این روزها حرف و حدیث های بسیاری از حوزه سلامت از هر گوشه و کناری به گوش می رسد، در هر خانه ای و هر جمعی حکایت از بیماری است که خانواده اش از گرانی هزینه بستری و خدمات درمانی گله دارد و کاسه چه کنم چه کنم در دست گرفته است.

نظام سلامت که در شرایط بحرانی کمبودها و تحریم ها با تنگناهای زیادی مواجه است. مشکلات این حوزه آن قدر هست که دیگر مردم تاب تحمل بیشتر شدن آن را ندارند.


دغدغه های بیمارانی است که به گفته مسئولان ۸۰ درصد خدمات بستری خود را از بیمارستان های دولتی می گیرند، دیگر امر پنهانی نیست و باید خدمات دهی در این مراکز در خور شأن آنها باشد.


یک کارشناس بخش اکو بیمارستانی در تهران به مشکل واردات تجهیزات این بخش اشاره کرده و می گوید: از زمان تحریم ها و مشکلاتمان شدید شده و کیفیت فیلم اکو بسیار نامناسب شده است.


وی می گوید: وسایل مورد نیازی مثل سرم، ست سرم و آنژیوکت به شدت کمیاب شده، این در حالی است که قیمت یک آنژیوکت ۱۰۰ هزار تومان و به صورت آزاد است که برای بیماران بسیار گران است و ترجیح می دهند آن را خریداری نکنند در نتیجه بسیاری از پزشکان مجبور می شوند با هزینه شخصی خود به بیمار آنژیوکت نصب کنند.


این کارشناس بخش اکو می گوید: داروی مخصوص قلب، فشار خون، جلوگیری از گرفتگی رگ و تنظیم عروق اگر هم باشد به سختی تهیه می شود و به شدت گران شده است.


به گفته وی « از طرفی دستگاه پمپ قلب وارد نمی کنند این دستگاه که در حین عمل جراحی به جای قلب کار می کند بسیار لازم است به همین دلیل با این کمبودها، اعمال جراحی به تعویق می افتد.


شیدا م ادامه می دهد: برای اکوی بیماران به دستمال کاغذی بسیار نیاز است تا مواد ژله ای را از روی بدن بیمار پاک کنند اما به دلیل هزینه های بالای بیمارستان و جایگزینی هزینه های لازم به جای غیرضروری ها آن را هم تهیه نمی کنند و حتی روکش تخت بیمارستان نیز با هر بیمار تعویض نمی شود.


وی ادامه می دهد: مشکلات بسیار است در عین حال تعداد پرستاران برای رسیدگی به بیمار بسیار کم است به همین دلیل برای انجام یک اکوی ساده قلب یا تست ورزش، ۲ هفته طول می کشد تا بیمار نوبتش شود. از طرفی به این دلیل که این بیمارستان آموزشی است تقریباً از مهر تا دی به دلیل ورود رزیدنت ها، آمار بیماران عفونی و ضریب خطا بالا می رود.


هزینه انجام اکو با بیمه نیز ۴۵ هزار تومان و بدون بیمه ۸۴ هزار تومان است و این در حالی است که به دلیل عدم تشخیص مناسب از سوی برخی پزشکان، بیماران مجبور به انجام چند باره اکو می شوند.


ابوالقاسمی: قیمت ها بالا رفته هزینه بیمارستانها را از کجا بیاوریم!


حسن ابوالقاسمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم تأیید کرد که قیمت تمام شده خدمات درمانی به قدری گران شده است که نمی دانیم از کجا باید آن را تأمین کنیم، بنابراین شورای عالی بیمه سریعاً باید تشکیل جلسه دهد و تعرفه ها را اصلاح کند.


وی گفته است که برای حل این مشکل چه کسی باید مشارکت و مداخله کند، یا باید منابع، مستقیم پرداخت شود یا اجازه دهند از مردم بگیریم که این با اهداف قانون برنامه پنجم مغایرت دارد. راه حل دیگر نیز این است که شورای عالی بیمه سریعاً تشکیل جلسه دهد و تعرفه ها را اصلاح کند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به خطر عقب گرد بیمارستانهای دولتی همان موضوعی که وزیر سابق هم به خاطر نبود بودجه به آن اشاره کرده بود اذعان می کند و می گوید: چنانچه کسری بودجه دانشگاههای پزشکی برطرف نشود، بیمارستانها در ارائه خدمات به کمترین سطح کیفی عقب گرد می کنند.


به گفته وی دولت در پایان هر سال به نوعی این کسری ها را جبران می کرد اما امسال این کمبود به همراه بودجه جاری دانشگاه (علوم پزشکی شهید بهشتی) که محقق نشده و تا همین لحظه فقط کمتر از ۳۰ درصد از بودجه قانونی واریز شده است، تحقق پیدا نکرده است.


وی ادامه می دهد: کسری ها به صورت بدهی مخفی دانشگاهها خود را نشان می دهد مانند بدهی دانشگاه به داروخانه ها یا به بخش خصوصی گاهی هم به شکل کاهش کیفیت خدمات خود را نشان می دهد که بسیار خطرناک است. بنابراین چنانچه ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده این کسری توسط بخش های مسئول جبران نشود در کیفیت ارائه خدمات تاثیر جدی می گذارد.


ابوالقاسمی خبر می دهد که تا ۳ ماه آینده تلاش می کنند بودجه ای که دارند را بهینه مصرف کنند و از آن مراقبت کنند. همچنین هزینه های اضافی را کاهش دهند. چرا که بازگشت به وضعیت قبلی مطلوب نیست.


اتاق های عمل بدون مواد ضد عفونی کننده


به بیمارستان دیگری رفتم خیلی اتفاقی جراح عمومی را دیدم که جلوی در اورژانس، بیمار حادثه دیده را معاینه می کرد گویا وقت این پزشک کم بود که نمی توانست بیمار را در جای مناسب تری معاینه کند، دست بیمار آسیب دیده بود اما پزشک بدون عکسبرداری، به گچ گرفتن دستش تأکید داشت.


بیمار تصادفی دیگری که به شدت خونریزی داشت را در وسط سالن اورژانس نگه داشته بودند و کسی به آن رسیدگی نمی کرد و پس از گذشت حدود نیم ساعت حالش را جویا شده و به اتاق معاینه بردند.


جالب است که خونریزی این بیمار را بدون استفاده از مواد ضد عفونی شده از روی زمین فقط با کمک یک تی پاک کردند. هنگامی که از کارمند خدماتی پرسیدم مگر مواد ضد عفونی کننده ندارید پوزخندی زد و گفت: " در برخی اتاق های عمل مواد ضد عفونی کننده کم است و پزشکان گاهی مجبورند با دست آلوده در اتاق را باز کنند از این سالن چه انتظاری دارید؟ ! "


شلوغی و ازدحام بخش اورژانس به حدی بود که هنگامی که از همراه بیماری که از ناحیه چشم صدمه دیده بود پرسیدم مشکلی در رسیدگی پزشکان نداشتید؟ گفت: سریع رسیدگی نمی کنند وقتی هم که اعتراض می کنیم می گویند نمی توانیم پاسخگو باشیم تا تماس بگیرند پزشک متخصص بیاید طول می کشد ۲ و ۳ ساعت است که معطل هستیم. می گویند نصف شب آمدید چه توقعی دارید؟ !


گذری هم به بیمارستان امام خمینی (ره) زدیم و در گفت وگو با کارمند بخش اداری این بیمارستان حقایقی دیگر کشف شد.


فائزه گفت: بیشترین مشکلی که بیماران در این بیمارستان دارند نبود سرپناه برای همراهان است. ساختمان ریحانه که برای این همراهان ساخته شده بود فقط در حد حرف باقی ماند چرا که هم اکنون خوابگاه پرسنل اورژانس شده است و همراهان بیماران بدون اینکه حتی یک روز از خوابگاه استفاده کنند مجبورند در این هوای سرد، کارتن زیر خود پهن کنند و روی پتو بخوابند. حتی دیده ام برخی از آنها پتو هم ندارند و مجبورند روی روزنامه شب را صبح کنند.


وی ادامه می دهد: بخش های مختلف بیمارستان با کمبود شدید پرستار مواجه هستند به طور مثال در بخش اورولوژی ۱۰ تا ۱۵ بیمار یک پرستار دارند و وقتی همراهان خواهش می کنند زودتر به مریضشان رسیدگی کنند می گویند: « تنهاییم چه می توانیم بکنیم؛ پرستار نیست» .


این کارمند اداری می گوید: پارتی بازی و باند بازی در این بیمارستان زیاد است به برخی ۴۰ هزار تومان کارانه می دهند و به عده ای بیشتر و به عده ای اصلاً نمی دهند. اقوام مدیران در بیمارستان استخدام می شوند و در مقابل، افرادی اخراج می شوند.


درآمدهای لازم صرف ساخت و سازهایی می شود که ضروری نیست ساختمانی را می کوبند و ساختمان دیگر می سازند بعد هم حقوق را نمی دهند می گویند کمبود داریم.


وی می گوید: قرار بود دستگاه دفع زباله های بیمارستانی نصب شود اما در حد شعار باقی ماند چرا که فقط کافی است سری به پشت ساختمان مرکز آموزشی بیمارستان بزنید تا حجم انباشت زباله های بیمارستان را ببینید. حتی زمانی زباله های بیماران سرطانی و تومورهای آنان را هم ریخته بودند و وقتی اعتراض کردیم به آن رسیدگی کردند چون بوی نامطبوعی داشت و خودشان حس کردند. چه خبر است.


لاریجانی: از خدمات جاری بیمارستان می زنیم تا حقوق پرسنل را بدهیم


باقر لاریجانی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز پیش از این در این رابطه گفته بود: به دلیل اینکه حق جذب جزء حقوق پرسنل شده است ما مجبوریم از فعالیت های جاری دانشگاه بزنیم تا حقوق پرسنل را پرداخت کنیم.


وی افزود: قرار بود برای پرداخت حق جذب در سال جاری حدود ۵۰ میلیارد تومان با توجه به هزینه های دانشگاه به ما پرداخت شود اما به دلیل عدم این پرداخت ها ما مجبوریم از فعالیت های جاری دانشگاه صرفنظر کنیم. همچنین علیرغم مساعدت بیمه ها هنوز حدود ۱۰۰میلیارد تومان از بیمه ها طلب داریم و این امر خدمات روزانه ما را تحت تأثیر قرار می دهد.


من یک کارگر ساده ام؛ هزینه ها را از کجا بیاورم


به انستیتو کانسر یا همان مرکز درمان سرطان بیمارستان امام هم سری زدم تا از نزدیک با مشکلات این بیماران آشنا شوم. در این بخش مسئله ای که به شدت بیماران و همراهان آنها را ناراحت کرده بود زمان زیادی بود که برای نوبت دهی به آنان صرف می شد.


همراه بیماری که مبتلا به تومور پوستی بینی بود و در نوبت رادیوتراپی مادر بزرگش منتظر نشسته بود گفت: قبلاً ساعت ۹ تا ۹: ۳۰ صبح وقت می دادند و زمان زیادی صرف نمی شد اما چند وقتی است که به ما نوبت نمی دهند و نمی گویند چه ساعتی بیاییم. بیمار درد و سوزش دارد. به ما می گویند ۱۱: ۳۰ تا ۱۲ بیمارستان باشیم الان ساعت ۱۳ است و هنوز نوبتمان نشده است.


وی ادامه می دهد: آژانس گرفته ام و منتظر است چون زمان رادیوتراپی ۱۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد و با وضعیت نامساعد مادربزرگم محبوریم هزینه رفت و آمد بالایی را متحمل شویم. من از کارم می زنم، یک ماه است که سر کار نرفته ام چرا که بعد از ظهرها نوبت رادیوتراپی نمی دهند.


همراه بیمار دیگری که به سرطان ریه مبتلاست می گوید: یکماه است که می آییم و می رویم بدون اینکه زمان انجام رادیوتراپی مناسب و دقیق باشد تأمین هزینه رفت و آمد برایمان سخت است من یک کارگر ساده هستم و پرداخت این هزینه ها در کنار خرید وسایلی مثل سرم و قطره و داروی بیمارم طاقت فرسا شده است.


خانه اجاره ای می دهند اما ۶۰۰ هزار تومان هزینه دارد. منزل ما اسلامشهر است و برای هر نوبت خیلی معطل می شویم ۲ تخت رادیوتراپی بیشتر نیست و تعداد بیماران بسیار زیاد است مگر چاره ای به جز منتظر شدن هم داریم. "


در بخش دیالیز این بیمارستان هم وضع بهتر نبود، بیماران بسیاری که از درد به خود می نالیدند پشت درب دیالیز منتظر ایستاده بودند.


از همراه بیماری پرسیدم وضعیت بیمارش چگونه است گفت: ۳ بار در هفته برای دیالیز بیمارم را به بیمارستان می آورم و هربار چندین ساعت معطل می شویم. از هزینه داروهایش می پرسم می گوید: یکسری از داروها را مجبورم آزاد تهیه کنم حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان قیمت قرص های بیمارم می شود که یکماه مصرف می شود. بیمارم آلزایمر هم دارد و داروهای اعصاب خاصی نیز مصرف می کند که بیمه نیستند و همه را آزاد تهیه می کنیم.


پس از مکثی نه چندان طولانی پرستار بخش دیالیز از بیماران عذرخواهی کرد و علت تاخیر را آشنا شدن پرسنل با عملکرد دستگاه های جدید النصب اعلام کرد. اما یکی دو نفر از بیماران که انگار مشتری هر هفته این بخش بودند گفتند: « روزهای دیگر هم وضع همین است. »


امامی رضوی: دولت به نامه دستجردی پاسخ نداد


حسن امامی رضوی معاون درمان وزارت بهداشت با توجه به کمبود منابع و مشکلات اقتصادی که قاعدتاً بیمارستانها با آن مواجه هستند گفت: سیاست کلی وزارت بهداشت این است که با برنامه ریزی مشخص بهره وری مراکز درمانی و بیمارستانها افزایش پیدا کند و تا جای ممکن هزینه ها را کاهش دهیم و اجازه ندهیم که پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا کند و در هر شرایطی رعایت حال مردم اولویت وزارت بهداشت است.


وی گفت: در شرایط فعلی به علت مشکلات اقتصادی، شاهد افزایش نسبی و حدود ۱۰ درصدی بار مراجعه مردم به بیمارستانهای دولتی هستیم، بنابراین مراکز درمان دولتی باید با توان بیشتری به مردم خدمات رسانی کنند.


امامی رضوی افزود: دولت هنوز به نامه وزیر سابق بهداشت برای تأمین اعتبار۱۹۰۰ میلیارد تومانی برای جبران کسری بیمارستانها پاسخ نداده است. بیمارستانهای دولتی و خصوصی همچنان با بحران منابع مالی مواجه هستند و اگر این روند ادامه پیدا کند، بیش از همه مردم متضرر می شوند.


وی ادامه داد: برای جبران کسری بیمارستانهای دولتی وزیر سابق بهداشت طی نامه ای به مسئولان دولت درخواست تأمین۱۹۰۰ میلیارد تومان را ارائه کرده است که البته این رقم جدا از اعتباری است که برای پرداخت حقوق پرسنل لازم است اما هنوز پاسخی ازسوی دولت به این نامه داده نشده است.


طلایم را فروختم تا خرج کودکم کنم


برای تکمیل این گزارش سری هم به بیمارستان تخصصی کودکان « مفید» زدم و با مادری در بخش اورژانس این بیمارستان مواجه شدم که از سر ناتوانی و درماندگی به محض اینکه از بیماری فرزندش پرسیدم سریعاً لب به سخن گشود: « پسرم یک سالش هم نشده ناراحتی مقعد داشت به بیمارستان آوردم تا مداوا شود بدون اینکه درمان خاصی برایش انجام دهند گفتند ۷۵۰ هزار تومان هزینه اش می شود من هم طلایم را فروختم تا خرجش کنم.


اما الان می گویند هزینه بستری کودکم در ICU تاکنون ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شده به بخش مددکاری رفتم فقط ۲۰۰ هزار تومانش را کسر کردند. نمی دانم از کجا بیاورم. تا هزینه اش را ندهم پسرم را مرخص نمی کنند. الان یک ماه است که بستری شده و اگر نتوانم تسویه کنم شبی ۵۰ هزار تومان هم باید اضافه بدهم. این در حالی است که درمان قطعی انجام نشده و مطمئن نیستم چند وقت دیگر باید برای اعمال جراحی مجدد بیایم.


پزشکان کوتاهی کردند؛کودکم را از دست دادم


به هنگام خروج از اورژانس با پدری مواجه شدم که به تازگی کودک ۸ ماهه اش را از دست داده بود. این کودک که ناراحتی کبدی داشت به دلیل نبود امکانات پزشکی از همدان به این بیمارستان منتقل شده بود.


پدرش می گوید: فقط ضعف امکانات نیست پزشکان کوتاهی کردند. بعد از ۲۰ روز بستری می گویند باید آزمایشها را به آلمان بفرستیم تا نتیجه را اعلام کنند و جواب نامه هم ۲ ماه طول می کشد. کودکم زمان را از دست داد. فقط در ICU بستری ماند. پزشکان باید زودتر آزمایشات را می فرستادند.


از هزینه بستری کودکش می پرسم. می گوید: ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان هزینه بستری کودکش در ICU شده که اگر هزینه آزمایشهای مختلف را که حدود ۱۰ نوبت مغز استخوان بوده و هر کدام حدود ۳۰۰،۵۰۰ و حتی ۷۰۰ هزار تومان شده را اضافه کنیم رقم بالایی می شود اما اگر کودکم زنده می ماند اصلاً مهم نبود.


فرزند اولم را به دلیل کوتاهی و وقت گیر بودن آزمایشها از دست دادم.


از گوشه و کنار هم اخبار دیگری از کوتاهی پرسنل و کادر بیمارستانی در رسیدگی به بیماران به گوشمان می رسد از بیماری که در اورژانس بیمارستان امام حسین (ع) با شکستگی وخیم پا مجبور شده بود خود به تنهایی به کارهایش برسد، عدم توجه به بیمار سالمندی که در اتاق بستری به زمین خورد و مهره کمرش آسیب دید گرفته تا اخباری از تجهیزات نامرغوب پزشکی.


فوت جوانی ۲۰ ساله در بیمارستان شفا یحیائیان که به علت شکستگی دست به اتاق عمل رفت و به دلیل داروهای نامرغوب کارش به مرگ مغزی و پیوند اعضایش به دیگران رسید و دستگاههای آندوسکوپی که به دلیل کمیاب شدن قطعه یکبار مصرف آن که باید برای هر بیمار تعویض شود، برای چندین بیمار استفاده می شود و در محلولی با مواد ضد عفونی بالا که سرطانزاست به کار گرفته می شود.


مرضیه وحید دستجردی وزیر سابق بهداشت نیز در آخرین گفت وگویش در زمینه مشکلات بیمارستانی گفت: به دلیل مشکلات اعتباری و عدم تخصیص بودجه، از رؤسای دانشگاههای علوم پزشکی خواسته ایم بر هزینه های خود مدیریت کنند. اما اگر وعده ها و اعتبارات محقق نشود، به دورانی که اورژانسها مشکلاتی داشتند، عقبگرد می کنیم.


او گفته بود که رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی، مشکلات بیمارستان های تحت پوشش خود را با ارسال نامه هایی به صورت علنی به معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری اعلام کردند و در وزارت بهداشت نیز جلساتی در این خصوص برگزار شده است و امیدواریم تمام وعده ها عملی شود. چرا که اگر چنین نشود همین مشکلاتی که رؤسای دانشگاه ها اعلام کردند؛ خودش را نشان خواهد داد و عقبگرد آنها به وضعیت قبلی که اورژانس ها دچار مشکل بودند، اجتناب ناپذیر است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات