیش برود، هر نتیجه ای که حاصل شود و هر کسی که با آرای مردم انتخاب شود، قطعا مصلحت کشور همان خواهد بود، اما اگر کسی بخواهد منافع بیگانگان را به جای منافع ملی دنبال کند، ایجاد تنش و ناآرامی کرده و همان برنامه های سال ۸۸ را این بار کاریکاتوروار پیدا کنند، بدانند که در میان مردم جایگاهی ندارند و این رفتارهای تنش آمیز توجه مردم را به خود جلب نخواهد کرد.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در بخش دیگری از سخنانش به تبیین دلایل خود برای حمایت از سعید جلیلی پرداخت و گفت: اشخاصی که در حال حاضر در معرض آرا قرار دارند، وعده های بسیاری برای حل مشکلات اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری و همانند آن به مردم می دهند، این یک ایده آل است و مسلما کسی نباید خلاف اینها را بگوید.

وی ادامه داد: بیان این آرمان ها و وعده دادن برای تحقق آنها سخت نیست. ما هم از همه این کاندیداها که به اعلام این اهداف پرداخته اند، تشکر می کنیم. اما مهم این است که با چه رویکردی می خواهند به این وعده ها جامه عمل بپوشانند.

وی ضمن ابراز تعجب از مورد غفلت واقع شدن مطالبی که مانند" آفتاب در عرصه سیاست روشن است" ، گفت: ما با دولت های متخاصمی روبرو هستیم که تا ما را تبدیل به دولتی وابسته نکنند، دست از سرمان برنخواهند داشت. آیا با این وجود باید با این دولت های متخاصم سازش کرد؟ آیا سازش ما را در موضع قدرت قرار می دهد یا ما خودمان را ضعیف و ذلیل کرده ایم؟

لنکرانی ضمن تاکید بر ضرورت تعامل با دنیا و حضور در صحنه های بین المللی، عنوان کرد: باید این حضور با تاکید بر دولت های غیرمتخاصم باشد، برخی تصور می کنند تمام دنیا اروپا و آمریکا است. در صورتی که ۵۰ درصد جمعیت جهان در آسیا زندگی می کنند که صاحب قطب های متعدد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هستند. آفریقا و آمریکای شمالی هم همین گونه اند. اگر بنا به پیشرفت و توسعه بر تعاملات باشد، باید تاکیدمان در وهله اول، برقراری ارتباط با دولت های غیرمتخاصم باشد.

آنهایی که گفتند مشکلات اقتصادی ما به خاطر تحریم است، به دشمن چراغ سبز نشان داده اند

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه نباید در برابر دولت های متخاصم از موضع ضعف وارد شویم، گفت: آن دسته از کاندیداهایی که گفتند مشکلات اقتصادی ما به خاطر تحریم است، برخلاف منافع ملی ما حرف زدند و به دشمن چراغ سبز نشان دادند.

وی با بیان اینکه ایران می تواند با اتکا بر منابع درون زای خویش، کارهای مهمی انجام دهد، عنوان کرد: صحیح است که نباید اقتصاد ما متکی بر نفت و گاز باشد، اما در شرایطی که تمام قدرت ها و تمام کشورهای دنیا تشنه منابع انرژی ما هستند، باید زیرساخت های خود را در این خصوص تقویت کنیم. ذخایر نفتی و گازی ایران از رتبه بالایی در دنیا برخوردار است.

لنکرانی همچنین بر استفاده از نیروهای کارآمد و توانمند و همچنین ظرفیت های دانشجویی تاکید کرد و گفت: اگر اقتصاد مقاومتی را باور کنیم و بر توانمندی های درون زای کشور متکی باشیم، می توانیم به راهکارهای اقتصادی بهتری برسیم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری ادامه داد: به عنوان مثال در قضیه تحریم داروها که اولین موج آن در سال ۸۶ به کشور تحمیل شد، دچار مشکلاتی شدیم، اما توانستیم آن را حل کنیم.

وزیر اسبق بهداشت به بیان جزئیاتی درباره تحریم دارو در سال ۸۶ پرداخت و گفت: اسفند سال ۸۶ بود که « شب خوابیدیم و صبح گفتند که دیگر رادیودارو به ما نمی دهند» در صورتی که ۱۰ هزار نفر در طول هر هفته از رادیوداروها استفاده می کردند. در این شرایط برخی دولت ها که مدعی دوستی با ما داشتند، تماس گرفتند و گفتند حاضرند رادیودارویی که قیمت حدود ۲۰۰ دلار داشت را تا ۲۰۰۰ دلار به ما بفروشند. این عملکرد خارج از رفتارهای جوانمردانه بود.

وی ادامه داد: در همان زمان پروژه ای در انرژی اتمی برای تولید رادیو داروها در دست انجام بود. رایزنی هایی برای تولید رادیو داروها انجام شد و تقریبا ظرف مدت شش هفته با کار شبانه روزی به مرحله تولید رسیدیم و رسما اعلام کردیم می توانیم حتی به کشورهای دیگر هم رادیودارو بفروشیم.

لنکرانی با بیان اینکه در طول آن شش هفته با بحران هایی روبرو شده بودیم، گفت: برخی طرفداران انقلاب اسلامی در کشورهای دیگر به کمک ما آمدند و توانستیم با همت آنها از سد این مشکل نیز عبور کنیم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در ادامه به دیدار خود با آیت الله مصباح اشاره کرد و گفت: ایشان در این دیدار تذکر دادند که اشکال کار ما در اداره کشور این است که خدا را باور نداریم و تنها هر وقت دچار تنش می شویم، ممکن است به یاد خدا بیفتیم؛ در حالی که خدای جبهه، خدای بازار، خدای سیاست و خدای انتخابات هم است.

وی با بیان اینکه باید احکام الهی را در جامعه اسلامی پیاده کرد، گفت: یکی از این احکام، خدمت به مردم است. دکتر سعید جلیلی نیز در انتخابات دعوت به خود نمی کند، بلکه دعوت به گفتمان انقلاب اسلامی می کند. در حالی که متاسفانه برخی تصور می کنند حضورشان در انتخابات بدون اتکا به بازوهای قدرت و ثروت امکان پذیر نیست.

لنکرانی در پایان گفت: استفاده از رنگ های بنفش، سبز، سفید، آبی و… فایده ای ندارد. مهم رنگ خدایی داشتن است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات