در عمره آینده سفر ۲۱ روزه ماه رمضان نخواهیم داشت. برای سفر عمره مدت ۱۰ روز مناسب است و زائر خسته نمی شود و سلامت وآرامش او هرچه بهتر تامین خواهد شد. خوشبختانه هیچگونه تخلفی در زمینه اقامت بیش از مدت مقرر زائران اعزامی عمره در عربستان وجود نداشته است که این یک امتیاز به شمار می آید.

 به گزارش افکارنیوز ، مهندس سعید اوحدی رییس سازمان حج وزیارت در جلسه هماهنگی ستاد حج مکه مکرمه ضمن تقدیر از نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اظهار داشت: سرعت عمل در شناسایی مشکل و تبدیل آن به یک مساله و جستجوی راه حل مساله در ستادهای اجرایی حج بسیار مناسب اتفاق می افتد بطوریکه اراده شما مسئولان حج نسبت به حل وفصل فوری موارد کاملا مشهود و اثر بخش است.

وی افزود: گزارشات بعثه مقام معظم رهبری نیز بسیار پخته وکارشناسی است که نشان از همدلی و درک متقابل دارد. لذا بیاد داشته باشیم تدبیر به موقع در خصوص رفع مشکلات از تبدیل آن به معضل جلوگیری می نماید.

اوحدی تصریح کرد: باید در فرصت کافی قبل از عملیات برنامه ریزی و بررسی مستمر صورت گرفته و نهادینه شده باشد تا درموسم شاهد اجرای صحیح برنامه ها باشیم. آموزش دادن در بحبوحه عملیات اجرایی دشوار است، همه این موارد باید از ایران بسته شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در کارهای حج مثل اسکان از ظرفیتهای عمره نیز استفاده خواهد شد که این دو بخش به یکدیگر کمک خواهند کرد. در مدینه روند تامین مسکن حج ۹۳در حال پیگیری است و فعلا حدود ۱۱ هزار اتاق برای اجاره شناسایی شده است که درحال مذاکره با مالکان هستیم. ان شاا… در همین موسم حج کار تامین مسکن حج آینده را تمام خواهیم کرد. گره زدن عمره و حج قطعاً موجب دریافت خدمات بهتر، کیفیت مناسب تر و افزایش قدرت چانه زنی درمذاکره می شود.

رییس سازمان حج وزیارت تاکید کرد: در جلسه روز سه شنبه ۹ مهرماه با وزیر حج عربستان در جده بحث گشایش سیستم عمره آینده از اوایل صفر را مطرح کردیم که متعاقباً در مدینه که بودیم دنبال شد. آقای دکتر عیسی رواس معاون عمره وزارت حج عربستان اعلام نمود سیستم عمره برای ایرانی ها از اول صفر ۱۴۳۵ باز خواهد شد. امید واریم از ۱۵ صفر شاهد اعزام زائرین عمره باشیم و در ۲۸ صفر زائران عزیز به مدینه منوره سفر داشته باشند. لذا جدول اعزام را باید در حین موسم حج امسال نهایی کنیم؛ در این صورت بعد از تاسوعا و عاشورا ثبت نام در کاروانهای عمره امکان پذیرخواهد بود.

در عمره آینده حداقل ۷۵۰ هزار نفر را اعزام می کنیم

وی افزود: در همین موسم حج باید قراردادهای حمل ونقل هوایی عمره را با ایرلاینها منعقد کنیم.

اوحدی ادامه داد: نگاه ما این است که در عمره آینده حداقل ۷۵۰ هزار نفر را اعزام کنیم. این بدین معنی است که شاهد افزایش ۵۰ درصد در اعزام زائرین عمره سال آینده خواهیم بود.

وی افزود: مصوب شد که ۲ هزار نفر هیئت علمی و استادان به سهمیه عمره دانشجویی افزوده شود. این موضوع نیز جهت برنامه ریزی به واحد عمره دانشجویی اعلام شده است.

رییس سازمان حج وزیارت خاطر نشان کرد: اصول برنامه حج سال بعد باید در همین موسم تنظیم شود. لذا کارگروه های تخصصی که تشکیل شده باید نتایج دقیق خود را اعلام کنند و بزودی وارد عرصه حج سال بعد بشویم. جدول زمان بندی حج ۹۳ نیز در دست تهیه می باشد.

وی گفت: تثبیت برنامه ها و نگاه دراز مدت باعث رشد وتعالی کارها خواهد شد و با طرفهای ذیربط در کشور میزبان بهتر ومحکم تر می توان وارد گفتگو شد.

اوحدی اظهار داشت: ساختار شورای فرهنگی و یاوران حجاج که در سطح کاروان ها درست شده و به ریاست روحانی کاروان و دبیری مدیر کاروان و حضور چند زائر نخبه و علاقمند تشکیل می شود، روش خوبی برای رسیدگی به مشکلات احتمالی داخلی کاروانها و ایجادجو صمیمیت وآرامش بین کاروانها میباشد که طرح های مشابهی مثل زائر یاور را نیز باید در همین چارچوب سازماندهی نمود تا از کارهای موازی نیز پیشگیری شود.

در عمره اینده سفر ۲۱ روزه ماه رمضان نخواهیم داشت

وی اظهار داشت: در عمره اینده سفر ۲۱ روزه ماه رمضان نخواهیم داشت. برای سفر عمره مدت ۱۰ روز مناسب است و زائر خسته نمی شود و سلامت وآرامش او هرچه بهتر تامین خواهد شد. خوشبختانه هیچگونه تخلفی در زمینه اقامت بیش از مدت مقرر زائران اعزامی عمره در عربستان وجود نداشته است که این یک امتیاز به شمار می آید.

اوحدی افزود: بحث تکراری بودن غذای حجاج بخصوص در مکه با سه چهار هفته اقامت مساله ای است که نیاز به چاره اندیشی دارد. برای این منظور از تجربه و علم افراد خبره و خلاق استفاده خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: برای رفاه نسبی جانبازان در مکه و مدینه و فرودگاه جده گامهایی برداشته شده که ان شاءا… درموسم عمره نیز بتوانیم درخدمت انها باشیم و حتی بنظرم روی نوع هواپیمای انها باید کار کرد که راحت تر باشند.

رییس سازمان حج وزیارت خاطر نشان کرد: ساختار نیروی انسانی ستادهای در حال بررسی منطقی است بطوریکه هم ویزای اضافی در این بخش مصرف نشود و هم کار لطمه نبیند.

وی تصریح کرد: حج امسال اولین سالی است که قبل از ورود به ماه ذی حجه موسسه مطوفین حجاج ایران نقشه زمینهای عرفات ومنا را تحویل ستاد حج مکه داده تا خیمه ها زودتر بین کاروان ها و زائران تقسیم گردد.

اوحدی ادامه داد: از حضور نماینده بازرسی کل کشور در ستاد حج استقبال و با ایشان همکاری خواهیم کرد.

وی گفت: دعای کمیل مدینه منوره بسیار خوب و منظم اداره شد که مدیران مجموعه وکاروان ها در این زمینه در چارچوب برنامه های بعثه مقام معظم رهبری کمک شایانی کردند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات