دومین همایش تجلیل از غسال و غساله های آرامستان های کشور با حضور مدیران عامل سازمان آرامستان های کشور، بهشت زهرا (س) برگزار شد.

به گزارش افکارنیوز ، در این همایش که اولین دوره آن در شهر مقدس قم برگزار شده بود، قدرت اله قنبریان - مدیرعامل سازمان آرامستان های سراسر کشور ضمن تبریک ولادت امام هادی (ع) ، گفت: امسال دومین دوره همایش را با همکاری و هماهنگی سازمان بهشت زهرا (س) در سه روز و حضور در مرقد امام خمینی (ره) ، مزار شهدا و برج میلاد تهران و نیز دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بازگو کردن مشکلات گذشت و امروز هم که سومین روز و آخرین روز از این همایش است با تقدیر از غسال و غساله های نمونه به پایان می رسد.

وی ابراز امیدواری کرد که با برپایی چنین همایش هایی بتوان به نحو احسن صدای مظلومیت قشر غسال و غساله را به مسئولین دولتی رساند تا همگی تکلیف خود را در مورد خادمین آرامستان های کشور ادا کنند و مشکلات آنها حل شود.

وی با بیان اینکه خادمین در آرامستان ها شغل بسیار ارزشمندی دارند، افزود: من از تمام این افراد که مظلوم ترین قشر جامعه هستند، تشکر می کنم و اعلام می کنم همه باید در جهت تکریم این شغل تلاش کنیم.

در ادامه این مراسم اکبر توکلی - مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) ضمن تبریک ولادت امام هادی (ع) ، گفت: باید آنچه که در سازمان بهشت زهرا در جهت ارتقای شغلی پرسنل رخ داده است، توسط سایر آرامستان های کشور الگوبرداری شود.

وی با اشاره به جایگاه اهمیت شغلی غسال و غساله ها، گفت: این شغل یک شغل مهم و حیاتی است و باید توجه کنیم که تمامی امامان ما توسط امام بعد از خود شسته شده اند که این نشان از جایگاه و اهمیت این شغل دارد.

توکلی ادامه داد: من به عنوان مدیرعامل سازمان به تک تک پرسنلم توجه ویژه دارم. یقینا احترام به پرسنل، جایگاه من را به عنوان مدیرعامل سازمان بهشت زهرا بالا می برد. باید در آرامستان های سراسر کشور این اتفاق بیفتد و به حقوق پرسنل توجه شود.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) افزود: باید در زمینه ارتقای منزلت شغلی این افراد تلاش کنیم. حتی با تغییر اسم، مثلا از «مرده شورخانه» به «سالن تطهیر» ، باید این ارتقای منزلت را دنبال کنیم و از آسیب های اجتماعی که در این زمینه وجود دارد، بکاهیم.

با تغییر اسم، مثلا از «مرده شورخانه» به «سالن تطهیر» ، ارتقای منزلت را دنبال کنیم و از آسیب های اجتماعی که در این زمینه وجود دارد، بکاهیم.

وی خاطرنشان کرد: در سازمان بهشت زهرا (س) کارگروهی تشکیل شده است که پرسنل سایر آرامستان های کشور برای بازدید و آموزش به بهشت زهرا آورده می شوند تا از طریق آموزش، الگوهای موجود را به صورت نهادینه به این افراد منتقل کنیم. البته شهردار تهران هم کار بسیار خوبی انجام دادند و سیستم پشتیبانی نرم افزاری را به صورت هدیه به تمامی آراستان های کشور ارائه کردند تا از این طریق مشکلاتشان از جمله در زمینه حقوق، سختی کار و درمان حل شود.

 منصور باقرصاد - قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران نیز که در این مراسم حضور داشت در خصوص برگزاری این همایش گفت: برگزاری این همایش ها در سطح خادمین آرامستان های سراسر کشور اهداف متعددی را دنبال می کند. یکی از این اهداف، بازدید پرسنل از دیگر آرامستان های کشور است که در این بازدیدها شاهد انتقال تجربیات و برنامه های نوین به دیگر آرامستان ها بوده ایم و موضوع اصلی این جلسات، افزایش تجربیات و تبادل افکار است.

وی افزود: در این همایش ضمن بازدید افراد از کارهایی که انجام شده و نوآوری هایی که صورت گرفته است، کلاس های آموزشی هم برای آنها در نظر گرفته شده است که آموزش های لازم برای ارتقای کیفی کار توسط افراد با تجربه، به عزیزان داده می شود.

باقرصاد با بیان اینکه امروز در جامعه ما دیدگاه های خاصی روی بعضی مشاغل حاکم است، گفت: متاسفانه یکی از مشاغلی که این گونه هستند، خادمین آرامستان ها در بخش های مختلف اند که علی رغم اینکه دین اسلام در رابطه با مرگ و اهمیت آن و در مورد موضوع کفن و دفن و غسل اموات اهمیت ویژه ای قائل شده است، این دیدگاه بر این شغل حاکم شده است.

وی با اشاره به رضایتمندی غسال ها و غساله ها از شغل شان، افزود: در این شغل از پیرمرد و پیرزن تا جوان و میانسال مشاهده می شود که همگی از شغل خود رضایت دارند. طبیعتا باید از این افراد قدردانی شود. امروز کسانی که در این شغل و در این راه قدم گذاشته اند و در حال انجام یک کار الهی هستند، در جایی باید از آنها قدردانی شود که بحمدالله با برگزاری این همایش، این کار صورت گرفته است.

وی در خاتمه تاکید کرد: عموما در جامعه به فکر این مشکلات قشر غسال و غساله نبوده ایم و نبودند و تجلیل از این عزیزان بسیار کار خوب، نو و خداپسندانه ای بوده که توسط آرامستان های سراسر کشور و بهشت زهرای تهران انجام گرفته است.

در پایان این مراسم از چهار غسال و غساله با اعطای لوح تقدیر، قدردانی شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات