یک روانشناس گفت: در گذشته ۱۳ تا ۱۸ سالگی را دوره نوجوانی می نامیدیم، اما اکنون سن نوجوانی از ۱۱ تا ۲۲ سالگی ادامه پیدا می کند، زیرا ماهیت نوجوانی در سال های اخیر در افراد افزایش پیدا کرده است و پس از ۱۸ سالگی نیز رفتاهای نوجوانی در برخی افراد دیده می شود.

به گزارش افکارنیوز در منطقه اصفهان، حمید نصیری روز گذشته در نشست تخصصی سلامت روان و دوران نوجوانی با بیان اینکه سلامت روان بخشی از وجود هر انسانی است، اظهار کرد: سلامت روان از ویژگی های هر انسان است که موجب شادی، کار آمدی و ایجاد انگیزه در افراد می شود.

وی با بیان اینکه فقدان سلامت روان انگیزه کافی برای انجام کارها را از فرد می گیرد و عملکرد آن ها با دلهره، اضطراب و ایجاد اختلال مواجه می کند، افزود: بسیاری از مردم با راه های مقابله و پیشگیری بیماری های جسمی آگاهی دارند اما متاسفانه بیش تر خانواده ها بیماری اعصاب و روان را برای افراد خاص می دانند و از بازگو کردن سابقه بیماری اعصاب در خانواده خود ترس دارند.

این روانشناس با بیان اینکه یکی از رایج ترین بیماری های عصبی اختلالات افسردگی است، ادامه داد: این اختلال در ۱۷ درصد جمعیت جهان شیوع دارد و در هر سنی دارای علائم متفاوتی است.

نصیری افزود: افسردگی در بزرگ سالان با علائمی مانند ناراحتی، کاهش انگیزه و ارتباط اجتماعی، افزایش یا کاهش خواب و اشتها و افزایش یا کاهش وزن دیده می شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۱ بیماری خلقی وجود دارد، گفت: گاهی اوقات خلق انسان نوسان پیدا کند به این شکل که فرد در دوره هایی شاد و با انگیزه است اما دوره هایی انگیزه انجام هیچ کاری را ندارد و این یکی دیگر از علائم افسردگی است.

افسردگی در کودکان ۲ ماهه نیز دیده می شود

این روانشناس افزود: افسردگی محدودیت سنی ندارد و در کودکان زیر دو سال و حتی کودک دو ماهه امکان بروز این بیماری وجود دارد و گریه مداوم و امتناع از خوردن شیر مادر از علائم این بیماری در کودکان زیر دو سال است.

نصیری گفت: بی قراری یکی از علائم افسردگی در کودکان دو تا هشت سال است که بسیاری از خانواده ها این رفتار را با بیش فعالی اشتباه می گیرند و در سنین دبستان نیز افسردگی با بی انگیزگی کودک نسبت به درس خواندن و رفتارهای نامناسب با هم کلاسی هایش قابل تشخیص است.

وی با اشاره به افزایش سن نوجوانی در نوجوانان امروز اضافه کرد: در گذشته ۱۳ تا ۱۸ سالگی را دوره نوجوانی می نامیدیم اما اکنون سن نوجوانی از ۱۱ سال تا ۲۲ سال ادامه پیدا می کند زیرا ماهیت سن نوجوانی در سال های اخیر در افراد افزایش پیدا کرده است.

این روانشناس نوجوانی را پلی بین کودکی و بزرگ سالی دانست و تصریح کرد: نوجوان دارای فکر بزرگ سالان با احساسات کودکانه است و دوران نوجوانی دوره مهمی برای شناسایی علائم افسردگی به شمار می آید.

نصیری رفتارهای پیش از موعد، افت تحصیلی و کاهش میل به تحصیل را از علائم افسردگی در نوجوانی دانست و خاطرنشان کرد: رفتارهای پیش از موعد شامل رفتارهای ویژه بزرگ سالان است که نوجوان به آن گرایش پیدا می کند برای مثال گرایش به کشیدن سیگار، مواد مخدر و خوردن مشروبات الکلی و یا نوجوانانی که در سن ۱۳ سالگی گرایش به جنس مخالف داشته و در صدد برقراری رابطه با جنس مخالف هستند.

نوجوان به احترام و کلام محبت آمیز نیاز دارد

وی هم چنین آغاز بیماری وسواس را دوره نوجوانی دانست و افزود: در وسواس فکری فرد برای تحلیل فکری که به ذهنش خطور کرده است مدت زمان زیادی را وقت صرف می کند که این مشکل در ارتباط زناشویی با مشاجره طرفین خود را نشان می دهد.

این روانشناس با بیان اینکه بسیاری از والدین نگران عدم توجه فرزندان به حرف هایشان هستند، گفت: اصولا حرف های پدر و مادرها با وجود آن که دارای محتوای خوبی است در فرزندانشان اثر بخش نیست، زیرا والدین راه برقراری ارتباط با فرزندانشان را بلد نیستند.

نصیری علت پیروی جوانان از دوستان ناباب را ایجاد رابطه خوب که متاسفانه با محتوای خوبی همراه نیست دانست و افزود: پدر و مادرها با حرف هایی مانند «یک عمر زحمت کشیدم خوب نشدی» و «همه بچه دارند ما هم بچه داریم» فرزندشان را سرکوب می کنند اما برقراری ارتباط دوستان ناباب با نوجوان بسیار صمیمانه است.

وی بابیان اینکه نوجوان به احترام و کلام محبت آمیز نیاز دارد و مهم ترین عنصر در سلامت روان نوجوان رابطه خوب با پدر و مادر است، ادامه داد: بسیاری از پدر و مادرها توصیه کردن، مقایسه کردن و غر زدن به فرزندشان را حلال مشکلات می دانند، در صورتی که ایجاد ارتباط با نوجوان به زبان خوش نیاز دارد.

این روانشناس الگوی نوجوانان را در سلامت روان تاثیر گذر دانست و گفت: نیازی نیست والدین فرزندان خود را تربیت کنند، تنها کافی است خودشان رفتار خوبی داشته باشند؛ پدر و مادری که رفتارهای اشتباه دارند باید منتظر انجام همان رفتارها از سوی فرزندشان باشند.

دوره نوجوانی دوران آشفتگی است

نصیری با بیان اینکه در هیچ شرایطی نباید با فرزندان دعوا و یا آن ها را با سایرین مقایسه کرد، افزود: اگر والدین با فرزندانشان رفتار بدی داشته باشند نوجوان پا از حریم زندگی بیرون نهاده و از قوانین خارج از خانه پیروی می کند و حرف پدر و مادر هیچ سندیتی برای او نخواهد داشت.

وی حرمت قائل شدن برای نوجوانان را بسیار موثر دانست و گفت: پدر و مادر باید در مقابل دیگران برای فرزند خود ارزش قائل شوند در غیر این صورت در ازای هر رابطه تخریب کننده با فرزند رابطه او با بیرون قوی تر می شود.

این روانشناس در توصیه دیگر صله رحم و رابطه خانوادگی را در سلامت روان موثر دانست و افزود: خانواده هایی که به هر بهانه ای اطرافیان خود را کنار گذاشته اند بیش تر دچار مشکل هستند.

نصیری به نیکی یاد کردن از دیگران در خانواده را تاثیر گذار در سلامت روان نوجوان تلقی کرد و اضافه کرد: هنگامی که به دیگران در خانواده با دید تحقیر نگاه می شود، این نگاه به فرزندان نیز منتقل می شود و او را نسبت به جهان بیرون بدبین می کند.

وی با بیان اینکه جستجوی هویت موجب می شود افراد در نوجوانی بلاتکلیف و مضطرب باشند، اظهار کرد: روانشناسان از دوره نوجوانی به دوران آشفتگی یاد می کنند و توصیه شده است که والدین در این دوران فرزندان خود را مورد حمایت قرار دهند.

مشاور خانواده به اندازه پزشک خانواده با اهمیت است

این روانشناس افزود: مشورت خواستن از نوجوانان به تقویت اعتماد به نفس آن ها کمک شایانی خواهد کرد.

نصیری با بیان اینکه بسیاری از انسان ها برای یک سرماخوردگی ساده به پزشک مراجعه می کنند، اما برای مسائل روان شناختی حاضر به صحبت با یک متخصص نیستند، خاطر نشان کرد: هر انسان به همان نسبت که در سال دچار بیماری های جسمی می شود دچار بیماری های روانی نیز می شود با این تفاوت که به بیماری های جسمی اهمیت می دهد اما اهمیتی برای بیماری های روانی قائل نیست.

وی مشاوره خانواده را مانند پزشک خانواده برای هر خانواده ای لازم دانست و گفت: خانواده ها لازم است برای مشکلاتشان با مشاوره یا روانشناس مشورت کنند.

این روانشناس مشکلات رفتاری را اختلال در شیمی مغز بیان کرد و استفاده از درمان دارویی را برای رفع آن مشکل لازم دانست و افزود: برای بیماری های جسمی انواع داروها را مصرف می کنیم، اما هنگام توصیه یک روان پزشک به خوردن دارو از مصرف آن امتناع می کنیم و درمان دارویی را ادامه نمی دهیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات