رئیس سازمان حج و زیارت گفت: نگاه ما این است که در عمره آینده حداقل ۷۵۰ هزار نفر را اعزام کنیم و این بدین معنی است که شاهد افزایش ۵۰ درصدی در اعزام زائران عمره سال آینده خواهیم بود.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در خاتمه جلسه هماهنگی ستاد حج مکه مکرمه با تشکر از مسئولان اجرایی حج امسال گفت: سرعت عمل در شناسایی مشکل و تبدیل آن به یک مسأله و جستجوی راه حل مسأله در ستادهای اجرایی حج بسیار مناسب اتفاق می افتد به طوری که اراده شما مسئولان حج نسبت به حل و فصل فوری موارد کاملاً مشهود و اثر بخش است.

وی ادامه داد: گزارش های بعثه مقام معظم رهبری نیز بسیار پخته و کارشناسی است که نشان از همدلی و درک متقابل دارد، لذا به یاد داشته باشیم تدبیر به موقع در خصوص رفع مشکلات از تبدیل آن به معضل جلوگیری می کند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: باید در فرصت کافی قبل از عملیات برنامه ریزی و بررسی مستمر صورت گرفته و نهادینه شده باشد تا در موسم شاهد اجرای صحیح برنامه ها باشیم، آموزش دادن در بحبوحه عملیات اجرایی دشوار است انجام همه این موارد باید در کشور و قبل از آغاز اعزام ها تمام شده باشد.

اوحدی افزود: در کارهای حج مثل اسکان از ظرفیت های عمره نیز استفاده می شود که این دو بخش به یکدیگر کمک می کنند، در مدینه روند تأمین مسکن حج ۹۳ در حال پیگیری است و فعلا حدود ۱۱ هزار اتاق برای اجاره شناسایی شده است که درحال مذاکره با مالکان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: انشاالله در موسم حج امسال کار تأمین مسکن حج آینده را تمام می کنیم چراکه گره زدن عمره و حج موجب دریافت خدمات بهتر، کیفیت مناسب تر و افزایش قدرت چانه زنی در مذاکره می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به جلسه وزیر حج عربستان در جده گفت: در این جلسه بحث گشایش سیستم عمره آینده از اوایل صفر را مطرح کردیم که در مدینه نیز این موضوع را پیگیری کردیم.

آغاز موسم عمره سال جاری از ۱۵ ماه صفر


اوحدی ادامه داد: آقای عیسی رواس معاون عمره وزارت حج عربستان اعلام کرد سیستم عمره برای ایرانی ها از اول صفر ۱۴۳۵ باز می شود و امیدواریم از ۱۵ صفر شاهد اعزام زائران عمره باشیم و در ۲۸ صفر زائران به مدینه منوره سفر داشته باشند، لذا جدول اعزام را باید در حین موسم حج امسال نهایی کنیم در این صورت بعد از تاسوعا و عاشورا ثبت نام در کاروان های عمره امکان پذیر می شود.

امکان اعزام حداقل ۷۵۰ هزار زائر ایرانی در عمره آینده


وی ادامه داد: در همین موسم حج باید قراردادهای حمل و نقل هوایی عمره را با ایرلاین ها منعقد کنیم و نگاه ما این است که در عمره آینده حداقل ۷۵۰ هزار نفر را اعزام کنیم. این بدین معنی است که شاهد افزایش ۵۰ درصدی در اعزام زائران عمره سال آینده خواهیم بود.

۲ هزار نفر به سهمیه عمره دانشجویی اضافه شد


معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مصوب شد که ۲ هزار نفر هیأت علمی و استادان به سهمیه عمره دانشجویی افزوده شود. این موضوع نیز جهت برنامه ریزی به واحد عمره دانشجویی اعلام شده است.

اوحدی ادامه داد: اصول برنامه حج سال بعد باید در همین موسم تنظیم شود. لذا کار گروه های تخصصی که تشکیل شده باید نتایج دقیق خود را اعلام کنند و به زودی وارد عرصه حج سال آینده شویم همچنین جدول زمان بندی حج ۹۳ نیز در دست تهیه است.

وی اظهار داشت: تثبیت برنامه ها و نگاه دراز مدت باعث رشد و تعالی کارها خواهد شد و با طرف های ذیربط در کشور میزبان بهتر و محکم تر می توان وارد گفتگو شد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ساختار شورای فرهنگی و یاوران حجاج که در سطح کاروان ها درست شده و به ریاست روحانی کاروان و دبیری مدیر کاروان و حضور چند زائر نخبه و علاقمند تشکیل می شود، روش خوبی برای رسیدگی به مشکلات احتمالی داخلی کاروان ها و ایجاد محیط صمیمیت و آرامش بین کاروان ها است که طرح های مشابهی مثل زائر یاور را نیز باید در همین چارچوب سازماندهی کرد تا از کارهای موازی نیز پیشگیری شود.

در عمره آینده سفر ۲۱ روزه ماه رمضان نخواهیم داشت


اوحدی گفت: در عمره آینده سفر ۲۱ روزه ماه رمضان نخواهیم داشت، برای سفر عمره مدت ۱۰ روز مناسب است و زائر خسته نمی شود و سلامت و آرامش او هرچه بهتر تامین خواهد شد. خوشبختانه هیچگونه تخلفی در زمینه اقامت بیش از مدت مقرر زائران اعزامی عمره در عربستان وجود نداشته است که این یک امتیاز به شمار می آید.

وی با اشاره به بحث تکراری بودن غذای حجاج گفت: بحث تکراری بودن غذای حجاج به خصوص در مکه با ۳ یا ۴ هفته اقامت مسأله ای است که نیاز به چاره اندیشی دارد. برای این منظور از تجربه و علم افراد خبره و خلاق استفاده می کنیم.

اوحدی افزود: برای رفاه نسبی جانبازان در مکه و مدینه و فرودگاه جده گام هایی برداشته شده که انشاالله در موسم عمره نیز بتوانیم درخدمت آنها باشیم و حتی به اعتقاد بنده روی نوع هواپیمای انها باید کار کرد که راحت تر باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ساختار نیروی انسانی ستادهای در حال بررسی منطقی است بطوری که هم ویزای اضافی در این بخش مصرف نشود و هم کار لطمه نبیند، حج امسال اولین سالی است که قبل از ورود به ماه ذی الحجه مؤسسه مطوفین حجاج ایران نقشه زمین های عرفات و منا را تحویل ستاد حج مکه داده تا خیمه ها زودتر بین کاروان ها و زائران تقسیم شود.

استقبال از حضور نماینده بازرسی کل کشور در ستاد حج


اوحدی ادامه داد: از حضور نماینده بازرسی کل کشور در ستاد حج استقبال و با وی همکاری می کنیم.

وی گفت: دعای کمیل مدینه منوره بسیار خوب و منظم اداره شد که مدیران مجموعه و کاروان ها در این زمینه در چارچوب برنامه های بعثه مقام معظم رهبری کمک شایانی کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات