معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، ضمن تاکید بر تشدید نظارت بر مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی، دلایل قاچاق دارو در ایران را تشریح کرد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر رسول دیناروند در خصوص نظارت بر مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی تصریح کرد: متاسفانه در این حوزه نظارت جدی وجود نداشته و مدیریت ضعیفی داشتیم و نتوانستیم این مسئولیت را به نحو شایسته ای انجام دهیم اما انشاالله برنامه های نظارتی را در این حوزه تشدید خواهیم کرد تا کاستی های گذشته جبران شود.

وی در مورد نظارت بر مواد غذایی خاطر نشان کرد: متاسفانه حساسیتی که در خصوص نظارت بر دارو وجود داشته است در مورد مواد غذایی نبوده به همین لحاظ در حال حاضر شرایط خوبی در این حوزه نداریم.

دیناروند اظهار کرد: مواد غذایی از نظر ایمنی نیاز به کارهای بیشتری دارد به عنوان نمونه سموم کشاورزی، سموم دفع آفات، سمومی و داروهایی که در مرغداری ها و دامداری ها، باغات و مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، نحوه پرورش ماهی ها به نحوی ممکن است در محصولات تاثیراتی داشته باشد و وارد چرخه مصرف شود که هم اکنون ممکن است از این خلائی که وجود دارد سوء استفاده، تخلف و یا سهل انگاری صورت پذیرد و تاوان آن را مردم بپردازند.

وی، راهکار مقابله با این اتفاق را نظارت در تمام مراحل تولید و توزیع دانست و افزود: نظارت قبل از ورود به بازار کافی نیست و باید سعی کنیم فرآورده هایی که قرار است در بازار عرضه شود بدون پروانه صورت نگیرد و پس از اخذ پروانه کنترل و نظارت متوقف نشود و مستمر ادامه یابد تا مردم این اطمینان را حاصل کنند که دستگاهی وجود دارد تا مواد غذایی را به طور مستمر تحت کنترل و نظارت دارد البته در این حوزه موازی کاری هایی هم از سوی برخی دستگاهها صورت می پذیرد که پیگیری خواهیم کرد انشاالله در این دولت مشکلات مرتفع شود.

معاون وزیر بهداشت در مورد قاچاق دارو تصریح کرد: قاچاق دارو در کشورمان دو نوع است یکی به علت پایین بودن سطح عمومی قیمت دارو در ایران و تحت پوشش بیمه بودن اقدام به خروج غیر قانونی دارو از کشور می شود که این با افزایش و اصلاح قیمتها در خرداد و تیر ماه سال جاری کاهش یافته است و نوع دیگر مربوط می شود به ورود یک سری از داروهای تقلبی و غیر مجاز به کشور که در این خصوص هم تدابیری اندیشیده شده است
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات