رییس شورای عالی استان ها با اشاره به نقش شوراهای شهر و روستا در بحث نظارت و تصمیم گیری گفت: بر اساس آنچه در قانون اساسی و فرمایشات امام راحل در سال ۱۳۵۸ بوده است، به واقع شوراها هنوز در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته اند.

  مهدی چمران در هجدهمین اجلاس ادواری شوراهای اسلامی استان های سراسر کشور با اشاره به تلاش های شهید بهشتی به عنوان کسی که به جد از بحث شوراها حمایت می کرد، افزود: در تدوین قانون شوراها که آخرین بار در سال ۱۳۷۵ مورد بحث قرار گرفت آن چیزی که می بایست نشد. چون خود شوراها نبودند که از خود دفاع کنند. در واقع در آن زمان شورایی تشکیل نشده بود.

وی ادامه داد: البته که شوراها وظیفه نظارت دارند ولی از ارکان تصمیم گیری نیز هستند. ما در مساله اصلاح قانون گاهی اگر کوتاه می آییم و لوایح را به مجلس نمی بریم به این دلیل است که ترس این وجود دارد که همین قدر قدرت را نیز از دست دهیم.

چمران ضمن درخواست از ابوترابی که در این موضوع کمک کنند تا بحث تصمیم گیری در شوراها حل شود، تاکید کرد: اگر این موضوع حل نشود کار زیادی نمی توانیم بکنیم و شورا تبدیل به شورای شهرداری می شود.

به گفته وی، در حال حاضر علیرغم آنکه شورای شهر نیستیم و شورای شهرداری هستیم، چهره شهر تغییر کرده است درحالی که اگر بستر مناسب برای شوراها باشد، خیلی بهتر از این می توان کار کنیم.

چمران اظهار کرد: پیشنهاد من این است که باید در گزینش و صلاحیت ها سختگیرتر باشیم تا افراد با تخصص های مختلف به شورا وارد شوند. باید برنامه ریزی کرد و کار انجام داد که تخصص های مختلف وارد شورا شوند.

وی گفت: این اجلاس بر اساس یک برنامه ریزی هر سه ماه یکبار برگزار می شود. این اجلاس در استان های مختلف کشور تشکیل می شود و برای اولین بار است که در تهران برگزار می شود.

وی افزود: در این اجلاس ها عموما دستور جلساتی مطابق با مسائل روز مطرح و تصمیماتی اتخاذ می شود که بعضی از این تصمیمات به صورت مصوبه به شورای عالی استان ها فرستاده می شود. البته تا کنون چندین مصوبه از طریق شورای عالی استان ها به مجلس شورای اسلامی فرستاده شده است.

چمران نحوه تعامل شوراها با دولت جدید را یکی از موضوعات این اجلاس بیان کرد و گفت: ما این را هم اضافه کردیم که تبادل دولت جدید با شوراها نیز صورت پذیرد چون عموما شوراها این تعامل خوب را تا کنون داشته اند و قطعا هم خواهند داشت ولی همیشه جهت عکسش نبوده است. در بعضی استان ها این تعامل بستگی به روحیه استاندار داشته است که روحیه استاندار گاهی مواقع خیلی خوب بوده و گاهی آنگونه که می بایست نبوده است. در این باره راهکارهایی اندیشیده شد که قطعا به رییس جمهور منتخب و مسئولین دیگر مطرح خواهد شد.

آموزش شورای چهارمی ها

چمران با اشاره به آموزش شورای چهارمی ها، افزود: در این باره با وزارت کشور تفاهمنامه ای را تدوین و امضا کردیم و طی آن مقرر در فرصت باقی مانده تا شروع شورای چهارم، آموزش اعضای جدید انجام شود. زیرا بسیاری از اعضای جدید وظایف شوراها را نمی دانند و در این زمینه تجربه ای ندارند به خصوص که قوانین مرتبا در حال اصلاح است.

به گفته چمران، آموزش اعضای جدید شورای چهارمی ها به صورت استانی خواهد بود و در این مورد نیز مدارک و اسناد به صورت الکترونیک تهیه می شود.

وی افزود: در دوره قبل هم این آموز ش ها بود در فرصت سه ماهه ای که در دور قبل وجود داشت ما چنین پیشنهادی را دادیم و عملی شد، در این آموزش ها مباحثی همچون قانون شوراها، ساختار شوراها، نحوه کار در شوراها مطرح می شود.

شوراها نماد مدیریت در سایه گفت وگو و خرد جمعی هستند

حجت الاسلام ابوترابی نیز در این نشست ضمن اشاره به برگزاری شایسته انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا گفت: قرآن کریم در بیش از ۱۴۰۰ سال قبل خطاب به عقل اول عالم امکان، شخصیتی که تجلی حکمت خداوند و محضر علم خدای متعال است به پیامبر اعظم (ص) می فرماید: " وشاورهم فی الامر" . شخصیتی که واژگان او از چشمه جوشان علم خداوند است اما خود خداوند به او فرموده است در مسایل مدیریت جامعه با افراد مشورت کنید.

وی افرود: اینکه رسول مکرم اسلام مامور شده است با مسلمانان مشورت کند قطعا برای بدست آوردن درک بهتر برای پیامبر اعظم نیست و برای این نیست که به علمش اضافه شود بلکه این مشورت برای این است که مردم بیاموزند که باید در کارهای خود مشورت کنند زیرا وقتی با دیگران مشورت می کند بهترین تصمیم حاصل می شود.

وی همچنین افزود: وقتی فرد بخواهد دانش خود را به دیگران انتقال دهد نباید مانند شاگرد و معلم عمل کند، بلکه باید دور میزگرد بنشیند و این کار را انجام دهد. پیامبر اکرم (ص) نیز در این عرصه یک میزگرد تشکیل می دهد و در اطراف میز با مردم گفت و گو می کند زیرا وقتی در جمع با دیگران تصمیم می گیرد دیگران هم در پیروزی و شکست شریک می شوند.

ابوترابی افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا نماد مدیریت در سایه گفتگو و خرد جمعی هستند. مردم نمایندگان خود را برگزیده اند برای مثال در شهر تهران حضور نمایندگان شورای شهر تهران یعنی تمام مردم تهران به گفتگو دعوت شده اند.

ابوترابی ادامه داد: کسی تردید ندارد در بهبود مدیریت شهرها و روستاها در طول این سه دوره که از تشکیل شوراهای شهر و روستا می گذرد در مقایسه با قبل از تشکیل این شوراها معدل کار بسیار معدل ارزشمندی است و کار شما نمایندگان شوراها انصافا کار بسیار بزرگی است. بنده هم مفتخرم در محضر شما بزرگواران باشم و انشالله در آینده این توفیق بیشتر از گذشته باشد و با افزایش اختیارات شوراها کارهای دیگری نیز به شوراها سپرده شود.

ابوترابی خاطر نشان کرد: ما تصمیمات و لوایح شورای عالی را که به مجلس می آید با استفاده از تمام ظرفیتمان در کمترین زمان بررسی می نماییم و از خداوند متعال می خواهم به همه ما توفیق انجام وظیفه عطا نماید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات