مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: بر خلاف تصور عمومی، وجود هورمون در مرغ های مورد بررسی که از ۱۰ استان وارد تهران می شوند، صفر درصد بود اما سرب بیشترین آلاینده ای است که در این مرغ ها وجود دارد.

به گزارش افکارنیوز ، حسین صفایی در هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران به ارائه گزارشی در خصوص اقدامات این سازمان در حوزه پایش محصولات میوه و تره بار، اظهار داشت: سموم باقی مانده بر روی میوه های تهران جای نگرانی ندارد اما سرب، به عنوان یکی از فلزات سنگین بسیار بالاتر از میزان مجاز در میوه های تهران وجود دارد.

وی ادامه داد: ۲۰ محصول میوه و تره بار از میان محصولاتی که وارد میدان مرکزی تره بار تهران می شود مورد بررسی قرار گرفت که ۶۵۰۰ نمونه را شامل می شد؛ این محصولات در فصول مختلف سال بررسی شدند اما ۴ محصول پیاز، سیب زمینی، خیار و گوجه فرنگی به دلیل پر مصرف بودن به صورت دائم بررسی شدند.

صفایی تصریح کرد: در این پایش که از ۲.۵ سال پیش اجرای آن آغاز شد، میوه و تره بار بررسی شده در پاییز سال ۹۱ تنها ۱.۴ درصد بالاتر از حد مجاز آغشته به سم بودند. اما این درحالی است که همین محصولات در تابستان سال ۹۱، به میزان ۴۱ درصد آغشته به فلزات سنگین بودند که سرب در ردیف اول این فلزات قرار دارد.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری به پایش سبزیجات وارد شده به تهران نیز اشاره کرد و گفت: پیاز، آلوده ترین محصول از نظر نیترات است.

وی با بیان اینکه گوشت مرغ به عنوان پر مصرف ترین نوع گوشت نیز مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: بر خلاف تصور عمومی، وجود هورمون در مرغ های مورد بررسی که از ۱۰ استان وارد تهران می شوند، صفر درصد بود اما سرب بیشترین آلاینده ای است که در این مرغ ها وجود دارد.

صفایی افزود: ۳ محصول سیب، پرتقال و موز نیز که بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص می دهند از نظر دست ورزی ژنتیکی بررسی شدند که خوشبختانه جای نگرانی در این خصوص درموردشان وجود ندارد.

مدیرعامل سازمان میادین همچنین طی پیشنهادی تصریح کرد: شهرداری تهران می تواند در چند مبادی تویع، امکانات لازم برای انجام آزمایش های سریع را فراهم کند تا محصولاتی که دارای مشکل هستند بلافاصله مرجوع شوند تا تولیدکنندگان نیزخود را با این مسئله تنظیم کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات