به گزارش افکار به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری در نخستین روز از هفته گردشگری برابر با ۵ مهر ماه، که با عنوان «گردشگری و آب، حفاظت از آینده مشترک» نامگذاری شده است مدیران کل میراث فرهنگی استانها به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه در سراسر کشور با موضوع گردشگری و ضرورت توجه به این صنعت فرهنگی سخنرانی خواهند کرد.

در این روز همچنین" نمایشگاه معرفی جاذبه های گردشگری" با حضور ۳۱ استان، فعالان و دست اندر کاران بخش خصوصی، سازمان های مردم نهاد و نشریات تخصصی در حوزه گردشگری افتتاح و ظرفیت ها و پتانسیل ها ی کشور در قالب غرفه های مختلف به نمایش گذاشته می شود.

ویژه برنامه پاکسازی نمادین ۵۰ غار در سراسر کشور با هدف تبیین ضرورت صیانت از طبیعت و توسعه گردشگری طبیعی از دیگر برنامه های روز نخست هفته گردشگری است؛ در همین راستا تور ویژه خبرنگاران با مقصد غار رودافشان در استان تهران برگزار می شود.

بر اساس این گزارش" جشنواره بزرگ هفته گردشگری" نیز در دومین روز از هفته گردشگری برابر با ششم مهر ماه که با عنوان «گردشگری پایدار، آموزش و رسانه» نام گرفته است به طور رسمی افتتاح شده و برنامه های مختلف فرهنگی و هنری تا ۱۱مهر از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در برج میلاد تهران به اجرا در می آید.

اجرای شب فرهنگی استان های سراسر کشور با موضوع معرفی آداب و رسوم، مراسم آئینی، اجرای موسیقی سنتی و نواهای محلی و عرضه محصولات فرهنگی و گردشگری، معرفی صنایع دستی و سوغات محلی و برپایی سیاه چادرهای عشایر در محوطه برج میلاد و همچنین در حاشیه دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه۲۲ از جمله برنامه های" جشنواره هفته گردشگری" است که با شعار از" طهران تا تهران" برگزار می شود.

بازدید سفرا و مقامات سیاسی کشور های خارجی از جشنواره و نمایشگاه بزرگ هفته گردشگری و گفت وگو با دست اندر کاران و مسئولان گردشگری کشورمان، گشایش مدرسه پاییزه دانشگاه علم و فرهنگ، برگزاری کارگاه آموزشی «گردشگری و منابع و مسائل آب در ایران» در محل موزه ملی و نیز برگزاری نشست راهنمایان تور در محل ارگ آزادی از دیگر برنامه های این روز به شمار می آید.

بر اساس این گزارش در این روز همچنین زنگ گردشگری در مدارس سراسر کشور نواخته می شود و جمعی از فعالان و دست اندر کاران صنعت گردشگری ضمن حضور در مدارس پیرامون اهمیت این صنعت با دانش آموزان گفت وگو خواهند کرد.

برگزاری همایش تجلیل از فعالان و خادمان صنعت گردشگری با حضور رئیس جمهور از برنامه های سومین روز از هفته گردشگری برابر با هفتم مهر ماه است که با عنوان «گردشگری، اشتغال و حماسه اقتصادی» نامگذاری شده است.

در چهارمین روز از هفته گردشگری که با عنوان «گردشگری، جوامع محلی و صیانت از منابع آبی» نامگذاری شده است هفتمین جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین در استان گلستان به مدت ۴روز برگزار و همایش «گردشگری و اکوتوریسم آبی و تلاش برای حفاظت» برگزار می شود.

برپایی نمایشگاه عکس، تجهیزات و صنایع وابسته طبیعت گردی و نیز معرفی فعالیت های دست اندر کاران طبیعت گردی در کنار برپایی کارگاه های آموزشی از دیگر رخدادهای این روز است.

پنجمین نشست انجمن علمی گردشگری ایران نیز همزمان با پنجمین روز از هفته گردشگری است که با عنوان «گردشگری، تدبیر و امید، صلح و امنیت پایدار» نامگذاری شده است.

تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و حضور در حرم حضرت امام خمینی (ره) از برنامه های ۱۰ مهر ماه برابر با ششمین روز از هفته گردشگری است که با عنوان «گردشگری، خانواده و معنویت» نامگذاری شده است.

بر اساس این گزارش همزمان با ۱۱ مهر ماه و آخرین روز از هفته گردشگری که با عنوان «گردشگری، هنرهای سنتی و میراث معنوی» نامگذاری شده است، تفاهم نامه گردشگری با انجمن ورزش های همگانی منعقد می شود.

همچنین به مناسبت هفته گردشگری تورهای یکروزه تهرانگردی ویژه ورزشکاران، هنرمندان، وکلا، اساتید دانشگاه و دانشجویان رشته جهانگردی، خبرنگاران حوزه گردشگری، مهندسان و پزشکان به ترتیب از ۵ تا ۱۰ مهر برگزار می شود.

بر اساس این گزارش در طول هفته گردشگری برنامه های مختلفی نیز با همکاری شهرداری تهران در باغ موزه دفاع مقدس و باغ موزه قصر به اجرا در خواهد آمد.

همچنین استان های سراسر کشور در هفته گردشگری برنامه های متعددی را اجرا می کنند که این برنامه ها متعاقبا اعلام خواهد شد
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات