استرالیا با سخت تر کردن قوانین مهاجرت به دنبالبرگرداندن مهاجران ایرانی به کشور است.

به گزارش سیدنی مورالد هرینگ، استرالیا به دنبال آن است تا مقررات پناهندگی را سخت تر کند و با افزایش نگرانی ها از افزایش" مهاجران اقتصادی" ، ایرانیانی را که تقاضای مهاجرتشان رد شده، به ایران باز گرداند.

کوین راد، نخست وزیر استرالیا، اعلام کرد که تونی بورک را بعنوان مسئول پناهندگان در کابینه جدید اش منصوب کرده است و دولت باید بداند که در مورد کشتی های حامل پناهندگان باید به صورت فوری عمل کند.

گفته می شود که مقامات استرالیا با ایران و سازمان پناهندگان سازمان ملل درباره درخواست های قبول نشده پناهندگی صحبت کرده است و می تواند آنان را به ایران بازگرداند. در حال حاضر با انتخابات جدید در ایران و بر سر کار آمدن دولت میانه رو نسبت به دولت تندروی احمدی نژاد، امید به بارگرداندن ایرانیان سرگردان در استرالیا بیشتر شده است.

باب کار، وزیر خارجه استرالیا روز دوشنبه به شبکه ای بی سی گفت: " واقعیت این است که آنها افراد طبقه متوسط ایران هستند. آنها به دلیل مشکلات اقتصادی کشورشان را ترک کرده اند که بیشتر این مشکلات در نتیجه تحریم هاست. "

از ۱۲،۹۳۶ نفری که در شش ماه گذشته با کشتی به استرالیا رفته اند، ۴۲۷۱ نفرشان- نزدیک به یک سوم- آنها گفته اند که از ایران آمده اند. در حدود ۱۷۶۵ گفته اند که افغانی هستند، ۱۷۰۶ نفرشان از سریلانکا و ۸۵۳ نفر از پاکستان و ۶۴۴ نفرشان عراقی هستند.

راد قرار است این هفته به جاکارتا برود و با سوسیلو بامبانگ یودهویونو، رئیس جمهور این کشور دیدار کند. گفته می شود که مسئله پناهندگان یکی از مهم ترین مسائلی است که درباره آن بحث و گفتگو خواهد شد.

در نامه های محرمانه دو کشور آمده است که تعداد زیادی از مهاجران اقتصادی، مثل سریلانکایی ها، سال ها قبل به هندوستان رفته اند و حالا از استرالیا درخواست پناهندگی کرده اند. اگرچه این موضوع مانع از این نمی شود که نتوانند درخواست پناهندگی کنند.

کابینه جدید استرالیا قرار است روند فعلی درخواست پناهندگی را سخت تر کند. به این روند، سیستم تعیین وضعیت پناهندگی می گویند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات