معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو از برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیتها از اول تا هفتم آبان ماه خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر رسول دیناروند ضمن اعلام این خبر افزود: در این هفته تمرکز به صورت کشوری، بر آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت در کودکان، مسمومیت ناشی از داروها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، فلزات سنگین (فلز سرب) ، سوء مصرف مواد مخدر، گازها و منوکسید کربن خواهد بود.

وی در این رابطه به وجود ۳۴ مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم در کشور اشاره کرد و مهمترین اقدامات این مراکز را، آموزش عمومی نحوه پیشگیری از مسمومیتها از جمله ایمن سازی منازل، مدارس و مهدهای کودک و آموزش و نحوه استفاده صحیح از فرآورده های دارویی و شیمیایی، از طریق تبلیغات شهری و رسانه های جمعی و ارسال پیام کوتاه عنوان کرد.

دیناروند همچنین به تقارن برگزاری بسیج جهانی" هفته پیشگیری از مسمومیت با سرب" از ۲۸ مهر تا ۴ آبان اشاره کرد و گفت: بنابراین یکی دیگر از اهداف آموزشی ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم در سال جاری، آشنا سازی جامعه با منابع و نحوه آلودگی با سرب، نحوه بروز و علایم مسمومیت با سرب و نحوه پیشگیری از آن خواهد بود.

عناوین روزهای هفته پیشگری از مسمومیتها

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه به تشریح عناوین روزهای هفته پیشگری از مسمومیتها پرداخت و گفت: روز چهارشنبه اول آبان" روز پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی داروها" نامگذاری شده است چراکه شایعترین علت مسمومیت گزارش شده به مراکز DPIC ایران در سال ۱۳۹۰ با ۶۸.۶ درصد، مسمومیت دارویی است.

دیناروند روز پنجشنبه دوم آبان را روز پیشگیری از مسمومیتها در اطفال (پیشگیری از مسمومیت با سرب) و روز جمعه سوم آبان را روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن اعلام کرد و گفت: بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، متاسفانه متوفیات ناشی از گازگرفتگی در سال ۱۳۹۰ به میزان ۹۶۵ نفر و سال ۱۳۹۱ به میزان ۶۹۷ مود بوده است.

وی در ادامه روز شنبه چهارم آبان را روز" پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی و گیاهان سمی" روز یکشنبه پنجم آبان ماه، روز" پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات، مواد شیمیایی و فلز سرب" ، روز دوشنبه ششم آبان ماه روز" پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی ها" و روز سه شنبه هفتم آبان ماه را روز" پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد" اعلام کرد.

به گفته دیناروند، هشتمین دوره هفته پیشگیری از مسمومیتها، به سرپرستی ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم و با همکاری دانشگاههای علوم پزشکی، ۳۴ مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPIC) ، سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان آموزش و پرورش، شهرداریها و بسیاری دیگر از ادارات و سازمانهای مرتبط، اول تا هفتم آبان با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از مسمومیتها برگزار خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات