رئیس سازمان ثبت احوال گفت: هم اکنون شیب نزولی در نرخ تولد و ازدواج را شاهد هستیم که با این روند در ۳۰ سال آینده نرخ تولد و فوت برابر خواهد شد و افزایش جمعیت نخواهیم داشت.

به گزارش افکارنیوز از چناران، محمد ناظمی اردکانی صبح امروز در جمع مسئولان این شهرستان اظهار کرد: سازمان ثبت احوال در سال حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار مورد تولد، ۴۰۰ هزار فوتی، حدود ۹۰۰ هزار ازدواج و ۱۵۰ هزار طلاق را ثبت می کند.

وی افزود: شیب نزولی را در تولد و ازدواج شاهد هستیم که با این روند در ۳۰ سال آینده تولد و فوت برابر خواهد شد و افزایش جمعیت نخواهیم داشت.

رئیس سازمان ثبت احوال ادامه داد: به ازای هر ۱۰۰ تولد نوزاد دختر ۱۰۵ تولد پسر در کشور داریم.

ناظمی اردکانی اضافه کرد: هرم سنی جمعیت کشور در دوره جوانی به نام پنجره طلایی است.

معاون وزیر کشور گفت: شناسنامه ها در سن ۱۵ سالگی عکس دار می شوند و کارت ملی نیز در زمان عکس دار شدن شناسنامه صادر خواهد شد.

ناظمی اردکانی افزود: افرادی که مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی دارند و پدرشان فوت شده یا به هر دلیلی در دسترس نیست بعد از ۱۸ سال می توانند درخواست تغییر تابعیت بدهند و شناسنامه ایرانی بگیرند.

مدیرکل ثبت احوال استان خراسان رضوی نیز گفت: افرادی که سنشان سی سال تمام است به خاطر اینکه چهره و عکس آنها تا حدودی تغییر کرده ملزم به تعویض شناسنامه هستند.

سید حسین نیری افزود: در کشور دو نوع شناسنامه صادر می شود، یک نوع با جلد سبز رنگ مربوط به افرادی است که سن آنها کمتر از ۱۵ سال است و افراد بالای ۱۵ سال که شناسنامه جلد قهوه ای دریافت می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات