نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی نظام پزشکی گفت: وزارت بهداشت و آموزش و پرورش فقیرترین و مظلومترین وزارتخانه دولت هستند، جفایی که وزارت بهداشت در سالهای گذشته شد، بی سابقه بوده است.

به گزارش افکارنیوز ، ایرج فاضل در سی امین کنگره سالانه انجمن روانپزشکان ایران که در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار شد گفت: در سال های اخیر شاهد فعالیت موفق انجمن ها بوده ایم که یکی از وظایف مهم آنها اعتلای علمی و به روز نگه داشتن دانش است و هدفی که دنبال می کند رسیدگی بهتر به بیماران است.

وی ادامه داد: اما به غیر از مسائل پزشکی و درمان مسائل دیگری نیز وجود دارد که تا سامان نیابد این هدف اصلی محقق نمی شود.

وزیر اسبق بهداشت با اشاره به اینکه از روی ناچاری شرایط پزشکی وابسته به شرایط کشور است گفت: دو وزارتخانه ای که در آموزش و درمان بیشترین وظیفه را در توسعه پایدار کشور دارند متاسفانه فقیر ترین و مظلوم ترین وزارتخانه ها هستند.

فاضل گفت: اگر بخواهیم به توسعه پایدار دست یابیم باید آموزش قوی داشته باشیم و سلامت جامعه تأمین باشد.

رئیس انجمن جراحان ادامه داد: در ۸ سال اخیر جفایی که به این دو وزارتخانه شد بی سابقه بوده است بودجه وزارت بهداشت فقیر و ناکام را به وزارت راه دادند و جلوی چشم ما این اتفاقات افتاد در حالی که ما مسئول این اتفاقات هستیم.

رئیس سابق فرهنگستان علوم پزشکی ادامه داد: شبانه دانشگاهی را منحل می کنند و کسی هم خبردار نمی شود. وزیر می گوید تصمیم رئیس جمهور بوده و رئیس جمهور می گوید تصمیم وزیر بوده و معلوم نمی شود چه کسی سرنوشت این همه استاد و دانشجو را یکشبه تغییر می دهد و دوباره هم ادغام می شود.

فاضل گفت: نباید از کنار این اتفاقات بی تفاوت بگذریم بودجه سلامت فقیر است در حالی که تمام افراد مملکت سرنوشت شان به کیفیت سلامت بر می گردد.

نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: سهم مردم در پرداخت هزینه های درمان باید ۳۰ درصد می بود در حالی که الان ۸۰ درصد است. بودجه وزارت بهداشت محقق نشد و هر روز بار آن بر دوش مردم و پزشکان سنگین تر می شود.

فاضل افزود: سالهاست یارانه پزشکی را پزشکان می دهد و تعرفه غیرعادلانه به جامعه پزشکی تحمیل می شود.

وی افزود: این تعرفه های تحمیلی زمینه ساز برخی مسائل مانند زیرمیزی می شود که به نظر بنده با این همه تحمیل باید رومیزی شود.

وی گفت: این تعرفه ها ربطی به امروز ندارد و وظیفه جامعه پزشکی این است که سعی کند وظایف اجتماعی خود را انجام دهد و در این زمینه با تشکیل مجمع انجمن های پزشکی توانسته ایم به آن شکل بدهیم.

فاضل با اشاره به تجربه انجام برخی خدمات پزشکی توسط پزشکان عمومی گفت: کتابی در این زمینه به چاپ رسید و در دوره ای هم انجام شد اما عمومیت پیدا نکرد.

وی نبوغ و مسائل روانی را مرتبط با یکدیگر دانست و گفت: تاریخ نشان داده افرادی که نقش کلیدی در هدایت سرنوشت دنیا را دارند در گذشته دچار مشکلات روانی بوده اند. نمونه هایی از آن را در سرنوشت چرچیل، آبراهام لینکلن و گاندی دیده اید که حتی دو بار اقدام به خودکشی هم کرده اند و دچار خود بزرگ بینی و اختلالات شخصیتی بوده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات