مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به انتقال پرونده پارک ملی لار به شورای عالی امنیت ملی گفت: دام ها بزرگترین خطری هستند که پارک ملی لار را تهدید می کنند.

به گزارش افکارنیوز ، اسماعیل کهرم افزود: دام های این منطقه متعلق به دامداران شمالی هستند که وضعیت منطقه را به شدت نابسامان کرده اند به عنوان مثال دام های یکی از این افراد به ۲۵۰ هزار راس می رسد که چهار، پنج برابر ظرفیت منطقه بوده و باعث عریان شدن زمین پارک ملی لار شده است.

وی ادامه داد: با عریان شدن زمین، باد و باران و سیل باعث جابجایی و فرسایش خاک می شود که همین مسئله کشور را در جایگاه اول یا دوم فرسایش خاک در جهان قرار داده است.

این کارشناس ارشد محیط زیست تاکید کرد: پارک ملی لار مانند پارک ملبی خجیر، جاجرود و سرخه حصار باعث تعدیل آب و هوای تهران می شود، علاوه بر آن قسمت عمده ای از آب شرب تهران از سدی که در این منطقه احداث شده تامین می شود که اهمیت آن را چندین برابر می کند.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: به دلیل اینکه بخشی از آب شرب تهران از این منطقه تامین می شود باید از هرگونه آلودگی به دور باشد چرا که با وجود دام ها و صنایع در کنار رودخانه آب شرب هم مسموم خواهد شد.

کهرم اضافه کرد: دلیل امنیتی شدن این پرونده ادامه یافتن روند خانه سازی در اطراف این منطقه است که باید هرچه سریعتر متوقف شود.

به گفته وی، سازمان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و وزارت نیرو باید با همکاری یکدیگر پیش از آنکه مشکلات پارک ملی لار چندین برابر شود چاره ای بیندیشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات