یکی از اهالی سرخه می گوید: حسن روحانی برای آخرین بار، یک هفته پیش به سرخه آمد و بعد از آن مادر پیر خود را که از بیماری رنج می برد روانه تهران کرد.

  سمنان را از قبل ها با کماج سمنان و گردوی شهمیرزاد و پسته دامغان می شناسند و حالا اهالی سمنان هر جا که اسم سوغاتی آورده می شود، یک سوغات جدید را به آن اضافه می کنند: رییس جمهور.

این را سماواتی، از اهالی سرخه نیز بارها و بارها در لابه لای حرف هایش بر زبان می آورد و می گوید: حالا فرستادن رییس جمهور هم یکی از سوغاتی های سمنان است. اما امیدواریم کیفیت این روسای جمهور هم همانند دیگر سوغاتی های کرمان باشد.

هنوز و با گذشت ۱۵ روز از انتخابات، خیابانها و مغازه های سرخه، همچنان پر است از عکس ها و بنرهای تبریک به حسن روحانی، فرزند سرخه. اهالی هم هر لحظه آماده اند تا خبرنگاری از راه برسد و با آنها گفت و گو کند.

هنوز که هنوز است اهالی سرخه در سایه سار مسجد اصلی شهر کوچک خود جمع می شوند و پیرمردهایش را پای صحبت ها همدیگر می نشاند. انگار که از قبل می دانند هر لحظه ممکن است خبرنگاری وارد این شهر بشود. پیرمردهای سرخه حالا بیش از پیش احساس غرور می کنند و از قبل آماده اند که با خبرنگارانی که احتمالا از راه برسند، گفت و گو کنند.

« حاج ابراهیم ابراهیمی» ۹۲ ساله بچگی های دکتر روحانی را خوب به خاطر دارد و جای نشستنش را پشت واکر درست می کند و تندتند خاطره تعریف می کند. می گوید: خوب یادم هست، ایشان درس که می خواندند، با خط خوش هم قرآن می نوشتند. این کار را خیلی با دقت و زیبایی انجام می داد و شاید هم رقیبی در این عرصه نداشت.

وی از پدر روحانی نیز به عنوان یکی از بهترین اهالی سرخه یاد می کند که همواره در امور خیر، مشارکت داشته است.

حسن روحانی برای آخرین بار، یک هفته پیش به سرخه آمده است و بعد از آن نیز مادر پیر خود را که بیماری رنج می برد، روانه تهران کرده است.

مغازه پدر حسن روحانی رو به روی مهم ترین مسجد قرار گرفته است. اما به جز ایام انتخابات که شده بود، ستاد انتخاباتی حسن روحانی، همواره تعطیل است و کسی نیست این مغازه عطاری را بگرداند.

اهالی سرخه می گویند در ایام انتخابات، برای هیچ کاندیدای دیگری، در این شهر، ستاد زده نشد، تنها ستادی که فعالیت می کرد، ستاد آقای روحانی بود. اما در بخشی از شهر که از محلات قدیمی است، چند رای نسبتا در خور توجه، به آقای جلیلی داده شده بود که برای دیگر اهالی، عجیب بوده و هست. حالا تعدادی از اهالی، ان محله را به مزاح، جلیل آباد می نامند.

حالا سرخه در استان سمنان دارای اهمیت زیادی شده است. اهالی دهستان مومن آباد که به لحاظ جغرافیایی به سمنان نزدیک ترند، اما بعد از انتخابات، جمعه ها می آیند و نمازجمعه را در سرخه برگزار می کنند. هر جمعه، دو اتوبوس نمازگزار از این دهستان به سرخه می آیند تا در نهایت در زیر مجموعه این شهرستان کوچک قرار گیرند.

در روز انتخابات مشارکت سرخه ایها در انتخابات، از صدردصد هم بالاتر رفته و به ۱۱۵ درصد رسیده است، عبدالهی از اهالی سرخه می گوید: همه سرخه ایها از تهران و سمنان و… آمده بودند و در زادگاه دکتر روحانی رای خود را به صندوق ها انداختند.

علی عاشوری، فرماندار سرخه هم قبلا همین موضوع را اعلام کرده بود: طبق آمار انتخاباتی سطح شهرستان، مردم سرخه ۱۱۵ درصد مشارکت داشته اند که از این آمار، ۱۰۰ درصد متعلق به واجدین شرایط خود شهرستان سرخه است و ۱۵ درصد مشارکت برای سه مکان اخذ رای در مسیرهای مستقر برای مسافران بوده است.

در سرخه، از دیگر اقوام ایرانی نیز می توان یافت. حبیب رضایی، پیرمرد کردستانی، که ۱۸ سالی می شود ساکن سرخه است، بیش از همه سرخه ای ها از روحانی حمایت می کند. انگار اصالتا سرخه ای است. او می گوید: هر روز از خدا می خواهم تا آقای روحانی بتواند کشور را خوب اداره کند.

وی بیش از همه سرخه ای ها خوشحال است که روحانی رییس جمهور ایران شده است. می گوید، قبلا سر یکی از خیابانها، به کار کفاشی مشغول بوده که شهرداری به وی گیر می دهد. اما با سفارش حسن روحانی، قرار می شود تا شهرداری کاری با وی نداشته باشد، بر همین اساس او تا آنجا مشغول کار می شود که بتواند مغازه ای را برای خود اجاره کند. وی حالا خیلی از دکتر روحانی ابراز رضایت می کند.

پیرمرد دیگر سرخه ای با عصایی در دست، خیلی محکم هم از آقای روحانی دفاع می کند و هم از وی توقعاتی دارد. او نظر جالبی هم درباره بحث هدفمندی یارانه ها دارد. وی می گوید: یارانه ها مهم است اما ما اگر دولت آقای روحانی خواستند، یارانه را هم قطع کنند، ما راضی هستیم. اما به شرطی که مشکلات دیگر را حل کنند. ما یارانه نخواستیم، اما به شرطی که گرانی و بیکاری و… حل شود.

جعفر غلام، مسئول برگزاری جشن عمومی بعد از پیروزی روحانی در سرخه است. او می گوید: آقای روحانی حالا رییس جمهور همه مردم ایران است و امیدواریم بتواند برای همه کار کند. وی ادامه می دهد: بعد از پیرزوی ایشان مراسم باشکوهی در پارک ملت برگزار کردیم که مسئولیتش با من بود و همه اهالی سرخه هم به در این برنامه حضور داشتند

پدر روحانی در آرامستان سرخه آرمیده است. یک سنگ قبر ساده که روی آن نوشته شده است: عبد صالح، مجاهد متقی، محب اهل بیت، مرحوم حاج اسدالله فریدون. ولادت۲۰/۳/۱۲۹۷، وفات ۹/۷/۱۳۹۰.

در زادگاه روحانی، دولت احمدی نژاد، مسکن مهر هم ساخته است و یکی از بلوارهای جدید این شهرستان، به نام بلوار مهر نامگذاری شده است. سیاستی که معلوم نیست در دوره روحانی چه روندی را در پیش خواهد گرفت و دولت تدبیر و امید، چه تدبیری برای آن دارد.

در هر حال این روزها، شهر سرخه، کوچه نظامی، متعلق به خانه پدری حسن روحانی، اطرافیان وی و… ، همه و همه خبر سازند. همین چند روز پیش خبرنگاران الجزیره و المنار هم به این شهر کوچک آمده اند تا مستندی را در باره زادگاه یازدهمین رییس جمهور ایران تهیه کنند. سرخه ای ها، این روزها، بدجور رسانه ای شده اند. یکی از اهالی می گفت: چند روز پیش در خواب دیدم، یک شهر جدید در این حوالی احداث کرده اند به نام بنفشه. و او وقتی از رنگ انتخاباتی حسن روحانی یاد می کند، خنده ای روی لبانش نقش می بندد…
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات