هر روز که می گذرد، چشم و هم چشمی در میان اعضای جامعه پررنگ تر شده و توقعات جوانان بالا می رود به شکلی که ما با بالارفتن سن ازدواج و عدم تمایل آنها به این امر خطیر مواجه هستیم در واقع دیگر از ازدواج آسان خبری نیست…

به گزارش افکارنیوز، جوانان امروز بعد از گذراندن دوران تحصیل خود دغدغه شان ازدواج و تشکیل خانواده است در واقع برای کامل شدن شخصیت و ایمان در هر خانواده ای، جوانان به سنی مشخص رسیده و اقدام به این امر خطیر و مبارک می کنند.

حال در این میان ازدواج های امروزی با ازدواج های دوران والدین متفاوت شده و هر روز توقع جوانان بالاتر رفته و شرایط برای ازدواج سخت تر می شود. در حقیقت برخی جوانان به دلیل اینکه نمی توانند در انتخاب همسر موفق باشند و همچنین شرایط نامناسب اقتصادی، از ازدواج دوری می کنند. درست است که برخی از دستگاه ها در زمینه ترویج ازدواج آسان اقدام می کنند ولی باز هم این فعالیت ها کافی نیست.

ازدواج آسان هنوز در زندگی ما کمرنگ است و حتی خانواده هایی که از نظر مالی وضع خوبی ندارند گرفتار تجمل گرایی شده و مراسم جشن ازدواجشان همراه با خرج های گزاف است و شاهد چشم و هم چشمی در میان آنها هستیم.

رسانه ها و مسئولان نقش پررنگی در ترویج ازدواج آسان دارند ولی هیچ اقدام موثری در این زمینه مشاهده نمی شود و ازدواج ها سخت و جوانان دچار نوعی سردگمی شده اند و از ازدواج و مخارج آن و در نهایت از طلاق می هراسند. به دلیل این ترس، سن ازدواج بالا رفته و جوانان ترجیح می دهند تنها زندگی کنند و دستشان همچنان در جیب خانواده های خود باشد.

چرا مسئولان برای حل موانع اقتصادی ازدواج اقدام نمی کنند


این روزها وام ازدواج برای هر جوان، تنها ۳ میلیون تومان است که جوانان ترجیح می دهند این وام را دریافت نکنند چرا که با توجه به میزان ناچیزش نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه با توجه به سختی های دریافت این وام، مشکلاتی را هم در مسیر ازدواجشان قرار می دهد.

با این تفاسیر ازدواج آسان در زندگی امروزی جوانان ایرانی وجود خارجی نداشته و تنها مصداق آن ازدواج دانشجویی است که آن هم باید آسیب شناسی شود چرا که بعضا دیده شده جوانانی که در قالب ازدواج دانشجویی باهم وصلت می کنند بعد از برگزاری این مراسم، جشن ازدواج جداگانه ای برپا می کنند. در واقع باید شرایط و بستری فراهم شود تا جوانان به ازدواج آسان روی آورده و بتواند اقدام به ازدواج در سن مناسب ازدواج خود کند.

در این میان با برخی از کارشناسان و جوانان و زوج های جوان در راستای ازدواج آسان به گفت و گو پرداختیم.

* وام ۳ میلیون تومانی متناسب با مشکلات اقتصادی جامعه نیست


دختری جوان که در آستانه ازدواج است در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در خصوص مشکلات ازدواج گفت: تمایلی به ازدواج ندارم و با اینکه سنم در حال حاضر سن ازدواج است ولی با مشکلات موجود و حمایت نکردن دولت در زمینه اقتصاد جوانان تن به این اقدام نمی دهم.

وی در ادامه بیان کرد: وام ۳ میلیون تومانی کمک هزینه ازدواج به هیچ نحوی متناسب با مشکلات اقتصادی جامعه نیست و جوانان ترجیح می دهند اقدام به دریافت این وام نکنند اگر حرف از ازدواج آسان مطرح می شود باید ابتدا مشکلات اقتصادی ان برطرف شود.

* ترس از طلاق در میان جوانان


این جوان ادامه داد: من شاغل هستم و خرج خود را می دهم و دیگر نیازی ندارم که درگیر مشکلات زندگی و مالی آن شوم چرا که اکنون آنقدر مشکلات بسیار است و آمار طلاق افزایش یافته که از ازدواج ترسیده و نمی خواهم به آن تن دهم.

وی افزود: وقتی دولت حمایت نکند و دستگاه های مربوطه زمینه و شرایط ازدواج آسان را فراهم نکنند این ترس از طلاق و مشکلات ازدواج گریبانگیر جوانان می شود و ما هر روز شاهد بالارفتن سن ازدواج و تن ندادن به این امر هستیم بنابراین باید دستگاه ها در این زمینه واقعا حامی جوانان باشند.

* ترویج ازدواج آسان در جامعه ایرانی


پسر جوانی که در کنار همسر خود در حال خرید بود، در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: من و همسرم هم دانشگاهی بوده و ازدواجمان بسیار آسان شکل گرفت در واقع ازدواج دانشجویی داشتیم و یک مراسم در خانه و یک مراسم را دستگاه مربوطه برایمان برگزار کرد.

وی با اشاره به شیرینی و خاص بودن مراسم جشن ازدواج خود، گفت: ازدواج آسان باعث می شود قدر یکدیگر را بهتر دانسته و از صفر با یکدیگر شروع کنیم و توقعاتمان از هم کمتر باشد؛ ازدواج آسان باید در جامعه ایرانی و اسلامی ما رواج پیدا کند و هر دستگاهی در این زمینه به وظایف خود عمل کند.

همسر این مرد بیان کرد: ازدواج دانشجویی خود نمادی از ازدواج آسان است که باید جدی گرفته و در این زمینه گام های موثری برداشته شود.

* خانواده ها از سختگیری خود برای ازدواج جوانان کم کنند


پسر جوانی که در آستانه ازدواج است، اظهار داشت: ازدواج آسان باید از طریق رسانه ها ترویج شود تا خانواده ها از سختگیری خود برای ازدواج کم کرده تا دیگر شاهد بالا رفتن سن ازدواج نباشیم.

وی ادامه داد: ازدواج آسان نباید شعاری باشد بلکه باید به شکل مشخص و نمادین این موضوع در میان مردم جامعه رواج پیدا کند و در میان مردم این موضوع جا بیفتد که اگر ازدواج آسان شکل گیرد خداوند نیز کمک کرده و مشکلات جوانان حل می شود. دولت نیز باید در زمینه رواج ازدواج اسان اقدامی موثر انجام دهد.

خانواده ها و جوانان معتقدند که دولت باید برای سهل کردن ازدواج شرایط را از نظر اقتصادی فراهم کند در حقیقت باید مواردی از جمله میزان وام ازدواج افزایش یافته و در این زمینه فکری اساسی بیاندیشند بنابراین جوانان نیز از دولت و دستگاه ها انتظاراتی دارند که منتظر اجرا و عمل هستند و می خواهند تا مسئولان از دادن شعار دوری کنند.*دولت جدید برای نهادینه کردن ازدواج آسان اقدام کند


زهرا سجادی، معاون مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درخصوص ازدواج آسان اظهار داشت: با توجه به سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) لازم است که جوانان در این سالروز از این دو بزرگوار الگو گرفته و زندگی را آسان بگیرند. در واقع با الگوگیری از این بزرگان می توانند زندگی بهتری برای خود رقم بزنند و فرصت برای اینکه دختران در زندگی الگوی مناسب داشته باشند فراهم می شود.

وی با بیان اینکه این دو بزرگوار از نظر محبت و معنویت عنوان بهترین الگو برای بشریت هستند، ادامه داد: حضرت علی و حضرت فاطمه بهترین نوع زندگی را داشتند که این خود اکنون برای جوانان درس است ولی متاسفانه ما در جامعه در خانواده های مرفه، شاهد عدم آرامش و در خانواده هایی در سطح پایین و نیازمند شاهد آرامش معنوی هستیم که این خود باید آسیب شناسی شود.

معاون مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: باید به دختران و پسران پیشنهاد ازدواج آسان داده شود تا آنها زندگی را آسان گرفته و خدا برایشان تمام مشکلات را حل کند در حقیقت مادیات نباید اولویت جوانان قرار گیرد چرا که این موضوع ملاک نبوده و اصل نیست.

سجادی با بیان اینکه ایمان به خدا و اخلاق مناسب از سوی طرفین باعث می شود مشکلات میان زوجین حل شده و آنها زندگی بهتری داشته باشد، افزود: داشتن اخلاق و اصالت خانوادگی جزو مهم ترین موارد برای یک ازدواج است که آنها باید طبق فرهنگ اسلامی شرایط را در نظر بگیرند و زوجین باید از نظر تحصیلات، فرهنگ سیاسی و اخلاق با یکدیگر تفاهم داشته باشند چرا که اگر این موضوعات مدنظر قرار نگیرد در آینده جوانان دچار مشکل می شوند.

* مهریه سنگین و جهیزیه بسیار خوشبختی نمی آورد


وی با اشاره به اینکه مهریه سنگین و جهیزیه بسیار خوشبختی نمی آورد، افزود: برای ازدواج آسان باید نوعی فرهنگ سازی از سوی رسانه ها صورت گیرد و آنها سوالات دختران و پسران و مشکلات آنها را جمع آوری و از طریق پاسخ از سوی مشاوره در اختیار جوانان قرار دهند. در حقیقت برای ازدواج آسان باید اقداماتی از سوی مسئولان و رسانه در جهت ترویج این نوع ازدواج صورت گیرد.

معاون مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه باید با فردی ازدواج کنیم که هم هدف و همراه شما باشد تا در آینده بتوانند زندگی خوب و فرزندان سالم داشته باشند، اظهار داشت: ازدواج آسان باید با در نظر گرفتن شرایط آسان تر برای ازدواج صورت گیرد تا ما بتوانیم هرروز شاید این امر باشیم.

سجادی در خصوص وام ازدواج به جوانان گفت: وام ازدواج یک شیرینی است که دولت نهم و دهم به زوجین ارائه داده و با آن عمل کرده است که امیدواریم دولت جدید نیز در این راستا اقدام موثری انجام دهد. چرا که در شروع زندگی دختر و پسر این امر شیرینی بوده و اگر آنها نتوانند مخارج زندگی را تامین کنند می توانند با این امر برخی از مشکلات را حل کنند.

* دولت در خصوص کمک به جوانان برای ازدواج اقدام کند


وی ادامه داد: باید در خصوص کمک به جوانان از سوی دولت اقدام شده تا جوانان بتوانند با آرامش و ازدواج آسان زندگی را شروع کنندکه در این میان ازدواج دانشجویی نیز مطرح است ولی باید این امر آسیب شناسی شود و دید آیا این ازدواج مضر بوده یا مفید در واقع چند درصد ازدواج دانشجویی نتیجه خوب داشته و چند درصد نتیجه غیرمثبت.

معاون مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: گاهی اوقات دخالت پدر و مادر لازم است چرا که این دخالت به معنای راهنمایی و نظارت است در واقع نباید دخالت ها از سوی والدین افراطی باشد همچنین خانواده ها باید با نظارت خود در انتخاب همسر مناسب برای فرزندشان اقدام کند.

سجادی بیان کرد: دولت جدید باید در زمینه ازدواج آسان شروع به عمل کرده و این موضوع را نهادینه کند تا ازدواج سرعت بخشیده و بار دیگر خانواده ها عهده دار ازدواج های فرزندشان شود چرا که با وجود خانواده ها بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

** جشن های باشکوه و با هزینه بسیار خوشبختی نمی آورد بلکه باید در انتخاب همسر دقت کرد و بدانیم که خانواده ها می توانند نقش موثری در زندگی مناسب و بدون مشکل برای جوانان داشته باشند بنابراین باید با مشاوره و نظارت والدین ازدواج های درست صورت گیرد.

همچنین باید والدین از سختگیری های بی مورد دست برداشته و شرایط را برای ازدواجی اسان با انتخابی درست برای جوانان فراهم کنند.

*تعیین تکلیف پرداخت تسهیلات ازدواج/ ازدواج آسان با تهیه شغل و مسکن برای جوانان


امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص ازدواج آسان اظهار داشت: ازدواج آسان یک موضوع چند علتی است که مربوط به طرفین ازدواج، دیدگاه دختر، چشم هم چشمی و خانواده طرفین است. در واقع بستگی به این موضوع دارد که افراد تا چه اندازه به موضوع ازدواج آسان می اندیشند.

وی با بیان اینکه جوانان باید از نظر شغلی تامین شده و بعد به فکر تشریفات و مشکلات آن پرداخت، ادامه داد: موضوع اشتغال زایی و مسکن از مواردی است که برای جوانان مشکل بوده و این امر مانع ازدواج آنها و بالا رفتن سن ازدواج می شود به این شکل که جوانان اگر با یکدیگر ازدواج کنند وقتی شغل و مسکن ندارند به مرور به طلاق رو می آورند.

این جامعه شناس و متخصص علوم رفتاری با اشاره به اینکه باید امتیازی در خصوص مسکن برای جوانان در نظر گرفته شود، افزود: موضوع مسکن و اشتغال برای جوانان باید سهل شده تا بعد از ان ما شاهد ازدواج آسان و افزایش این امر باشیم، در حقیقت تهیه شغل و مسکن باید در اولویت دستگاه های مربوطه قرار گیرد و ازدواج آسان با تهیه شغل و مسکن برای جوانان صورت می گیرد.

* در حال حاضر فارغ التحصیلان بیکار بسیاری وجود دارد


قرایی مقدم با اشاره به اینکه موضوع تشریفات بعد از موضوع اشتغال و مسکن مطرح است، گفت: ما در حال حاضر فارغ التحصیلان بیکار بسیاری داریم که شغلی نداشته و نمی توانند به ازدواج رو بیاورند؛ دختر و پسر جوان برای اینکه نمی توانند ازدواج کنند به روابط نامناسب روی آورده و از ازدواج دور می شوند.

وی با بیان اینکه با توجه به تورم مشکل مسکن و اجاره آن بسیار سخت است، اظهار داشت: جوانان برای اینکه خانه ای اجاره کنند با مشکلات بسیاری روبرو هستند چرا که هزینه ها بسیار گزاف بوده ونمی توانند از عهده مخارج زندگی بر بیایند در واقع جوانان با مشکلات بسیاری در زندگی آینده روبرو خواهند شد که باید برای آنها فکری اندیشید.

این جامعه شناس و متخصص علوم رفتاری با اشاره به اینکه رسانه ها نقش موثری در فرهنگ سازی ازدواج آسان دارند، ادامه داد: رسانه ها می توانند در زمینه ازدواج آسان و زندگی درست بعد از فراهم شدن شغل و مسکن برای جوانان برنامه ای مدون داشته و در این زمینه فرهنگ سازی لازم را انجام دهند ولی ابتدا باید مشکل اساسی که همان اشتغال و مسکن برای جوانان است، فراهم شود.

*رسانه ها می توانند در زمینه جلوگیری از چشم و هم چشمی موثر باشند


قرایی مقدم با بیان اینکه رسانه ها می توانند در زمینه جلوگیری از چشم و هم چشمی و ریخت و پاش های فراوان موثر باشند، گفت: بسیاری از خانواده ها در باور و اعتقادات خود دارند که مراسم ازدواج شان با شکوه و پر هزینه باشد ولی برخی دیگر به این شکل نیستند که این امر نیز به خانواده ها باز می گردد.

وی با بیان اینکه باید تشریفات در خانواده ها را کاهش دهیم، عنوان کرد: باید جوانان به ازدواج تشویق شده و امکانات برای ازدواج آسان فراهم شود چرا که ارتباط نادرست با نبود این امر افزایش یافته و میزان ازدواج کاهش می یابد. در واقع هزینه ای که برای برخی از مراسم های ازدواج صورت می گیرد می تواند صرف اجاره خانه ها و سرپناه برای جوانان باشد.

این جامعه شناس و متخصص علوم رفتاری با بیان اینکه چرا وام ازدواج روز وصل و روزی قطع می شود در واقع این موضوع خود نیز باید اصلاح شده و دست وپاگیر ازدواج است در حقیقت مسئولان وام ازدواج را به درستی به جوانان ارائه نداده و روزی اعلام می کنند که وام ازدواج می دهیم و روزی ما شاهد هستیم که وامی به جوانان داده نمی شود که این خود مشکل اساسی است در واقع تکلیف تسهیلات ازدواج به جوانان در کشور ما مشخص نیست.

*ادارات امکان ازدواج آسان برای کارمندان را فراهم کنند/ والدین از سختگیری غیر منطقی بپرهیزند


مریم معین الاسلام، کارشناس و پژوهشگر امور زنان و خانواده در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص ازدواج آسان اظهار داشت: ازدواج آسان به این معنا نیست که جوانان ازدواجی ارزان داشته باشند؛ در واقع باید موقعیتی فراهم شود تا هزینه های ازدواج از گرفتن حلقه تا جشن ازدواج کاهش یابد و به صورت تجملی برگزار نشود.

وی با بیان اینکه باید ازدواج سخت را اصلاح کرده و در جامعه به سوی ازدواج آسان برویم، ادامه داد: خانواده ها نباید معیارها و سختگیری های غیرمنطقی برای جوانان در نظر بگیرند یا مانعی ایجاد کرده تا جوانانی که موقعیت ازدواج دارند به یکدیگر نرسند و ازدواج سخت شده و آسان صورت نگیرد.

این کارشناس مسائل زنان با بیان اینکه دولتمردان از نهادها تا دستگاه های مربوطه باید موضوع ازدواج آسان را حمایت کرده و زمینه آن را فراهم کنند، افزود: نباید هزینه های ازدواج سنگین و تحمیلی باشد. در واقع باید برنامه ای معقول صورت گرفته که شاهد ازدواجی آبرومندانه و به دور از تجمل گرایی باشد.

* ادارات امکانات برای ازدواج جوانان کارمندانشان فراهم کنند


معین الاسلام با تاکید بر اینکه ادارات امکاناتی به کارمندان خود برای ازدواج جوانان شان فراهم کنند، گفت: برخی از ادارات می تواند امکاناتی فراهم کنند و سالن مراسم جشن ازدواج را به کارمندان ارائه دهند تا از مشکلات جوانان برای ازدواج کاسته شود. همچنین باید بگوییم این ادارات با چه امکاناتی می توانند مراسم آبرومندانه برای آنها فراهم کند.

وی با بیان اینکه باید برای والدین کلاس های آموزشی در خصوص فراهم کردن ازدواج آسان برای جوانان برگزار شود، اظهار داشت: مسئولان باید در زمینه ازدواج آسان به جوانان کمک کرده و در این زمینه نشست و جلسات صورت گیرد تا برای همه مردم موضوع ازدواج آسان فرهنگ سازی شود.

*صدا وسیما در ازدواج آسان نقش موثری دارد


این کارشناس مسائل زنان در خصوص نقش رسانه ها بیان کرد: رسانه ها بخصوص صداوسیما می توانند در ازدواج آسان نقش موثری داشته باشند و راه های انتخاب صحیح همسر و دوری از تجمل گرایی را در میان مردم ترویج دهد و با بخش برنامه های درست در این زمینه گام بردارد.

معین الاسلام عنوان کرد: باید برای جوانان ازدواج آسان به دور از تجمل گرایی صورت گیرد ولی مراسم ابرومندانه و مطابق با علایق و سلایق و تمایلات جوانان باشد و مسئولان و همه دستگاه ها در این زمینه حمایت و کمک کنند.


** برخی از مسئولان و صاحبنظران معتقدند که برای ترویج ازدواج آسان رسانه نقش موثری داشته و باید با پخش برنامه ها و میزگردهای متفاوت این امر را در جامعه جا بیاندازند که شاهد افزایش ازدواج و کاهش طلاق و مشکلات شویم در واقع جوانان باید از سطح توقعات خود کاسته و به دنبال ازدواجی آسان و متناسب باشند.

تفاهم در هر موضوعی امری اساسی است از جمله این موارد شامل تناسب فرهنگی و طبقاتی و سیاسی و اجتماعی است که باید برای ازدواج جدی گرفته شود.

* سریال های صداوسیما ازدواج سخت را ترویج می دهد/ برای ازدواج آسان فقط شعار دادیم


معصومه حاج حسینی، کارشناس مسائل زنان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در خصوص ازدواج آسان اظهار داشت: طبق قانون اساسی خانواده محوری بسیار مورد اهمیت است و باید بدانیم که بحث ازدواج چند وجهی و مقدس است و با این امر خانواده تشکیل خواهد شد بنابراین باید در خصوص این موضوع تلاش کرد.

وی ادامه داد: ما تنها در خصوص بحث ازدواج آسان شعار دادیم و در این زمینه فرهنگ سازی صورت نگرفته است که متاسفانه رسانه ملی صدا و سیما با پخش سریال هایی، ازدواج سخت را ترویج داده و ازدواج مدرن و به دور از مشورت خانواده را در جامعه جا می اندازد.

*صدا و سیما ازدواج سخت و غیر سنتی را در جامعه رواج می دهد


این کارشناس مسائل زنان با اشاره به اینکه رسانه ها به خصوص صدا و سیما ازدواج سخت و غیر سنتی را در جامعه رواج می دهند، افزود: با ایجاد ازدواج سخت، شاهد بالا رفتن سن ازدواج و دوری و ترس آنها از ادواج این امر مقدس می شویم.

حاج حسینی اظهار داشت: یک دانشجوی بیکار وقتی ازدواج می کند با مشکلات اقتصادی رو به رو می شود؛ در حقیقت از خرید دسته گل گرفته تا مراسم عقد و عروسی دچار مشکل مالی شده و به خانواده رو می آورد و به نوعی ازدواج سخت حتی در بین جوانان با وضع مالی نامناسب وجود دارد.

* کاهش سن ازدواج با نقش آفرینی رسانه ها


وی با بیان اینکه رسانه ها با تمام ابعاد نوعی در خصوص ازدواج آسان هنجارشکنی می کنند، افزود: رسانه ها باید ابتدا در راستای ازدواج آسان فرهنگ سازی کرده و بعد دستگاه های ذی ربط به وظایف خود حول محور ازدواج و خانواده نقش آفرینی کنند.

این کارشناس مسائل زنان گفت: رسانه ها هم وزن دستگاه ها و مسئولان در خصوص ترویج ازدواج آسان نقش داشته و بعد از ایفای نقش آنها، دستگاه ها باید اقدام به وام دادن و حل مشکلات و مسائل جوانان برای ازدواج کنند تا شاهد افزایش ازدواج و کاهش سن ازدواج باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات