نایب رییس انجمن ام اس ایران از بالا رفتن فرانشیز بیمار برای داروهای ایرانی تا ۹۰ درصد و برای داروهای خارجی تا ۷۰ درصد برای بیماران ام اس خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر علی صحراییان اظهار داشت: با هماهنگی و همکاری وزارت بهداشت و بیمه ها سرانجام قیمت داروها کاهش یافت و فرانشیز مربوط به داروهای ایرانی تا ۹۰ درصد و داروهای وارداتی تقریبا تا ۷۰ درصد بالا رفت و این داروها با این میزان سهم تحت پوشش بیمه ها قرار گرفت.

وی ادامه داد: به طور مثال داروی بتافرون که آخرین قیمت عرضه شده به بیماران بیش از دو میلیون تومان بود به قیمت ۶۰۰ هزار تومان و داروی آوونکس با قیمت ۲ و نیم میلیون به ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

نایب رییس انجمن ام اس ایران با اشاره به اینکه علت اصلی مشکلات داروی بیماران ام اس تغییر نرخ ارز بود، عنوان کرد: از اواخر سال ۹۱ تا سال ۹۲ علاوه بر کمیاب شدن برخی از اقلام دارویی شاهد افزایش چند برابری قیمت ها بودیم که در هفته های اخیر به همت وزارت بهداشت و درمان و سازمان های بیمه گر این مشکلات تا حدی برطرف شده است.

صحراییان در رابطه با میزان کاهش قیمت ها نسبت به مهرماه سال گذشته، اظهار کرد: نرخ کنونی داروها تقریبا به قیمت آن در مهرماه سال گذشته رسیده است و اگر افرادی همچنان مشکل تهیه دارو دارند باید با حمایت های جانبی از سوی انجمن ام اس، سازمان های مردم نهاد و بنیاد بیماری های خاص مشکلات خود را برطرف کنند.

نایب رییس انجمن با بیان اینکه که وظیفه اصلی ما تامین دارو در بازار بوده است، عنوان کرد: دولت هفته های گذشته زحمات زیادی برای حل مسئله دارویی بیماران ام اس کشیده است چرا که پیش از آن قیمت داروها به حدی بود که حتی افراد با درآمد بالا نیز قادر به تهیه آن نبودند در حالی که اکنون با انجام توافقاتی بین سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت هزینه ۲ تا ۲.۵ میلیون تومانی برای تهیه داروی خارجی به ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

دکتر صحراییان دررابطه با عدم پاسخگویی انجمن در مدت زمان طولانی برای حل مسائل دارویی گفت: بیش از ۳۰ هزار بیمار در کشور از داروهای خاص ام اس استفاده می کنند و تنها ۷۰ درصد این افراد از داروهای تولید داخل و ۳۰ درصد از آنان داروهای وارداتی مصرف می کنند که هماهنگی برای تامین داروی آنان مستلزم زمان بود.

به گفته وی ازهفته دوم مهرماه برخی از داروها در داروخانه های تخصصی همچون ۱۳ آبان بدون مشکل خاصی به بیماران عرضه شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات