مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مدیران سازمان استاندارد شایعات آلودگی سرنگ ها را تکذیب کردند، گفت: خیال مردم راحت باشد، سرنگ هایی که از مبادی مجاز توزیع می شوند هیچ مشکلی ندارند.

به گزارش افکارنیوز، حسین کیوان گفت: خوشبختانه مدیران سازمان استاندارد با تکذیب ادعاهای مطرح شده در برخی از رسانه ها مبنی بر آلوده بودن سرنگهای وارداتی چینی به تمام شایعات در این خصوص پایان دادند.

وی افزود: استانداردهای لازم ملزومات پزشکی از جمله سرنگها مو به مو در آزمایشگاه های داخلی بررسی می شود و در صورت کوچکترین مغایرت این ملزومات با استانداردهای مصوب بین المللی، با نظارت کامل اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از چرخۀ توزیع حذف می شوند.

وی افزود: استانداردهای اجباری سرنگها نیز تابع یکسری از پارامترها بر اساس استانداردهای ملی ایران است که در تمام سرنگ های وارداتی چک می شوند و اگر سرنگی باشد که فاقد استاندارد باشد اجازه ترخیص از گمرک را نمی یابد.

کیوان گفت: استریل بودن، مطابق ظرفیت بودن، مواد خارجی به کار رفته در سرنگ و مواردی از این دست همواره چک می شوند، به عنوان مثال یک نوع سرنگ که از نظر حجم ۰.۱۶سی سی از میزان ۲ سی سی ظرفیت پیش بینی شده بیشتر بود از رده خارج شده و از توزیع آن جلوگیری به عمل آمد.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه واردات سرنگ از کشورهای هند، چین و آلمان صورت می گیرد، افزود: کل واردات سرنگ به کشور سال گذشته ۱۵ درصد از میزان سرنگ های مورد نیاز کشور بوده که این میزان امسال به ۱۰ تا ۵ درصد خواهد رسید.

وی بیان داشت: میزان بسیار کمی از این سرنگها به صورت قاچاق وارد می شوند و تاکنون فقط یک مورد از این سرنگها پیدا شده که شبیه برند اصلی بوده و جمع آوری شده است.

کیوان اضافه کرد: آنچه در مورد وجود نمونۀ سرنگهای آلوده چینی نیز در برخی از شهرها از سوی رسانه ها مطرح شد، وجود خارجی نداشت و بازرسان ما در دانشگاه های علوم پزشکی که این شهرها را تحت پوشش دارند، هنوز یک نمونه از آن را هم پیدا نکرده اند.

وی گفت: میزان مصرف سالانه سرنگ در کشور رقمی بین یک میلیارد و ۲۰۰ تا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون عدد است که ۴۰۰ میلیون سرنگ انسولین و مابقی سرنگ ها معمولی است که خوشبختانه سال گذشته ۸۵ درصد از این سرنگها در کشور تولید شده اند که این میزان امسال به ۹۰ تا ۹۵ درصد خواهد رسید.

وی مبادی توزیع سرنگ را شرکتهای توزیع، داروخانه ها و بیمارستان ها اعلام کرد و از مردم خواست فقط از این مبادی سرنگ تهیه کنند و نسبت به سلامت این سرنگ ها نیز مطمئن باشند.

کیوان تصریح کرد: علاقه مندان برای کسب اطلاع بیشتر از فهرست توزیع کنندگان مجاز سرنگها در کشور می توانند به تارنمای اداره کل تجهیزات پزشکی به آدرس www. imed. ir مراجعه کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات