مدیر کل شهرسازی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ضوابط بلند مرتبه سازی در مرحله پیش نویس نهایی قرار گرفته است، گفت: با ملاک عمل قرار گرفتن ضوابط جدید بلند مرتبه سازی به قد تهران افزوده خواهد شد اما این ارتفاع به صورت دلنشین خواهد بود.

به گزارش افکارنیوز ، مجید پاکساز درباره ضوابط بلندمرتبه سازی در شهر تهران، اظهار داشت: این ضوابط در مرحله پیش نویس نهایی قرار گرفته و هنوز در مراجع قانونی مطرح و تصویب نشده است؛ طبیعتاً در شهرداری ملاک عمل نیست.

وی با اشاره به اینکه این ضوابط باید به تأیید شورای شهر تهران و کمسیون ماده ۵ برسد و در نهایت در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شود، ادامه داد: وقتی قرار است مجموعه ای از ضوابط تعیین شود باید آنها را در پلاک ها و ابعاد مختلف بسنجیم تا بدانیم ساختمانی که قرار است در یک پلاک ۲ هزار متری با طول و عرض های متفاوت ساخته شود چه وضعیتی پیدا می کند.

مدیر کل شهرسازی شهرداری تهران خاطر نشان کرد: نظام قطعه بندی شهر تهران در چارچوب مشخصی شکل نگرفته است چراکه وضعیت املاک متأثر از مؤلفه های بسیاری بوده که موجب شده است امروز نظام قطعه بندی منظمی وجود نداشته باشد و زمین هایی هستند که در اثر تعریض یا تفکیک قطعه ها شکل چند ضلعی پیدا کرده اند بنابراین باید دید در این نظام قطعه بندی نقاطی که می خواهیم بلند مرتبه سازی در آن رخ دهد با ضابطه های جدید چه شکلی پیدا می کند؛ به این مرحله از کار تست سرد می گویند.

وی افزود: تجربه نشان داده است که با توجه به حضور افراد با تجربه و صاحبنظر در حوزه شهرسازی و معماری در شورای شهر و کمیسیون ماده پنج، تغییراتی در ضوابط تعیین شده از سوی شهرداری اعمال خواهد شد.

پاکساز تصریح کرد: آنچه شهرداری در تهیه این ضوابط مورد توجه قرار داده است نگاه جدی به میراث طبیعی و فرهنگی شهر است به عنوان مثال دامنه جنوبی البرز جزء میراث طبیعی شهر محسوب می شود و بلند مرتبه سازی در این محدوده باید به گونه ای باشد که آسیبی به سیما و منظر مسیرهای منتهی به دامنه جنوبی البرز وارد نشود.

وی ادامه داد: دومین نکته ای که در تهیه این طرح مورد توجه قرار گرفته میزان سطح اشغال ساختمان است؛ بر این اساس باید عمق خاکبرداری و میزان فضای باز ساختمان به اندازه ای باشد که بتوان از آن برای توسعه فضای سبز و درختان استفاده کرد و همچنین بلند مرتبه سازی در کنار فضاهایی مانند رود دره ها و پارک های بزرگ وجود نداشته باشد.

مدیر کل شهرسازی شهرداری تهران اظهار داشت: از دیگر مواردی که در ضوابط جدید مورد توجه قرار گرفته در نظر گرفتن مشرفیت ساختمان ها، سایه اندازی و یکسری اصول شهرسازی دیگر است.

وی با بیان اینکه با ملاک عمل قرار گرفتن ضوابط جدید بلند مرتبه سازی احداث بناهای مرتفع تنها در برخی نقاط شهر میسر خواهد شد، گفت: با بلندمرتبه سازی که در اسناد فرادستی هم به آن اشاره شده هدف این است که سطح اشغال کم شود و بتوانیم از فضای سبز و باز بیشتری استفاده کنیم بنابراین ارتفاع ها به صوت میانگین بیشتر می شود و به قد تهران افزوده خواهد شد اما این ارتفاع بر اساس اصول و قواعدی خواهد بود که به صورت منطقی و دلنشین بروز پیدا خواهد کرد.

پاکساز خاطرنشان کرد: احداث بناهای بلندمرتبه تاکنون در بسیاری از نقاط شهر امکانپذیر بوده ولی پس از تصویب ضوابط جدید صرفاً در برخی پهنه ها که مستعد بلندمرتبه سازی هستند این امکان فراهم خواهد بود که برای این منظور نیز معیارهای متعددی در نظر گرفته شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات