انتخاب رشته محل پذیرفته شدگان چهلمین دوره آزمون دستیاری تخصصی آغاز شده و تا ۲۹ خرداد ادامه دارد؛ به همین منظور نحوه پذیرش انواع سهمیه در این آزمون اعلام شد.

پذیرش در انواع سهمیه در چهلمین آزمون دستیاری تخصصی وزارت بهداشت با رعایت مقررات کلی پذیرش و نیز سقف پذیرش در سهمیه انجام می شود.

پذیرش در سهمیه مازاد مناطق محروم

در اجرای قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی حداکثر ۱۰ درصد ظرفیت به صورت مازاد در رشته های مندرج در جدول شماره یک و با در نظر گرفتن سقف ظرفیت پذیرش مندرج در جدول شماره دو به داوطلبین واجد شرایط که ۸۰ درصد حدنصاب قبولی در رشته محل انتخابی را کسب کرده اند، اختصاص می یابد.

واجدین شرایط سهمیه مازاد مناطق محروم زمان انتخاب رشته محل دارای محدودیت در انتخاب رشته محل نیستند، بر این اساس این دسته از داوطلبان مجاز می باشند در فرم انتخاب رشته محل علاوه بر انتخاب رشته های مورد نیاز سهمیه مازاد مناطق محروم، دیگر رشته های مورد نظر خود را، در قالب سهمیه آزاد به ترتیب اولویت درج کنند.

متقاضیان واجد شرایط استفاده از سهمیه مازاد مناطق محروم در صورت کسب حدنصاب پذیرش داوطلبان آزاد در یک رشته محل به صورت آزاد مورد پذیرش قرار می گیرند و پذیرش در این سهمیه با رعایت مقررات کلی پذیرش و نیز سقف پذیرش در منطقه محروم است.

پذیرش به صورت بورسیه نیروهای مسلح

واجدین شرایط استفاده از سهمیه مازاد ۲.۵ درصد نیروهای مسلح (مطابق استعلام از هر یک از ارگان های مربوطه) در زمان انتخاب رشته محل باید به جداول اطلاعیه دقت کنند.

پذیرش به صورت مازاد جهت مشمولین بورسیه نیروهای مسلح تا سقف مندرج در جدول شماره چهار انجام می شود. تایید یا عدم تایید افراد متقاضی جهت استفاده از مزایای سهمیه مازاد ۲.۵ درصد نیروهای مسلح از سوی ارگان های مربوطه، حسب مورد (سپاه، ارتش، نیروی انتظامی) بوده است و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

پذیرش با استفاده از تسهیلات استعدادهای درخشان

داوطلبان واجد شرایط پذیرش به صورت مازاد استعدادهای درخشان، نخبگان و استعدادهای برتر در دوره های تخصصی در صورت کسب ۹۰ درصد نمره حد نصاب رشته محل انتخابی و در سقف ۱۰ درصد ظرفیت به صورت مازاد مشمول قوانین پذیرش شناخته می شوند.

امتیاز نهایی هر داوطلب از حاصل جمع نمره آزمون با ۶۵ درصد مجموع امتیازات ترجیحی کسب شده به دست خواهد آمد، همچنین اولویت انتخاب بر اساس امتیاز نهایی حاصله می باشد.

پذیرش به عنوان بورسیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی


در این دوره داوطلبان یکه در فرم ثبت نام، مراتب تمایل خود به پذیرش به عنوان بورسیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده اند و به سایت اختصاصی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) جهت ارائه اطلاعات مورد درخواست آن نهاد مراجعه کرده اند، می توانند رشته های مندرج در اطلاعیه را در این دانشگاه انتخاب کنند.

مستخدمین رسمی، پیمانی وزارتخانه ها، نهادها و سازمان ها و نیز کادر ثابت نیروهای مسلح مشمول این نوع پذیرش نمی شود و پذیرش و گزینش نهایی رشته های مربوطه صرفا جهت مردان است.

پذیرش به عنوان بورسیه منوط به تایید مراجع ذیربط در آن نهاد است و داوطلبان واجد شرایط که در فرم انتخاب رشته، رشته های دانشگاه بقیه الله (عج) را انتخاب کنند، به ترتیب اولویت نمره و سه برابر ظرفیت پذیرش به دانشگاه بقیه الله (عج) جهت بررسی اعلام می شوند.

پذیرش نهایی رشته های دانشگاه بقیه الله (عج) از بین افراد واجد شرایط و منوط به گزینش نهایی آن دانشگاه خواهد بود.

متقاضیان استفاده از این نوع مزایای پذیرش محدودیتی جهت انتخاب سایر رشته ها و دانشگاه ها نخواهند داشت و اعلام نتیجه دانشگاه بقیه الله (عج) به صورت مجزا از اعلام نتیجه رشته محل های دیگر خواهد بود، بر این اساس داوطلب در صورت قبولی در یکی از رشته های دانشگاه بقیه الله (عج) و قبولی در سایر رشته - محل ها بر حسب تمایل، مجاز به انتخاب و ثبت نام یکی از این رشته – محل ها می باشد.

تمام متقاضیان ذکر شده با اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) مجاز به انتخاب رشته های جدول مربوطه هستند، تا پس از انجام مراحل گزینش در نهایت جذب به صورت بورسیه و استخدام رسمی سپاه پاسداران به عمل آید.

بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر در آزمون دستیاری دوره چهلم شرکت کردند که از این تعداد حدود ۲ هزار و ۲۰۰ نفر پذیرفته می شوند. این آزمون ۵ اردیبهشت در ۲۷ رشته و ۳۰ شهر برگزار شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات