فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد: ماموران نیروی انتظامی در برخورد با مجرمان باید «حد» را نگه دارند.

به گزارش افکارنیوز ، سردار اسماعیل احمدی مقدم در پیش از خطبه های نماز جمعه امروز که به مناسبت آخرین روز از هفته ناجا سخنرانی داشت با بیان اینکه هفته نیروی انتظامی فرصتی برای ماموران است تا علاوه بر ارائه و عرضه فعالیت های خود، ارتباط شان را با مردم افزایش دهند، گفت: نیروی انتظامی خادمان مردم در عرصه برقراری نظم و امنیت است.

وی با اشاره به شعار امسال نیروی انتظامی «اقتدار پلیس در سایه مردمداری، قانونمداری و روزآمدی» ، گفت: هنگامی صحبت از اقتدار به میان می آید، واژه هایی همچون «قدرت» ، «خشونت» ، «تحکم» و… به ذهن متبادر می شود. اما اگر بخواهیم اقتداری متناسب با نظام جمهوری اسلامی ایران تعریف کنیم، باید تعریف ویژه تری متناسب با ارزش های شرعی، قانونی و… داشته باشیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه اساس اقتدار پلیس، مردمداری است، گفت: پلیس برای مردم و از خود مردم است و باید عنوان کنم که هدف اصلی پلیس، برقراری امنیت برای جامعه در برابر تهدیدات و خطرها است و این در حالی است که در اغلب جوامع، خطر اصلی مردم هستند و پلیس تامین کننده امنیت حکومت در برابر مردم است. اما در ناجا، حراست از امنیت جامعه در برابر تهدیدات بسیار مهم است.

احمدی مقدم با بیان اینکه نیروی انتظامی در هنگام برقراری امنیت باید بتواند صف شهروندان را از متجاوزان و مجرمان جدا کند، گفت: البته ماموران پلیس در رابطه با مجرم باید حد و اندازه را نگه دارند و این گونه نباشد که خدای ناکرده ماموران در دستگیری مجرم، خانواده او را مورد هتک قرار داده و یا هنگام دستگیری، با یک ناامنی در خیابان مردم عادی را مورد تعدی قرار دهند که این پذیرفته نیست. چرا که امنیت برای مردم است.

وی با بیان اینکه اولویت های امنیتی نیروی انتظامی بر اساس نظرسنجی های مردم مشخص می شود، گفت: ارتباط و برخورد پلیس با شهروندان و حتی مجرمان بر اساس قانون تعیین می شود، چرا که قانون، یگانه وثیقه تنظیم کننده روابط پلیس و مردم است و قانون مدار رابطه ناجا با جامعه است که البته در هنگام اجرای قانون باید تدبیر، عقلانیت و درک صحیح از صحنه مورد نظر قرار گیرد و تندروی جایز نیست.

فرمانده ناجا با بیان اینکه اجرای درست قانون، عملی بسیار مهم است که نیازمند به اطلاع رسانی درست، آگاه سازی و اغنا جامعه دارد، گفت: یکی دیگر از اولویت های پلیس، روزآمدی است که این مسئله ضامن مقابله با جرایم جدید است. چرا که تهدیدات روزبه روز نو شده و همه مجرمان از دانش و ابزار جدید بهره مند هستند.

احمدی مقدم با بیان اینکه روزآمدی موجب ایجاد قدرت پیش بینی و آینده نگری می شود، گفت: استفاده از دانش، ابزار و تجهیزات متناسب با ماموریت های جدید موجب افزایش قدرت پیش بینی ناجا می شود.

وی با بیان اینکه ایجاد امنیت وظیفه اولیه هر حکومتی است، گفت: امنیت پایه اولیه تمامی اقدامات است و پس از آن عدالت و آبادانی موجب پیشرفت هر کشوری می شود.

فرمانده ناجا با بیان اینکه نیروی انتظامی در بعد ایجاد امنیت به عنوان بازوی اصلی دستگاه قضا، وظیفه اصلی را بر عهده دارد، به سخنان رییس جمهور در میان دانش آموختگان دانشگاه علوم انتظامی امین اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی یک رکن مهم در توسعه است؛ به گونه ای که اگر امنیت در برخی مناطق ایجاد نشود، امکان سرمایه گذاری وجود ندارد.

احمدی مقدم با بیان اینکه نیروی انتظامی بازوی مهمی به خصوص در اجرای گام سوم امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: چرا که در بعد لسانی و عملی مردم نقش مهمی بر عهده دارند، اما برخورد وظیفه انحصاری حکومت است و بازوی اصلی حکومت نیز نیروی انتظامی است.

دیدگاه تفریطی امر به معروف و نهی از منکر در دنیا مشتری ندارد

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به دیدگاه های افراطی و تفریطی به مقوله امر به معروف و نهی از منکر در کشور، گفت: در بعد افراطی عده ای معتقدند که نیروی انتظامی باید حرف اول و آخر را در زمینه امر به معروف و نهی از منکر بزند و در دیدگاه تفریطی نیز گروهی معتقدند که باید مردم را آزاد گذاشت تا رفتارشان تنظیم شود که باید بگویم دیدگاه دوم در هیچ جای دنیا مشتری ندارد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه صدها رسانه و صنعت فیلم سازی از جمله هالیوود در خدمت رفتار و فرهنگسازی برخی جوامع قرار دارد، گفت: آنان تلاش دارند با سلب هویت جوامع، فرهنگ دنیاگرایی خود را جایگزین کنند.

احمدی مقدم با اشاره به اهتمام دولت جدید در اجرای قانون عفاف و حجاب، گفت: ۲۶ دستگاه در این قانون وظیفه دارند، اما در هشت سال گذشته کمترین تحرک از اغلب دستگاه ها دیده شد و برخی نیز مقابله می کنند و فلسفه می نویسند که این قانون قابل اجرا نیست و این در حالی است که طرحی را نیز ارائه نمی کنند که امیدواریم با اراده دولت یازدهم، نیروی انتظامی حرف آخر در این زمینه را بزند که البته نگاه دومی نیز وجود دارد که معتقدند ناجا حرف آخر را هم نزند که این مسئله شدنی نیست.

وی با بیان اینکه ناجا وظیفه دارد با جلوه های علنی هنجارشکنی و فساد برخورد کند، گفت: ناجا به وظیفه خود عمل کرده و برابر قانون با هنجارشکنان برخورد می کند، اما امید است این سطح برخورد به حداقل تنزل یابد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه دست های پیدا و پنهانی برای سمپاشی و ناامن کردن فضای امنیت کشور وجود دارد، گفت: بیش از ۱۰۰ کانال ماهواره ای فارسی زبان مشغول سمپاشی هستند و تلاش دارند صحنه ایران را هم به مانند سوریه، افغانستان و بغداد کنند. اما خوشبختانه علی رغم همه تلاش ها، نتوانسته اند که به اهداف خود برسند.

احمدی مقدم با بیان اینکه ۹۰ درصد از مواد مخدر دنیا در کشور همجوار ایران (افغانستان) تولید می شود، گفت: این در حالی است که قاچاقچیان تلاش دارند این مواد مخدر را یا از ایران عبور دهند و یا در کشور ما رسوب دهند که با تلاش دستگاه های امنیتی، دولت و قوه قضاییه این مهم رخ نداده است.

وی همچنین با بیان اینکه در سال جاری شاهد آن هستیم که پایین ترین نرخ جرایم جنایی از اول انقلاب تاکنون رخ داده است، گفت: به نظر می رسد با توجه به آهنگ وقوع قتل، تا پایان سال شاهد رخداد ۱۷۰۰ قتل باشیم که بیش از نیمی از این قتل ها نیز بدون انگیزه قبلی بوده است و این در حالی است که ۹۰ درصد آنها نیز کشف می شود و در جرایم دیگر همچون آدم ربایی، گروگان گیری، سرقت مسلحانه و… شاهد پایین ترین سطح هستیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه مرزها در آستانه کنترل ۸۰ درصدی هستند، گفت: در بعد تصادفات در سال ۸۴ با وجود ۱۰ میلیون وسیله نقلیه، شاهد مرگ ۲۸ هزار نفر بوده ایم. اما امسال عددی کمتر از ۱۸ هزار کشته در تصادفات را تجربه خواهیم کرد و این در حالی است که عدد وسایل نقلیه به ۲۵ میلیون رسیده است.

احمدی مقدم همچنین از ارائه ۳۰ میلیون خدمت به مردم خبر داد و گفت: پیش از این شاهد بوده ایم که مردم از نیمه های شب در مقابل سازمان وظیفه عمومی صف کشیده تا به کارهایشان رسیدگی کنند و یا در مقابل دفاتر شماره گذاری، صف های چند کیلومتری ایجاد می شد. اما خوشبختانه با کمک بخش خصوصی و توسعه خدمات الکترونیکی پلیس، این مسئله رفع شده است.

وی با بیان اینکه امروز در سایه پیشرفت کشور، نیروی انتظامی نیز در ابعاد مختلف همچون حرفه ای گرایی، تجهیزات، تدین، بصیرت، سلامت سازمانی و… دستاوردهای زیادی را کسب کرده است، گفت: امروزه می توان مدعی شد که با وجود ۱۳۰ سامانه الکترونیکی، ناجا یکی از بزرگترین دستگاه های دارای سامانه های الکترونیکی است که تمامی این سامانه ها ساخت داخل است و ما هیچ وابستگی خارجی نداریم و امروزه این امکانات در منطقه حرف اول را می زند و اگر محدودیت های مالی نبود، به سرعت گام های بلندتری برمی داشتیم.

فرمانده ناجا با اشاره به نقش موثر ولی فقیه در پیشرفت کشور و عبور از موانع سخت، گفت: ۳۵ سال دشمن تلاش می کرد تا کشور پیشرفت نکند، اما امروزه شاهد آن هستیم که کشور پیشرفت های زیادی را کسب کرده است که این مهم علاوه بر نشان دادن مدیریت قوی کشور، نقش ولایت فقیه را نیز نشان می دهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات