وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بیکاری های ماماها معضل زشتی است از ضرورت اصلاح طرح اجباری پزشکان در مناطق محروم با محوریت تامین نیروی متخصص پزشکی بومی خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، سیدحسن هاشمی در مراسم تکریم و معارفه معاونان قدیم و جدید آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به رشادت های جامعه پزشکی در عرصه دفاع مقدس و گرامیداشت این ایام اظهار داشت: وضع پزشکی کشورمان خیلی بهتر از گذشته است. چون بسیاری به سرنوشت انقلاب علاقه مند هستند خدا تعداد آنها را زیاد کند و خواهش می کنم از همه هم لباسی های خودم در جامعه پزشکی که به خاطر یک تعداد افراد دیگر همدیگر را مورد عتاب قرار ندهند زیرا ما باید مشکل مردم و محرومان را حل کنیم.

وی افزود: آنچه وجه همت بنده است همگرایی در جامعه پزشکی است زیرا انقلاب برای ما نیست بلکه متعلق به همه ایرانی ها است و با گفتمان جدیدی که آغاز شده است براساس افراط و تفریط در دولت های گذشته باید سعی کنیم با توجه به دشمنانی که در دور و بر خودمان داریم حداقل برای موفقیت در کوتاه مدت اقدامات موثری انجام دهیم. زیرا در طولانی مدت بدون استثنا موفقیت از آن ما است.

هاشمی با اشاره به ضرورت رعایت معیشت مردم و جایگاه پزشکان از زالی رئیس سازمان نظام پزشکی نیز برای حضور و همراهی اش با وزارت بهداشت تشکر و بیان داشت: خوشبختانه دکتر ضیایی معاون جدید آموزشی وزارت بهداشت که بنده نیز از قبل با وی همکار بودم و همچنین دکتر عین اللهی معاون قدیم آموزشی وزارتخانه نیز همیشه در یک تیم کار کردیم و خوشحالم که امروز معاون جدید آموزشی وزارت بهداشت آسیب شناسی خوبی در حوزه آموزش داشته اند و از همین جا عنوان می کنم که همه اختیارات وزیر بهداشت در حوزه آموزش به وی تنفیذ می شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: همانطور که معاون جدید وزارت بهداشت عنوان کردند بخش های محتوایی و شکلی آموزش پزشکی باید تغییر کند و براساس اهداف دولت یازدهم از گروه های علمی و نظام پزشکی با تقویت و افزایش اختیارات مسئولیت دادن به آنها بیشتر بهره مند شویم. گرچه در اقتضای دولت نهم و دهم اتفاقاتی رخ داد ولی باید بالاخره همه با همدیگر آشتی کنیم و کمتر علیه هم انرژی صرف کنیم و در جهت ارتقای گروه های علمی و استقلال دانشگاه ها گام برداریم.

هاشمی ادامه داد: مردم نباید برای یکسری از کارهای ابتدایی به وزارت بهداشت مراجعه کنند. ما ستاد هستیم و بار دیگر تاکید می کنم همه معاونت های وزارت بهداشت باید دلیل مراجعه مردم به دانشگاه ها و وزارت بهداشت را بررسی کنند و با ارتقای سیستم های الکترونیکی کار مردم را حل کنند. این در حالی است که بسیاری از وزارتخانه های دیگر در این زمینه از ما جلوتر هستند.

وی با انتقاد از رشته هایی که نباید در کشور به وجود می آمد عنوان کرد: برخی از رشته ها تولدشان بیمارگونه بوده است در حالی که بسیار زشت است که در حال حاضر کلی مامای بیکار داریم و هنوز بعد از ۳۰ سال این زیبنده نیست که پس از فارغ التحصیلی پزشک عمومی و متخصص طرح اجباری را اجرا کنیم. در حالی که باید براساس نیاز بومی هر منطقه متخصص تربیت شود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مثلا پزشک خانواده معضل و بیماری اش نداشتن پزشک است و بعد اعتبار و امیدواریم در کار اداره کشور با استفاده از تدابیر رهبری، حمایت های مجلس و گشایش هایی که دولت ایجاد می کند به برکت خون شهدا گشایشی در کار اداره کشور به وجود آیند گفت: به هر حال هنوز هم آن اعتباری که برای وزارت بهداشت تعیین و تصویب کرده اند در زمینه پرداخت آن محقق نشده است.

هاشمی بیان داشت: اگر می خو اهیم به مناطق دوردست توجه کنیم باید مشکل کشور را برای مدت ۱۰ سال آینده در زمینه نیاز به پزشک و پرستار برطرف کنیم. در همین طرح پزشکی خانواده در برخی از استانها که مثلا ۱۵۰ پزشک نیاز بود اعلام می کردند یک سوم نیروی پزشک ندارند یا آنجایی هم که پزشک داشتند پول نداشتند حقوق آنها را بدهند. مگر چقدر پزشک خانواده در مناطق دوردست حقوق می دهد یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان آن هم بین ۸ تا ۱۲ ماه است که پرداخت نکرده ایم. پزشک و نظام ارجاع زمانی مشکلش برطرف خواهد شد که نیروی انسانی آن را نیز تامین کنیم.

در مراسم تودیع و معارفه معاونان قدیم و جدید آموزشی وزارت بهداشت ضیائی به عنوان معاون جدید آموزشی وزارت بهداشت معارفه و از عین اللهی به عنوان معاون قدیم آموزشی وزارت بهداشت تکریم به عمل آمد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات