معاون بهداشت وزارت بهداشت با تشریح تعداد مبتلایان و متوفیان وبا، مسیرهای انتقال وبا به کشور را اعلام کرد.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر سیاری درباره آخرین وضعیت وبا در کشور اظهار داشت: آخرین وضعیت وبا در کشور به این صورت است که تا دو روز قبل ۱۷۰ مورد وبا در کشور داشتیم که ۲ مورد در تهران بوده است، یک مورد در کرج و ۵ مورد نیز فوتی داشتیم. علت آن نیز این است که از افغانستان و پاکستان وبا شیوع پیدا کرده است و تعدادی زیادی کارگر افغانی روزانه از مرزهای شرقی وارد کشور می شوند.

وی افزود: این افراد در مدتی که طول می کشد قاچاقچیان آنان را وارد کشور کنند ۱۰ روز تا ۲ هفته طول می کشد و در مسیری که این افراد منتقل می شوند از آب غیربهداشتی استفاده می کنند و غذاهای آنها ممکن است آلوده باشد که در نتیجه تعدادی از آنها دچار وبا می شوند البته وقتی که وارد کشور می شوند تعداد زیادی از آنها توسط نیروی انتظامی شناسایی می شوند و به اردوگاه ها منتقل شده که ما امکاناتی در اردوگاه ها هماهنگ کرده ایم تا تحت درمان قرار گیرند ولی تعداد زیادی از این افراد نیز چون به صورت قاچاق وارد کشور می شوند شناسایی نمی شوند و برخی از آنان بعد از اینکه به نزدیکی های مرز ایران می رسند دو مرتبه از مسیرهایی که شناخته شده نیست وارد کشور می شوند.

سیاری با تشریح مسیرهای ورودی انتقال افراد مبتلا به وبا عنوان کرد: این افراد از ۳ مسیر در داخل کشور تردد دارند، یک مسیر به سمت کرمان، رفسنجان و بم می روند چون فصل چیدن خرما و پسته جهت کارگری است و یک عده ای نیز از مسیر شیراز به بندرعباس می روند و یک عده دیگری نیز از مسیر ورامین به تهران می آیند. در نتیجه این خطر وجود دارد که این افراد مبتلا به وبا مسیرها در این مسیرها تردد کنند. هماهنگی ها با نیروی انتظامی برای کنترل مرزها و همچنین اردوگاه ها و دانشگاه ها از نظر ارائه خدمات درمانی صورت پذیرفته است.

وی درباره علائم بیناری وبا عنوان کرد: اگر کسی دچار اسهال آبکی شد و این اسهال نیز مشخصات آن این است که به صورت آب برنج است و خوشبختانه ۹۰ درصد موارد وبا خطری ندارد چون اسهال آن متوسط و خفیف است و خود محدود شونده است و در ۱۰ تا ۲۰ درصد ممکن است شدید باشد و از ۱۰۰ نفری که وبا بگیرند یک نفر فوت می کند. اگر به موقع تشخیص داده شود و درمان آن صورت پذیرد خطری وجود نخواهد داشت ولی اگر دیر تشخیص داده شود فرد مبتلا ممکن است به خاطر کم شدن آب بدن به نارسایی کلیه مبتلا شود و در نهایت فوت کند.

سیاری خاطرنشان کرد: علائمی که نشان می دهد کسی آب بدنش را از دست داده است ۴ مورد است، اول تشنگی که آب زیادی می نوشند و دچار اسهال می شوند. دوم اینکه اگر فرد پوست خود را بکشد و آن حالت خمیری به مدت ۲ ثانیه باقی بماند، سوم چشم فرد گود می شود و چهارم اینکه فرد دچار بی قراری و بی حالی می شوند. در نتیجه اگر کسی اسهال دارد، تشنه است و آب زیادی می نوشد و چشمش گود افتاده باشد و بی قراری کند این فرد حتما ORS فراوانی باید استفاده کند، آب زیادی بنوشد و اگر دچار بی حالی شد و دیگر قدرت مکیدن نداشت باید حتماً به بیمارستان منتقل شود تا حتماً سرم دریافت کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات