سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کمبود داروها همچنان ادامه دارد ولی با تلاش وزارت بهداشت در حال کاهش این کمبودها هستیم.

به گزارش افکارنیوز، علی اصغر پیوندی در حاشیه هفتمین کنگره بیماری های پانکراس و مجاری صفراوی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی وظیفه ارائه خدمات درمانی به پنج میلیون تهرانی را بر عهده دارد، گفت: اولین وظیفه دانشگاه پس از پژوهش، بهداشت و درمان است و باید تلاش کنیم با وجود کمبود منابع مالی، به مردم فشار کمتری وارد شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۷۰ درصد هزینه های درمانی بر عهده مردم است که این با برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد. با توجه به اینکه به سال های آخر این برنامه نزدیک می شویم، باید ساختار را طوری تنظیم کنیم که به اهداف برنامه پنجم توسعه برسیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: همه مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی نیست، بلکه مدیریت ها نیز باید بهبود یابد تا مردم کمتر آسیب ببینند و این نیاز به ارتقای پژوهش و تحقیق به دنبال اهمیت معیشت دانشجو و اساتید دانشگاهی دارد.

پیوندی با تاکید بر اهمیت طرح پیشگیری در حوزه بهداشت، گفت: خانه های بهداشت طرح ایده آلی بوده است اما نیاز به اصلاحات متناسب با شرایط جامعه دارد. به طور مثال وقتی سطح سواد روستاییان به دیپلم رسیده است، بهورز نیز باید سطح سواد بالاتری داشته باشد.

وی در رابطه با آخرین وضعیت شیوع بیماری وبا، گفت: تا امروز چهار نفر در منطقه جغرافیایی دانشگاه به این بیماری مبتلا شده اند که بیماری آنها تحت کنترل است ولی باید برای نابودی آن همکاری های بیشتری بین بخش های مختلفی نظیر شهرداری ها، اداره آب و فاضلاب، فرمانداری، وزارت مسکن و پلیس راهنمایی و رانندگی صورت بگیرد چرا که ۷۵ درصد حوزه سلامت خارج از اختیار علوم پزشکی است. اگر این بخش ها نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند، دانشگاه نیز نمی تواند خدمات درستی ارائه دهد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بحران دارو مسئله پیچیده ای است، عنوان کرد: پس از افزایش قیمت ارز، چالش های زیادی برای تامین دارو وجود داشته است که از زمانی که دکتر هاشمی، وزارت بهداشت را بر عهده گرفته است، کمبود ۱۵۴ قلم دارو وجود داشته است که سیر کمبود کاهش یافته است.

پیوندی با اشاره به پرداخت مابه التفاوت هزینه داروی بیماری های خاص و صعب العلاج در دولت گذشته، عنوان کرد: پرداخت مستمری بیماران به صورت مستقیم صحیح نیست و باعث گله مندی بیماران شده بود. پیشنهاد ما برای این مسئله پرداخت مابه التفاوت توسط بیمه هاست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات