نمایندگانی از راهنمایان گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی، پلیس مهاجرت ناجا و مسئولان بخش صدور ویزای وزارت امور خارجه در نشستی، مشکلات ورود گردشگران خارجی به ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش افکارنیوز ، نشست تخصصی بررسی مشکلات تورگردانان درباره مسائل صدور روادید گردشگری شب گذشته در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

در این مراسم یزدانی رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، گفت: اگر مسافری در روزهای اول سفر به خارج از کشور به هر دلیلی پاسپورتش را گم کند وزارت خارجه به او ویزای برگشت می دهد و تمام هزینه سفر وی با این اقدام از بین می رود در حالی که می توان این مشکل را با یک برگه حل کرد. حال اگر این اتفاق برای گردشگر خارجی بیفتد مشکل بیشتر می شود چون ایران یک مقصد حساس است و ادعای میهمان نوازی داریم.

وی خطاب به نماینده نیروی انتظامی حاضر در این نشست، گفت: متاسفانه دوستان نیروی انتظامی طوری با گردشگر خارجی در ایران رفتار می کنند که انگار جاسوس دیده اند در حالی که هرچه احساس امنیت به توریست خارجی بدهیم موفق تر خواهیم بود. با این حال طرح" توریست پلیس" که قرار است ایجاد شود، نمی دانیم مشکلات گردشگر را حل می کند و یا برای او ایجاد مشکل می کند؟ !

در ادامه این مراسم عباس پیرمرادیان عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان گردشگری اعلام کرد: وزارت خارجه و پلیس مهاجرت دو بخشی هستند که آژانس های مسافرتی با آنها بسیار سروکار دارند. من از پلیس راهنمایی و رانندگی استان اصفهان خسته شده ام چراکه آنها در روند کار ما تداخل ایجاد می کنند و موجب می شوند که برخی اوقات ما در برابر میهمانان خارجی خجالت بکشیم که چرا چنین رفتاری با راهنمایان ایرانی می کنند.

وی گفت: تور دونفره ای که از سوئیس به ایران آمده بود به من اعلام کرد زمانی که می خواستم برای گرفتن ویزا به سفارت کنسولگری ایران در شهر برن بروم یکی از کارمندان به من گفت چرا می خواهی به ایران بروی آیا جای بهتری سراغ نداشتی در این حال گردشگر دچار تردید شده بود که قرار است پا در چه کشوری بگذارد و با چه مشکلاتی در آن کشور مواجه شود.

پیرمرادیان گفت: چرا باید کارمند سفارت به گردشگر خارجی چنین تصویری از ایران بدهد در حالی که ما همه توانمان را می گذاریم تا به آنها بگوییم ایران کشوری امن است.

وی گفت: شاید ملاک های شما برای دادن ویزا به گردشگران خارجی از نظر خودتان آسان باشد، اما گردشگر خارجی وقتی شرایط گرفتن ویزا را در سفارتخانه های ایران با سفارتخانه های کشورهای دیگر مقایسه می کند، این شرایط برای او بسیار سخت است.

در ادامه این مراسم مرتضی احمدی مسئول سابق آموزش در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: باید در جلسه ای تمام اعضای ارگان های دولتی مرتبط با توریست دور هم جمع شوند و مشکلاتی که راهنمایان و دفاتر خدمات مسافرتی دارند، به مسئولان این ارگان ها اعلام شود؛ چرا که در بسیاری از اوقات مسئولین این دستگاه ها نمی دانند دفاتر خدمات مسافرتی با چه مشکلاتی روبرو هستند. به عنوان مثال حتما بسیاری خبر ندارند که اگر آژانس مسافرتی خودرویی پایین تر از آنچه در قرارداد تور گردشگری آمده به مسافر بدهد، جریمه خواهد شد.

در ادامه این مراسم، کریمی مسئول بخش صدور روادید وزارت امور خارجه به سئوالات برخی از راهنمایان و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی حاضر در این نشست پاسخ داد و گفت: اگر برای شما مشکلی بابت برخورد نامناسب با توریست اتفاق افتاده با ما این موضوع را در میان بگذارید. همچنین نباید همکاران ما در سفارتخانه ها و یا کنسولگری کشورهای دیگر برخوردی با گردشگران داشته باشند که آنها را در ورود به ایران دچار شک و تردید کنند.

کریمی افزود: اکنون صدور روادید فرودگاهی در برخی از شهرهای ایران در حال انجام است ولی ما نمی توانیم برای کشورهایی از جمله سومالی، کلمبیا، آمریکا، انگلیس، کانادا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان و پاکستان ویزای فرودگاهی بدهیم.

وی ادامه داد: ممکن است گروهی از گردشگران به صورت همزمان وارد فرودگاه شوند و همان لحظه تقاضای صدور روادید فرودگاهی کنند و بابت این موضوع ۴ یا ۵ ساعت در فرودگاه معطل شوند، اما هیچ وقت این اتفاق نیفتاده که یک فرد خارجی بابت گرفتن ویزای فرودگاهی ساعت های زیادی معطل شود بدون اینکه هیچ مشکلی برای ورودش به کشور وجود نداشته باشد.

کریمی گفت: تعداد آمار ورود گردشگران و تقاضای ویزای فرودگاهی آنها را به صورت کامل در اختیار داریم به عنوان مثال در شهر مشهد به طور متوسط در شبانه روز بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ ویزای فرودگاهی صادر می شود در فرودگاه تهران نیز به صورت متوسط ۲۰۰ تا ۴۰۰ ویزا صادر می شود. این روند در فرودگاههای شیراز، تبریز، اصفهان، بندرعباس، قشم و کیش نیز اجرا می شود و مشکلی برای صدور ویزای فرودگاهی نداریم.

در ادامه این مراسم باغبان از پلیس مهاجرت ناجا که در این برنامه حضور پیدا کرده بود با اشاره به طرح پلیس گردشگری گفت: این طرح در دوره آقای ملک زاده زمانی که معاون گردشگری بودند مطرح شد و طرح جدیدی نیست. در آن زمان صورتجلسه ای نیز تنظیم شد منتهی با رفت و آمد مدیران این طرح مسکوت ماند اما نتایجی که در آن جلسه به دست آمد بسیار جامع تر از آنچه که اکنون بیان شده، بود. حتی قرار شد مباحثی مانند ویزا و… نیز دو هفته ای پیگیری شود.

وی از افزایش تمایل سفر گردشگران خارجی به ایران خبر داد و بیان کرد: اکنون فضایی به وجود آمده که بسیاری از گردشگران دوست دارند وارد ایران شوند همچنین با توجه به آمار موجود، سفر ایرانیان به خارج از کشور کاهش پیدا کرده است. باید تلاش کنیم تا چهره ایران در میان گردشگران خارجی تغییر یابد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات