مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی آخرین وضعیت قیمت داروهای مورد نیاز بیماران کلیوی و رایگان شدن آنها از سوی سازمان تامین اجتماعی را تشریح کرد و گفت: برخی داروهای پرمصرف بیماران مانند سل سپت در سازمان تأمین اجتماعی رایگان نشده است.

به گزارش افکارنیوز ، هاشم قاسمی در مورد آخرین وضعیت قیمت داروهای مورد نیاز بیماران کلیوی و رایگان شدن آنها از سوی سازمان تأمین اجتماعی گفت: داروهایی که بیمه تأمین اجتماعی آن را پوشش می دهد فقط یک نوع داروی ایرانی سایکو سپت است که آن را شرکت داروپخش تولید می کند و برای بیماران پیوندی استفاده می شود که تمام مبلغ را سازمان تأمین اجتماعی به صورت رایگان پرداخت می کند.

وی ادامه داد: داروی ایرانی سایتو گان که برای بیماران پیوند کلیه استفاده می شود تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی و رایگان شدن قرار نگرفته این در حالی است که یک بیمار پیوندی در ماه ۲۴۰ عدد از این دارو را استفاده می کند و همچنان به قیمت هر بسته ۶۰ هزار تومان باید آن را تهیه کند.

داروی پر مصرف سل سپت رایگان نشد


قاسمی تصریح کرد: داروی سل سپت که داروی خارجی است و هر دو ماه یکبار بیمار ۳۰۰ هزار تومان برای تهیه آن باید پرداخت کند و اکنون مشمول رایگان شدن بیمه تأمین اجتماعی قرار نگرفته است در حالی که ما انتظار داشتیم در لیست داروهایی که قرار شده رایگان شود و قیمت آنها به سال ۹۱ برگردد این دارو نیز گنجانده شود.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی ادامه داد: داروی سل سپت که عده زیادی از بیماران به توصیه پزشکان خود، آن را مصرف می کند بسیار هزینه بر است و بیمار باید هر دو ماه ۳۰۰ هزار تومان بابت آن بپردازد.

وی گفت: همچنین داروی زنوفن که داروی خون ساز است همچنان تحت حمایت سازمان بیمه خدمات درمانی قرار دارد. این دارو برای بیماران دیالیزی مصرف می شود اما برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی هر عدد آمپول از این دارو ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است که هنوز رایگان نشده است.

قاسمی تصریح کرد: اما داروی ژنریک سرووین که رایگان بوده است همچنان به صورت رایگان به بیمار داده می شود اما استقبال بیماران از این دارو نسبت به داروی زنوفن کمتر است به همین دلیل انتظار داریم داروی خون ساز زنفون که با تجویز پزشکان به مصرف بیماران می رسد رایگان شود.

احتمال افزایش ۲برابری قیمت دارو ظرف ماههای آینده


مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی اظهار کرد: انتظار می رود که در دو ماه آینده قیمت داروهای خارجی مصرفی بیماران دو برابر شود چرا که موجودی انبارهای دارویی با ارز مرجع خریداری شده بود اما اکنون اگر به اتمام برسد دارو طبق قوانین باید با ارز مبادله ای وارد شود.

وی تصریح کرد: به همین دلیل به احتمال زیاد قیمت داروهای مصرفی این بیماران دو برابر می شود بنابراین از وزارت بهداشت و بیمه تأمین اجتماعی انتظار داریم که به این موضوع توجه ویژه کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات