شهردار تهران گفت: در دور جدید فعالیت مردم باید احساس کنند روح تازه ای در مجموعه مدیریت شهر دمیده شده است و ساخت و ساز در جنوب شهر باید به تولید ثروت برای این مناطق منتهی شود ضمن اینکه بخشی از خط ۳ مترو تا چند روز آینده افتتاح می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمد باقر قالیباف صبح امروز و با حضور در مراسم تکریم و معارفه شهردار منطقه ۱۵ ضمن تبریک عید قربان و قرار داشتن در آستانه عید غدیر و آرزوی دریافت برکات و توفیقات، اظهار داشت: از آقای صفوی که در این مدت با شرایط سخت جسمی تلاش کردند تشکر می کنم. وی منصفانه با آرامش، منطقی و پرکار همه کارها را پیش بردند و انشالله از وجود و تجربه وی در شهرداری استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: برای آقای انجمنی شهردار جدید منطقه نیز آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم پرتحرک تر و با درایت تلاش کنند تا بتوانتد برنامه ای را که در این منطقه پیش رو داریم با کمک شهروندان، شورایاران، مدیران و معاونان و روحانیون پیش ببریم.

در دور جدید فعالیت مردم باید احساس کنند روح تازه ای در مجموعه مدیریت شهری دمیده شده است

شهردار تهران با بیان این که از اسلام این گونه یاد گرفته ایم که دو روزمان نباید همانند هم باشد، به سومین دوره فعالیت در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: اکنون که خداوند توفیق ادامه خدمت در شهرداری را به ما داده باید به گونه ای خدمت کنیم که مردم احساس کنند روح نو و خون جدیدی در مجموعه مدیریت شهری برای دست یابی و اهداف و نیازها، جریان یافته است.

قالیباف در ادامه توجه به درون سازمان شهرداری را از نکات کلیدی و مورد توجه در این دوره خواند و اظهار داشت: باید در این دوره نسبت به گذشته توجه بیشتری به داخل سازمان داشته باشیم تا آرامش و طمانینه و قدرت حل و فصل کارها افزایش یابد تا شهروندان که وارد شهرداری می شوند احساس آرامش کنند نه احساس نگرانی.

وی افزود: برای این که آرامش را به شهروندان منتقل کنیم لازمه اش این است که درون سازمان آرامش ایجاد شود، این آرامش وجود دارد اما باید در ابعاد مختلف و در حوزه های عملکرد گرایی، شایسته سالاری، شایسته گرایی، خبرداری از حال یک دیگر، مبارزه با فساد و… گسترش یافته و بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

شهردار تهران توجه به بیرون از مجموعه شهرداری را دومین نکته مورد اهمیت و کلیدی در این دوره نام برد و افزود: تفاوت نظام اسلامی با دیگر نظام ها در این است که خروجی همه کارها باید انسان محور باشد تا انسان ها در مسیر رشد و تعالی قدم بگذارند. اقدامات در حوزه پارک، مسجد، کتابخانه، نوسازی بافت فرسوده، نظافت و. . باید منجر به این مساله شود و اگر این اتفاق نیفتد یعنی ما درست کار نکرده ایم و با دیگر شهرهای دنیا که مکاتب انسان ساخت دارند تفاوتی نخواهیم داشت.

توجه به موضوعات روحی، روانی، اجتماعی و فرهنگی باید از دغدغه های جدی ما باشد

قالیباف تصریح کرد: باید شهر را بر اساس مکاتب الهی پیش برده و فرصت را در ابعاد مادی و معنوی ایجاد کنیم و توجه به موضوعات روحی، روانی، اجتماعی و فرهنگی باید از دغدغه های جدی ما باشد.

وی همچنین بیان داشت: در این دوره توجه به مقیاس یک یکم، کیفی سازی کار و توجه به محتوا در بخش های مختلف را حتما به عنوان موضوعاتی مهم، مورد توجه قرار خواهیم داد و توقعم این است که مدیران با این نگاه حرکت کنند.

شهردار تهران با تاکید بر این که از موضوعات کاربردی هم نباید غفلت کرد چرا که آن ها زمینه و بستر کار هستند، افزود: بافت فرسوده را باید اصلاح کنیم چرا که آسیب فرهنگی و اجتماعی به دنبال دارد و با اصلاح کردن آن می توانیم اقدامات فرهنگی نیز انجام دهیم. از اقدامات انجام شده در این منطقه و دیگر مناطق تشکر می کنم که انصافا در طی این ۸ سال اقدامات طاقت فرسایی انجام دادند.

قالیباف گفت: ساخت و ساز در جنوب شهر باید به گونه ای صورت گیرد که تولید ثروت انجام شود و سرمایه گذاران به این جا مراجعه کنند، شاید آن زمان خیلی ها به این مساله امیدوار نبودند اما امروز احداث بزرگراه امام علی (ع) و گذر آن از این منطقه اتفاق بزرگی بود که بعد از سی و اندی سال رخ داد و به شرق تهران آرامشی در حوزه ترافیک داد و توانست وقت مردم را بازیابی کند.

وی به توسعه و تکمیل بزرگراه آزادگان نیز اشاره کرد و گفت: هر کس که از بزرگراه آزادگان عبور می کرد باید ساعت ها در آن می ماند اما اکنون چنین توسعه های کالبدی به منطقه اثر گذاشته و تولید ثروت می کند. اکنون بزرگترین مرکز تئاتر کشور نیز در این منطقه قرار دارد و این ها باعث می شود حرکت های فرهنگی نیز اتفاق بیفتد.

شهردار تهران با بیان این که اولویت حمل و نقل را به جنوب تهران داده ایم به توسعه خطوط مترو اشاره کرد و افزود: هم اکنون خط ۶ مترو از میدان بسیج آغاز شده و به سمت شمال غرب می رود و انشالله سال آینده می توانیم بخشی از آن را افتتاح کنیم. این خط با تی بی ام در حال حفاری است و امکان هم زمانی ریل گذاری آن وجود دارد. خط ۷ مترو نیز که از نواب می آید و به سمت میدان افسریه و مجموعه ورزشی می رسد هم اکنون در حال عبور از مولوی است.

بخشی از خط ۳ مترو تا چند روز آینده افتتاح می شود

قالیباف با تاکید بر این که در حوزه زیرساخت جنوب تهران را در اولویت گذاشتیم و هر دو خط مترو از جنوب به سمت شمال در حال پیشروی است، اضافه کرد: خط ۳ مترو نیز که از جاده ساوه شروع شده و به ازگل می رسد ظرف چند روز آینده حدود ۱۶ کیلومتر از بخش جنوبی آن از محدوده نعمت آباد تا مصلی تهران یعنی تا تقاطع بزرگراه رسالت و صیاد شیرازی، افتتاح خواهد شد. ادامه این خط نیز سال آینده به ازگل و نیاوران خواهد رسید.

وی شهروندان جنوب تهران را از قشر ضعیف و کارگر دانست که برای رفتن به محل کار خود نیازمند سفر به شمال شهر هستند و گفت: اگر ما خدمات مناسب برای حمل و نقل عمومی دراختیار این افراد نگذاریم مجبورند بخشی از درآمد روزانه خود را صرف هزینه حمل و نقل کنند یا شب را در محل کار خود مانده و زن و فرزند را تنها بگذارند که این هم آسیب بزرگی است.

قالیباف تصریح کرد: توجه به حمل و نقل عمومی ماموریت جدی شهرداران مناطق در این دوره است. تا کنون نگاه این گونه بود که به حمل و نقل عمومی در مرکزیت شهر پرداخته شود اما اکنون ستون آن به پا شده و مناطق باید این موضوع را همانند نظافت معابر، مورد توجه قرار داده و به آن حساسیت داشته و کنترل کنند.

شهردار تهران ادامه داد: طرح ما به طور قطع این است که باید تلاش کنیم هر کس که از خانه اش بیرون آمد با طی حدود ۳۰۰ متر پیاده از هر طرف، به یکی از ایستگاه های حمل و نقل عمومی رسد و بتواند در زمان مشخص و با قیمت معین به مقصد برسد. ما در شهر نیازمند این امر هستیم و باید مثل موضوع نظافت، بافت فرسوده و نگه داشت به آن توجه کنیم.

وی با بیان این که تمامی این اقدامات باید منجر به یک خروجی در حوزه تربیتی و روحی در کارهای فرهنگی و مقیاس یک یکم باشد، اظهار داشت: دوست داریم پایان این دوره خدمت اگر عمری باقی ماند، هر کس که به تهران سفر کرد بگوید مردم تهران چقدر با اخلاق تر، متدین تر، مهربانتر، مهمان نواز تر شده و چقدر تنش در جامعه کاهش یافته و مردم آرامش روحی و روانی بیشتری دارند، در واقع یعنی تغییرات در حال و هوای شهروندان باشد.

قالیباف افزود: دراین راه عاجزانه دست نیاز به سوی علما، نخبگان، روحانیون، پدران، مادران، جوانان و همه کسانی که دلسوخته هستند دراز می کنیم و می خواهیم جامعه ای منطبق با نظام اسلامی درست کنیم.

شهردار تهران با بیان این که اگر معتاد در شهر وجود دارد من شهردار، روحانی، معلم مدرسه، اهالی محل، خانواده او و خودش همگی مقصر هستیم چرا که کار برای او مهیا نشده است، افزود: شاید از نظر قانونی من شهردار سهمی در ایجاد شغل برای او نداشته باشم اما من نیز مسوول هستم و به همین دلیل تلاش می کنم در بحث زنان سرپرست خانوار، خدمات آموزشی و… که می توانیم کارهایی انجام دهیم، سهم خود را به جا بیاوریم.

شهردار تهران افزود: باید کمک کنیم تا در کنار توسعه روح کالبدی شهر، روح و روان شهر را نیز دیده تا مردم بشاش و آرام تر شده و کمتر عصبانی شده و حق همسایه را به جا آورند و من مطمئن هستم این موضوع امکان پذیر است.

وی با بیان تجربه خود در زمان نیروی انتظامی و فراگیر کردن بستن کمربند ایمنی طی ۲ ماه و زمانی زودتر از آنچه دیگر مسولان انتظار آن را داشته و ناممکن می دانستند، اظهار کرد: این مساله نشان می دهد مردم ما آمادگی و ظرفیت این موضوعات را دارند و مهم این است که ما مدیران، برنامه مدون و مشخصی داشته باشیم و انشالله روز به روز بتوانیم دراین زمینه ها رشد کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات