نجفی:

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش صحبتی از تعطیلی پنجشنبه ها نشده است، گفت: هر اقدامی در آموزش و پرورش صورت گرفته، عده ای آن را به سند تحول وصل می کنند؛ به نظرم این اقدام از نظر صداقت و امانت داری نسبت به سند تحول، کار درستی نیست.

محمدعلی نجفی در حاشیه « جلسه نمایندگان تشکلهای علمی، صنفی و سیاسی معلمان» در پاسخ به برخی از هجمه های سیاسی که علیه وی در برخی از رسانه ها شکل گرفته است، گفت: به دو علت پاسخ این مطالب را فعلا نمی دهم.

چاره ای نداریم طی هفت هشت روز آینده شاهد بد اخلاقی های سیاسی باشیم و در مورد آن صحبت نکنیم

وی ادامه داد: دلیل اول این است که عملکرد من یک عملکرد مشخصی است، چراکه سه سال در وزارت فرهنگ و آموزش عالی، ۹ سال در آموزش و پرورش و سه سال در سازمان برنامه و بودجه خدمت کرده ام، لذا کارشناسان این سه دستگاه می توانند درباره عملکرد من اظهارنظر و قضاوت کنند و مطالبی که عنوان می شود برای فضاسازی نمایندگان مجلس، ارزش پاسخگویی ندارد.

وی افزود: بسیاری از صاحبنظران تعلیم و تربیت و کارشناسان آموزش و پرورش پاسخ این مطالب را داده و خواهند داد، لذا نیازی نیست در حال حاضر وقت خود را صرف پاسخگویی به این گونه مسائل کنم.

نجفی تصریح کرد: کسانی که این فضاسازی را انجام می دهند امیدوارند بتوانند در تصمیم نمایندگان مجلس تاثیر بگذارند، اما به نظر من این مسائل در نظر نمایندگان تاثیری نخواهد داشت، چرا که نمایندگان به خاطر مسئولیت وجدانی و شرعی و با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارند باید مسائل را با دقت بررسی کنند؛ به نظرم چاره ای نداریم که طی هفت هشت روز آینده شاهد بد اخلاقی های سیاسی باشیم و در مورد آن صحبت نکنیم.

در سند تحول صحبتی از تعطیلی پنجشنبه ها نشده است


وزیر پیشنهادی دولت یازدهم درباره نگرانی والدین از طرح تعطیلی پنجشنبه های مدارس و اینکه وزیر قبلی عنوان کرده بود بر اساس سند تحول این طرح اجرایی شده، آیا تغییری در اجرای این طرح ایجاد خواهد شد؟ پاسخ داد: این نگرانی دو طرفه است، چرا که عده ای نیز نگران هستند که چرا پنجشنبه ها تعطیل شده، چون این تعطیلی منجر به افت کیفی آموزش فرزندان آنها شده است. از سوی دیگر خانواده هایی که در روزهای پنجشنبه نیز به محل کار خود می روند، تعطیلی پنجشنبه ها و ماندن کودکان آنها در منزل نیز نگران کننده شده است.

نجفی اظهار کرد: نمی خواهم بگویم این طرح درست یا نادرست بوده اما این نگرانی از طرف هر دو گروه مطرح است؛ چرا که عده ای معترض به تعطیلی پنجشنبه مدارس هستند؛ ضمن آنکه در هیچ جایی از سند تحول صحبتی از تعطیلی پنجشنبه ها نشده است؛ اینکه هر اقدامی در آموزش و پرورش انجام شده و عده ای آن را به سند تحول وصل کنند به نظرم این اقدام از نظر صداقت و امانت داری نسبت به سند تحول، کار درستی نیست.

تمامی اقدامات اجرا شده سند تحول بازنگری می شود


وزیر پیشنهادی دولت یازدهم اظهار کرد: تمام اقدامات ۲ سال اخیر که در اجرای سند تحول بوده، مورد بازنگری قرار می گیرد و هر بخشی از برنامه نیاز به اصلاح داشته باشد اصلاحات را انجام خواهیم داد که تعطیلی پنجشنبه ها نیز یکی از این مسائل است، اما برای سال تحصیلی جدید تغییری در برنامه های فعلی آموزشی ایجاد نمی شود.

عده ای به اشتباه اظهار کردند معاونت پرورشی در زمان وزارت من منحل شد


نجفی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی منتقدان درباره معاونت پرورشی نظراتی ارائه داده اند، خاطرنشان کرد: این موضوعات فضاسازی ها و هجمه های سیاسی است. زمانی که وزیر آموزش و پرورش بودم، معاونت پرورشی بسیار تقویت شد اما عده ای اظهار کردند که معاونت پرورشی در زمان من منحل شد، در حالی که به نظرم هفت هشت سالی در این خصوص دچار اشتباه شده اند.

وی با بیان اینکه در زمان وزارت سابقم نه تنها امور پرورشی تعطیل نشد، بلکه کماکان به فعالیت خود ادامه داد، اظهار کرد: این در حالیست که از نظر حجم و کیفیت فعالیت ها، رشدی قابل توجه یافت.

معاونت پرورشی در آموزش و پرورش باقی می ماند


نجفی ادامه داد: در حال حاضر معتقدم اساس کار آموزش و پرورش" تربیت" است و آنرا نمی توان از سایر بخش های آموزش و پرورش جدا کرد، لذا معاونت پرورشی نه تنها باقی می ماند، بلکه این معاونت باید بتواند کل فرایند آموزش و پرورش را به سمت تربیت هدایت کرده و دانش آموزانی که فارغ التحصیل می شوند را برای رسیدن به مراتبی از حیات طیبه بر اساس تربیت دینی و اسلامی آماده کند.

در حدی که بتوانیم مدیریتها را اصلاح خواهیم کرد


وی همچنین درباره برخی سوء مدیریت های آموزش و پرورش که منجر به افت کیفی برنامه های آن شده و تغییراتی که در مدیریت ها ایجاد خواهد شد، گفت: در حدی که بتوانیم آنرا اصلاح خواهیم کرد و هر زمان که احساس کنیم مدیری شایستگی ماندن در پستی را ندارد و فرد شایسته تری داریم، اقدام خواهیم کرد و این جزو مواردی نیست که درباره تصمیم گیری آن در سال تحصیلی صبر کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات