مدیر کلینیک ترک اعتیاد سایه با اشاره به سامان یافتن عرضه شربت تریاک در روزهای اخیر درمان شیشه را در کشور ناموفق خواند و گفت: هزینه بالای مشاوره یکی از عوامل درمان ناموفق شیشه است.

به گزارش افکارنیوز، مهران نیکبخت با اشاره به سامان یافتن عرضه شربت تریاک در روزهای اخیر گفت: از سه ماه پیش مشکل کمبود و عرضه نامناسب شربت تریاک در کلینیک های مرتبط با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود داشت ولی در روزهای اخیر این مشکل مرتفع شده و شربت تریاک به میزان مناسب در کلینیک ها توزیع شده است.

وی همچنین با اشاره به غیرقانونی بودن تجویز شربت تریاک برای بیماران معتاد به شیشه تاکید کرد: شربت تریاک در پروتکل های درمان شیشه وزارت بهداشت هیچ جایگاهی ندارد و روان درمانی، روش درمان مناسب برای بیماران معتاد به شیشه است و طبق قوانین، تجویز داروهایی همچون شربت تریاک، متادون و بوپرونورفین برای مبتلایان به ششه غیرقانونی است.

نیکبخت ادامه داد: البته در کنار روش روان درمانی، از داروهای اعصاب برای کنترل وسوسه، افسردگی و بهبود بیخوابی نیز استفاده می شود.

مدیر کلینیک ترک اعتیاد سایه با ناموفق خواندن روش های درمان شیشه و مواد محرک به نسبت روش های درمان اعتیاد به مرفین تصریح کرد: عدم موفقیت در درمان اعتیاد به شیشه به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که طی نکردن دوره درمان به دلیل تخریب زیاد این ماده و همچنین هزینه های بالای مشاوره در روش درمان اعتیاد به مواد محرک و شیشه از جمله این موارد است.

وی افزود: طبق مصوبه وزارت بهداشت، هر جلسه مشاوره برای درمان مبتلایان به شیشه، ۳۰ هزار تومان هزینه دارد و فرد معتاد به این ماده برای درمان بیماری نیازمند حضور در ۳ جلسه مشاوره هفتگی است که برای طی دوره کامل درمان، باید ۶ ماه این روند حضور در جلسات مشاوره ادامه یابد که با توجه به طول دوره درمان و تعدد جلسات مشاوره، هزینه ترک اعتیاد به شیشه برای بسیاری از افراد سرسام آور است.

نیکبخت تاکید کرد: البته موفقیت هایی در ترک اعتیاد به شیشه وجود دارد ولی در مجموع راندمان مراحل ترک اعتیاد به شیشه، به نسبت راندمان ترک اعتیاد معتادان به مرفین کمتر است و کمبود حلقه درمان دارویی در درمان مبتلایان به شیشه به چشم می خورد.

مدیر کلینیک ترک اعتیاد سایه در پایان گفت: امروز تحقیقات وسیعی در دنیا برای ترک اعتیاد به شیشه با استفاده از روش های دارویی انجام می شود ولی هنوز هیچ کدام از این روش ها به عنوان پروتکلی در درمان شیشه مطرح نشده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات