نخستین جلسه شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه برگزار و در آن بر دفاع از حقوق زائران تاکید شد.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام سیدعلی قاضی عسکر در نخستین جلسه شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مکه، وظیفه کارگزاران حج را دفاع از حقوق زائر دانست و گفت: زائر باید احساس راحتی بیشتری کند لذا هر چه از فرصت خدمتگزاری به ضیوف الرحمن، بیشتر استفاده کنیم، خداوند برکاتش را بیشتر شامل حال خواهد کرد.

سرپرست حجاج ایرانی با یادآوری اینکه مدیران و روحانیون کاروان ها بر طبق برنامه از پیش تعیین شده و دستورالعمل ها اقدام به اداره جلسات کاروان نمایند، بر رعایت حال زائران تاکید کرد و گفت: مدیران و روحانیون کاروان ها طوری برنامه ها را جلو ببرند که زائران، خسته و دچار استرس نشوند.

بر طبق این گزارش، آقای مهندس سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اعلام اینکه برنامه زمان بندی عمره ۹۳ – ۹۲ و حج ۹۳ در موسم حج ۹۲ نهایی می شود، گفت: طی چندین جلسه که با مسئولان مربوطه عربستان سعودی داشته ایم، پذیرفتند که عملیات عمره آتی برای زائران ایرانی از ماه صفر انجام شود لذا امید داریم که پروازهای عمره از نیمه صفر شروع شود و ثبت ‎نام را نیز از دهه اول محرم آغاز کنیم.

وی درباره زمان پیش بینی شده برای عمره ۹۳ – ۹۲ نیز گفت: در نظر است که یک بسته ۱۰ روزه، ۵ روز مدینه و ۵ روز مکه، داشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت بر انجام آسیب شناسی موسم حج در حین عملیات تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه زمان بندی حج سال ۹۲ در حین عملیات حج امسال بسته می ‎شود، زمانی نداریم که آسیب شناسی عملیات حج امسال را به بعد از موسم حج موکول کنیم لذا با آسیب شناسی گزارش هایی که در زمینه امور حمل و نقل و مسکن زائران وجود دارد، ساختمان هایی که بر اساس گزارش های بازرسی نامناسب بوده اند را از رده خارج کرده و در حج سال آتی برای اسکان زائران کشورمان در نظر نمی گیریم.

اوحدی با اشاره به روانی عملیات حج ۹۲، یادآور شد: شرکت های حمل و نقلی که طرف قرارداد برای جابجایی زائران ایرانی هستند اما از عهده فراهم نمودن خدمات مورد نیاز زائران ایرانی برنیامده و گزارش منفی درباره نحوه خدمت رسانی آنها زیاد است نیز در صورتی که برای حل مشکل اقدام نکنند از گردونه قراردادهای حج سال آینده خارج می شوند.

بر طبق این گزارش، مسعود مجردی، رئیس ستاد مکه سازمان حج و زیارت نیز همدلی و تعامل میان مسئولان ستادهای اجرایی و بعثه مقام معظم رهبری در حوزه اجرا و فرهنگ در عملیات حج ۹۲ را مثال زدنی توصیف کرد و در اشاره به تلاش ها برای افزایش خدمت رسانی به زائران در مشاعر مقدسه، از اموری نظیر مفروش شدن کلیه خیمه ها با فرش، برق رسانی به خیمه ها، تهیه فریزر برای کاروان ها و… نام برد.

وی با اشاره به تاکید رئیس سازمان حج و زیارت بر روی تنوع غذایی زائران، گفت: هیئتی در حال بررسی بر روی تنوع غذایی هستند. همچنین تهیه متمرکز میوه نیز که از اولین های حج ۹۲ است با رعایت سه پارامتر کیفیت، کمیت و توزیع به موقع انجام شده است.

بر طبق این گزارش، غلامرضا رضایی، رئیس دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان سعودی نیز با اعلام اینکه عملیات حج سال ۹۲ با پشتوانه ۲۰۰ قرارداد با نهادها و موسسات کشور میزبان برای تامین کالا و خدمات مورد نیاز زائران به پیش می رود، گفت: فقط ۲۰ قرارداد از این تعداد، درباره جابجایی های درون شهری، بین شهری، مشاعر، ویژه جانبازان و انتقال بیماران است.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ دستگاه اتوبوس برای نقل درون شهری زائران ایرانی در مکه مکرمه به کار بسته شده است، گفت: ۲۳۰ دستگاه از این اتوبوس ها نو هستند. برای نقل جانبازان نیز شرکت حمل ونقل مربوطه، ۱۰ دستگاه اتوبوس مخصوص نقل درون شهری و بین شهری جانبازان وارد کرده که در کنار ۵ دستگاه قبلی، در حال حاضر ۱۵ دستگاه اتوبوس در خدمت کاروان ویژه جانبازان است.

این گزارش می افزاید: دکتر نادری رئیس بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه مکرمه با اعلام اینکه آمار تعداد زائران فوت شده در مکه به ۵ نفر رسیده است، گفت: تا کنون ۶۵ نفر در سی سی یو در مکه بستری شده و ۲۴ نفر برای درمان به بیمارستان های سعودی منتقل شده اند.

دکتر حشمت الله قنبری همدانی معاون توسعه و منابع انسانی بعثه مقام معظم رهبری نیز با بیان اینکه مجالس انس و معرفت با حضور زائران کشورمان باشکوه تر از سال های گذشته برگزار شده است، گفت: همچنین برنامه ریزی دقیقی برای امور مربوط به مراسم برائت از مشرکین و دعای عرفه پیش بینی شده است.

علیرضا بیات، مدیرکل منابع انسانی بعثه مقام معظم رهبری نیز فضای کاری در عرفات برای برپا نمودن چادرهای زائران کشورمان را روان و بدون مشکل گزارش کرد.

بر طبق این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمدی، مدیرکل آموزش معاونت امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز به تهیه نرم افزارهای آموزشی و ویدئو پروژکتور برای اقامتگاه های زائران کشورمان جهت اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود که توسعه فعالیت های قرآنی بیش از پیش مدنظر روحانیون کاروان ها قرار داشته باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات