بالاگرفتن کفش در عربستان و دیگر کشورهای عربی مذموم است و آن را توهین تلقی می کنند و تعداد قابل توجهی از افراد دستگیر شده در حرم مطهر پیامبر (ص) به دلیل در دست گرفتن کفش های خود و بالا گرفتن آن دستگیر می شوند.

به گزارش افکارنیوز ، بعثه مقام معظم رهبری بایدها و نبایدهایی را که زائران در موسم حج باید رعایت کنند را به آنها تذکر داد.

زائران و حجاجی که به عربستان اعزام می شوند باید دقت داشته باشند که در قواعد عرفی عربستان برداشتن هرگونه شی از زمین که متعلق به شما نیست ممنوع است و در صورت مشاهده پلیس چه حضوری و یا چه از طریق دوربین های مداربسته این عمل موجب بازداشت فرد می شود. بنابراین زائران در حرمین شریفین از برداشتن هرگونه شی و یا پول که متعلق به آنها نیست باید اکیداً خودداری کنند.

** بعضاً سارقین تلفن های همراه در حرمین شریفین منتظرند تا توسط زائرین از آنها خواسته شود با گوشی موبایل زائر از آنان عکس بگیرند و سارقین به محض دریافت گوشی از محل متواری می شوند و گوشی زائر را با خود می برند.

** وظیفه کارکنان و خدمتگزاران، پلیس و مأموران انتظامی مستقر در حرمین شریفین خدمت به زائرین بیت الله الحرام و حرم مطهر پیامبر اکرم (ص) است و بهتر است زائران با آنها همکاری کنند.

** حجاب مرسوم، رسمی و تعریف شده در عربستان برای زنان چادر سیاه با روبند است. زائرین سایر کشورها نیز هرکدام حجابی تعریف شده که عموماً شامل چادرهای نیمه و پیراهن های گشاد و بلند است، پوشش مانتو و شلوارهای نسبتاً جذب بدن نه تنها توسط زائرین هیچ کشوری مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه در این کشور بعنوان لباسی نامناسب بوده و نگاه مناسبی به فرد استفاده کننده اینگونه لباس ها ندارند و لازم است زائران نهایت دقت را در پوشش خویش داشته باشند.

** دویدن در حرمین شریفین، فریاد زدن و بلند بلند صحبت کردن، گذاشتن قرآن بر روی زمین و یا حمل آن همراه کفش که حالت توهین محسوب گردد، استفاده از مهر، قرائت زیارت عاشورا، حمل دعای زیارت عاشورا، قرائت دعاها بصورت بلند بلند و یا جمعی، خواندن نماز فرادی در زمان برپایی نماز جماعت، انداختن آب دهان و یا آشغال در حرمین شریفین، توزیع نذورات، کتاب ادعیه، عدم رعایت دستورات پلیس، استفاده از سجاده هایی که منقوش به تصاویر حرم و یا اسامی ائمه (ع) باشد، برداشتن خاک از زمین، انداختن عریضه و یا گره زدن پارچه، کندن نخ کعبه، استعمال دخانیات، برداشتن اموال دیگران از زمین، بالا بردن کفش مقابل ضریح پیامبر (ص) ، لمس کردن ضریح و یا قبور ائمه بقیع، تبرک نمودن و بالاگرفتن کفش در عربستان و دیگر کشورهای عربی مذموم است و آن را توهین تلقی می کنند. تعداد قابل توجهی از افراد دستگیر شده در حرم مطهر پیامبر (ص) به دلیل در دست گرفتن کفش های خود و بالا گرفتن آن بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات