متخصص گوش، حلق و بینی گفت: یکی از مهم ترین بیماری هایی که می تواند باعث تورم لوزه و انسداد بینی شود حساسیت یا آلرژی است و چنانچه کودکی علائم حساسیت را نشان دهد قطعاً درمان حساسیت مقدم بر هر گونه جراحی لوزه است.

به گزارش افکارنیوز ، مهتاب ربانی اناری اظهار داشت: لوزه سوم جزئی از بافت های لنفاوی بدن است که نام علمی آن آدنوئید است.

این متخصص گوش، حلق و بینی افزود: لوزه سوم هم مانند بافت های لنفاوی بدن جزئی از سیستم ایمنی بدن محسوب می شود.

ربانی اناری، محل لوزه سوم را در پشت حفره های بینی و در دیواره خلفی حلق بینی دانست و افزود: گاهی در شرایط غیرعفونی یا غیرالتهابی، لوزه سوم بزرگ باقی می ماند و به انسداد تنفس از راه بینی منجر می شود که شایع ترین علامت آن تنفس دهانی در کودکان و خر خر شبانه است.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در حالت طبیعی و در جریان سرما خوردگی ها لوزه سوم به طور موقت بزرگ می شود و ممکن است علائم انسدادی ایجاد شود که این حالت برگشت پذیر است.

این متخصص گوش، حلق و بینی گفت: یکی از مهم ترین بیماری های که می تواند باعث تورم لوزه و انسداد بینی شود حساسیت یا آلرژی است.

وی افزود: چنانچه کودکی در شرح حال یا معاینه فیزیکی علائم حساسیت را نشان دهد قطعاً درمان حساسیت مقدم بر هر گونه جراحی لوزه است.

ربانی اناری ادامه داد: بسیاری از این کودکان پاسخ بسیار خوبی به داروهای ضد حساسیت به خصوص اسپری کورتون داخل بینی می دهند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: لوزه ها در زیر سن ۳ سالگی اهمیت بیشتری در سیستم دفاعی بدن به ویژه ترشح آنتی بادی های مخاطی دارند اما در صورتی که لوزه دچار التهاب مزمن و بزرگی اندازه بدون علت شود، حتی در سن زیر ۳ سالگی نیز بنابر تشخیص پزشک ممکن است به جراحی نیاز باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات