رییس سازمان سنجش آموزش کشور جزییات برگزاری آزمون سراسری ۹۲ را تشریح کرد.

دکتر ابراهیم خدایی با اشاره به برگزاری آزمون در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه (۶،۷ و ۸ تیرماه) ، گفت: این ازمون با رقابت یک میلیون و ۸۳ هزار و ۵۷۱ داوطلب در ۳۵۸ شهرستان، ۱۴ کشور خارجی و پنج گروه آزمایشی برگزار می شود.

وی با اشاره به افزایش ۱۸ هزارنفری تعداد داوطلبان نسبت به سال گذشته، تصریح کرد: امسال برای پذیرش دانشجو در رشته محل های با آزمون دانشگاه دولتی و آزاد فقط یک آزمون از طریق سازمان سنجش برگزار می شود که فقط پذیرش داوطلبان علاقمند به گزینش دانشگاه آزاد توسط دانشگاه آزاد نیز انجام می شود.

زمانبندی برگزاری گروه های آزمایشی پنجگانه


رییس سازمان سنجش با بیان اینکه آزمون گروه آزمایشی هنر با رقابت ۴۷ هزارنفر عصر روز پنج شنبه (۶ تیر ماه) برگزار می شود، تصریح کرد: آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی نیز صبح روز پنج شنبه (۶ تیر ماه) برگزار می شود که بر اساس آن ۲۵۱ هزارداوطلب باهم رقابت می کنند.

خدایی با اشاره به برگزاری گروه آزمایشی علوم تجربی با رقابت ۵۰۷ هزار و ۵۷۵ داوطلب در صبح روز جمعه (۷ تیرماه) ، گفت: آزمون گروه آزمایشی زبان های خارجی در عصر روز جمعه هفتم تیرماه با رقابت ۱۱۹هزار و ۱۸۶ داوطلب برگزار خواهد شد.

به گفته وی آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی در صبح روز شنبه، هشتم تیرماه با رقابت ۲۹۷ هزار و ۶۵۵ داوطلب، برگزار می شود.

شانس قبولی داوطلبان

رییس سازمان سنجش با اشاره به شانس قبولی داوطلبان به تفکیک گروه های آزمایشی مختلف، گفت: شانس قبولی در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ۷۸ درصد، علوم تجربی ۳۱ درصد، علوم انسانی ۸۳ درصد، هنر۴۳ درصد و زبان های خارجی ۳۲ درصد است.

زمانبندی انتشار سوالات و نتایج

خدایی با بیان اینکه دفترچه سوالات آزمون، دو ساعت پس از اتمام هر نوبت منتشر می شود، گفت: کلید سوالات گروه های آزمایشی مختلف نیز از روز یکشنبه ۹ تیرماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

وی از اعلام نتایج اولیه کنکور ۹۲ در ۱۲ مردادماه خبر داد و گفت: داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته می شوند، از ۱۷ مردادماه می توانند حداکثر ۱۰۰ رشته محل را به عنوان رشته محل های مورد علاقه خود انتخاب کنند.

به گفته رییس سازمان سنجش نتایج نهایی کنکور ۹۲،۲۱ شهریورماه اعلام می شود.

ظرفیت پذیرش کنکور ۹۲

خدایی از ظرفیت پذیرش ۶۷۷ هزار و ۹۶۰ نفری داوطلبان در رشته محل های با آزمون و بدون آزمون کنکور ۹۲ خبر داد و افزود: شانس قبولی داوطلبان در این دوره از آزمون ۶۳ درصد است.

وی با بیان اینکه با این حال ظرفیت پذیرش در کنکور امسال ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اظهار کرد: ظرفیت پذیرش در کنکور سال گذشته ۵۸۸هزارنفر بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات