در بسیاری از کشورهای جهان تاکسی های زرد رنگ در شهرها تردد می کنند و برخی از این شهر ها در انتخاب رنگ زرد برای تاکسی هایشان تاریخچه مشترکی را دارند.

شاید برای بسیاری از ما هر از گاهی این سوال به ذهن خطور کند که چرا رنگ زرد برای تاکسی ها در بسیاری از کشورها معمول شده و در واقع فلسفه انتخاب رنگ زرد برای تاکسی ها چیست؟

در سال ۱۹۰۸ میلادی « آلبرت راک ول» ، مدیر و موسس شرکت حمل ونقل « New Departure» در شهر « بریستول» در ایالت « کنکتیکت» آمریکا به منظور ارزیابی سیستم تاکسیرانی اروپا عازم این قاره شد با این امید که شاید بتواند سیستم مشابهی را در شهر واشنگتن دی سی نیز راه اندازی کند.

سانفرانسیسکو

در آن زمان در شهرهای « ویکاف» ، « چرچ» و « پارتریج» نیز تعدادی از تاکسی های زرد و نارنجی رنگ « راک ول» که در سال ۱۹۰۹ میلادی در خیابان های منطقه « منهتن» تردد می کردند، استفاده می شدند.

در ماه مارس ۱۹۱۰ میلادی، شرکت تاکسیرانی کانکتیکت و در واقع روسای شرکت حمل ونقل New Departure، مسئولیت مدیریت و کنترل تاکسی های شهرهای ویکاف، چرچ و پارتریج را برعهده گرفتند.

اما بالاخره در تاریخ چهارم آوریل ۱۹۱۲ میلادی کمپانی تاکسیرانی « Yellow Taxicab» با تاکسی های زرد رنگ خود وارد میدان شد.

نرخ کرایه های تاکسی این شرکت در آن سال ها برای هر ۱.۶ کیلومتر، ۵۰ سنت بود. بعلاوه در میان مدیران و سرمایه گذاران این شرکت، آلبرت راک ول و شرکت تاکسیرانی کانکتیکت نیز حضور داشتند.

شرکت Yellow Taxicab اندکی پس از تاسیس، با شرکت Cab and Taxi ادغام شد و به پشتوانه قدرت شرکت Connecticut Cab، این تجارت نوپا توانست بخش اعظمی از بازار نیویورک را به خود اختصاص دهد. اما حیات مستقل این شرکت بسیار کوتاه بود و در نهایت جنگ کرایه ها و محدودیت ها منجر به ادغام این شرکت با شرکت حمل و نقل Mason-Seaman در سوم مارس ۱۹۱۴ میلادی شد.

از سوی دیگر در سال ۱۹۱۴ میلادی شرکت Yellow Cab شیکاگو از سوی « جان هرتز» تاسیس شد. تاکسی های این شرکت با طراحی ویژه و موتور چهار سیلندر با هدف کاربری تاکسی از سوی شرکت Racing Body تجهیز شدند.

بنابر اعلام مسئولان شرکت Yellow Cab، فلسفه رنگ و نام « زرد» که از سوی « جان هرتز» برای این شرکت انتخاب شده به دنبال یک مطالعه از سوی دانشگاه شیکاگو صورت گرفته است. این تحقیق نشان می دهد رنگ زرد، آسان ترین رنگ برای تشخیص و دیدن است.

با وجود تاکسی های زرد رنگ در نیویورک و تاکسی های مشکی رنگ در لندن و نیز تاکسی های صورتی رنگ در مکزیکوسیتی به نظر می رسد که اکنون در شهرهای مختلف رنگ های متفاوتی برای تاکسی ها تعیین می شود.

البته در حالی که رنگ بسیاری از تاکسی ها طوری انتخاب می شوند که برای مسافران براحتی قابل تشخیص باشند اما برخی تاکسی ها نیز با توجه به شرکت های مختلف گرداننده آن ها رنگ های متفاوتی دارند مثلا در شیکاگو برای تاکسی ها یک رنگ مشخص و واحد وجود ندارد و رنگ آنها بر اساس شرکت های گرداننده شان انتخاب شده است.

مکزیک

از سوی دیگر در برخی موارد رنگ تاکسی ها مانند شهر بوستون تحت حمایت قانون است. در مکزیکوسیتی نیز تاکسی هایی با رنگ زرد، سبز و سفید با یک نوار قرمز رنگ در اطراف آنها وجود دارد. هم چنین در این شهر تاکسی های صورتی رنگی وجود دارد که منحصرا متعلق به زنان هستند.

نکته جالب تر اینکه در شهر شانگهای چین، تنها شرکت هایی حق انتخاب رنگ تاکسی های خود را دارند که بیش از هزار دستگاه تاکسی داشته باشند که در این صورت می توانند رنگ تاکسی های خود را از بین هشت رنگ تعیین شده، انتخاب کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات