سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه نباید مورد غفلت واقع شود، گفت: اگر دریاچه ارومیه احیا نشود گرد و غبار نمکی منطقه فرا می گیرد.

به گزارش افکارنیوز ، موید حسینی صدر، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه از سوی برخی کارشناسان طرحی مطرح شده مبنی بر اینکه دریاچه ارومیه خشک شده و جای آن پارک ملی ایجاد شود، اظهار داشت: این حرف منطقی نبوده و وجهه خوبی ندارد چراکه در نهایت می توان بخشی از دریاچه را احیا و از احیای بخش دیگر این دریاچه به دلیل خشک شدن چشم پوشی کرد.

وی با بیان اینکه نمی توان بخشی از دریاچه ارومیه را نجات داد چرا که به دلیل خشکی این امر شدنی نیست، ادامه داد: اینکه آب کشاورزی را به دریاچه ارومیه را منتقل کنند، منطقی نیست و بهره اقتصادی ندارد ولی می توان آب را از ارس و دریای خزر به این دریاچه منتقل کرد در حقیقت اگر دریاچه ارومیه را احیا کنیم کار با ارزشی صورت می گیرد.

*احیای دریاچه ارومیه نباید مورد غفلت قرار گیرد


سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نباید به صورت افراطی دریاچه ارومیه را احیا کرد، افزود: اگر دریاچه ارومیه احیا نشود گرد و غبار نمکی منطقه را دربر می گیرد بنابراین احیا ضروری بوده و نباید مورد غفلت قرار گیرد که باید بگویم در سال های گذشته این دریاچه و نجات آن فراموش شد.

حسینی صدر با تاکید بر اینکه باید با دریاچه ارومیه مانند موجود زنده رفتار کرد و دچار شعار زدگی نشد، اظهار داشت: انتقال آب ارس، آبیاری زمین های زیر کشت به شکل مکانیزه و انتقال مازاد آب به دریاچه ارومیه، جلوگیری از احداث سد جدید، انتقال آب سطحی به دریاچه، ایجاد باران مصنوعی، انتقال آب دریا خزر به این دریاچه از اقدامات اساسی در خصوص احیای دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: محدود کردن بخشی از دریاچه به این شکل که از بخشی که خشک شده چشم پوشی و بخش دیگر را احیا کنیم از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا حداقل یک سوم آن نجات پیدا کند بنابراین راهکار ها ارائه شده و باید در این زمینه گام موثر برداشته شود.

* احیای شورای عالی حفاظت محیط زیست هر چه سریعتر


سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص شورای عالی حفاظت محیط زیست گفت: احیای این شورا بسیار ضروری بوده چرا که در گذشته این امر فراموش شده بود و اکنون باید هرچه سریعتر صورت گرفته و جلسات آن برگزار شود.

حسینی صدر ادامه داد: شورای عالی حفاظت محیط زیست لازم است که مشکلات محیط زیست کشور برطرف شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات