فوق تخصص ارتوپدی کودکان گفت: اگر کودک هفته ای یک بار در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرد و ۱۰ دقیقه در همان حالت باشد نیاز وی به ویتامین D حاصل از آفتاب برآورده می شود.

به گزارش افکارنیوز، فرهنگ غنی پور ظهار داشت: تغذیه نامناسب مادر حین بارداری و نخوردن شیر، ماست، لبنیات و سبزیجات می تواند به راشیتیسم یا نرمی استخوان در نوزاد منجر شود.

فوق تخصص ارتوپدی کودکان گفت: این دسته از نوزادان، در موقع تولد با دفرمیته های اندام تحتانی همراه هستند یعنی پا پرانتزی یا پا ضربدری هستند و در آزمایشها نیز تغییرات ویتامین D آنها آشکار است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: البته کودکانی نیز هستند که در ابتدای تولد دچار راشیتیسم نیستند اما در مراحل بعدی به دلیل کمبود آفتاب و تغذیه نامناسب به نرمی استخوان مبتلا می شوند.

وی افزود: متأسفانه بعضی از کودکان در خانه هایی زندگی می کنند که آفتاب گیر نیستند و عدم نفوذ آفتاب و ویتامین D می تواند به نرمی استخوان کودکان منجر شود.

فوق تخصص ارتوپدی کودکان گفت: اگر کودک هفته ای یک بار در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرد و ۱۰ دقیقه در همان حالت باشد نیاز وی به ویتامین D حاصل از آفتاب تآمین می شود.

غنی پور، شکستگی های خود بخودی و تغییر شکل های استخوانی را از علائم نشان دهنده راشیتیسم دانست و افزود: در مراحل بعدی گرفتن عکس از مچ دست و تغییرات رادیولوژیکی، همچنین سنجش ویتامین D می تواند در تشخیص این بیماری مفید باشد.

فوق تخصص ارتوپدی کودکان درمان این بیماری را تجویز قرص های کلسیم و ویتامین D و استفاده از نور مستقیم آفتاب دانست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات