ادعاهای اخیر درباره حجاب و پوشش با واکنش برخی کارشناسان و حتی مردم جامعه روبه رو شد. برخی کارشناسان این ادعا ها را غیرعلمی و متضاد با تفکر بنیانگذار انقلاب می دانند و برخی آن را تفکر سکولار معرفی کردند.

به گزارش افکارنیوز ، در روز های اخیر زهرا اشراقی نوه امام خمینی (ره) درباره نحوه پوشش و حجاب زنان ایرانی ادعایی را مطرح کرده که با ذوق زدگی رسانه های بیگانه و برخی از عوامل رسانه ای آنان در ایران روبه رو شده است. وی گفته که می خواهد خط شکن و تابو شکن باشد. او از نحوه لباس پوشیدن ”مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران" انتقاد کرده است.

همچنین وی مدعی شده که لباس هر فردی نشان از طرز تفکر فرد دارد همیشه هم مخالف طرز لباس پوشیدن خانم های فعال در حکومت بوده ام و به هیچ وجه موافق آن نیستم.

این ادعاها واکنش غیرتمندانه صاحب نظران و کارشناسان را به همراه داشته است.

برای بررسی بیشتر این موضوع با کارشناسان و صاحبنظران به گفت و گو پرداختیم.

* حجاب از نظر عقلی نیز یک موضوع تثبیتی است

در این زمینه مریم محمودزاده، کارشناس مسائل زنان و استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص اظهار نظر اخیر زهرا اشراقی نوه امام خمینی (ره) درباره پوشش خانم افخم و حجاب زنان ایرانی اظهار داشت: اصل حجاب در قرآن مطرح شده و از نظر عقلی نیز این موضوع ثابت شده است بنابراین بحثی در این خصوص وجود ندارد و این موضوع ثابت شده است که پوشش بر می گردد به خود انسان که از همان ابتدا تمایل به این امر داشته اند.

وی با بیان اینکه هر کسی ادعایی در خصوص حجاب داشت باید به قرآن مراجعه کند، ادامه داد: اینکه در شهرها و کشورها رنگ حجاب متفاوت باشد، حرام نیست بلکه شرایط و ضوابط آن در قرآن مطرح شده است که پوشش زنان نباید به گونه ای باشد که جذابیت برای آنها به وجود آورد. در واقع پوشش زنان ایرانی باید رویی با رنگ تیره باشد. چرا که رنگ روشن ممکن است جذابیت بیش از حد به وجود آورده و جلب توجه کند که اینجا باید مطرح کرد که آیا شرع به ما همچنین اجازه می دهد یا خیر.

* افرادی که درباره احکام دینی تخصص ندارند نباید نظر دهند

این استاد دانشگاه گفت: در خصوص احکام دینی تنها مجتهد و افرادی که در این زمینه علم آموزی کردند می توانند نظر بدهند و اگر تخصص در زمینه این علم را نداشته باشند، نمی توانند اظهارنظرکنند بنابراین هر کسی نباید به خود اجازه اظهارنظر بدهد. همچنین باید بگوییم در قرآن پوشش رویی و سراسری مطرح شده است ولی اینکه به چه شکل باشد بستگی به سلیقه افراد دارد.

وی با اشاره به اینکه همه بلد هستند حرف بزنند ولی اینکه چه کسی گوش کند، مهم است، اظهار داشت: حجاب زن ایرانی باید پوشش رویی باشد و ما باید بدانیم این موضوع دست و پا گیر نیست؛ درواقع می توان پوشش اسلامی داشت ولی در مدل ایرانی و اسلامی و به گونه های متفاوت باشد.

این کارشناس مسائل زنان گفت: اینکه هر کسی در خصوص حجاب اظهارنظر کند درست نیست چرا که صحبت درباره این موضوع کار راحتی نیست و صحبت خانم اشراقی در این زمینه تنها یک اظهارنظر است که کسی به آن گوش نخواهد داد.

* جریانی که حرمت شکنی ها را دنبال می کند

عشرت شایق، کارشناس مسائل زنان و فعال فرهنگی و اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص صحبت های اخیر زهرا اشراقی در راستای نوع حجاب زنان ایرانی و تغییر پوشش خانم افخم اظهار داشت: این فرد از جایگاه خانوادگی خود سواستفاده کرده و به اظهار نظرهای غیرمنطق وعقلایی می پردازد، اما این فرد فقط یک خانم خانه دار و عادی است که از قضای روزگار در جایگاه نوه امام خمینی (ره) قرار گرفته است و به دنبال حرمت شکنی این جایگاه و توهین به اقشار مختلف است و نباید به ایشان توجه کرد.

وی با انتقاد از افراد تند و افراطی سیاسی اصلاح طلب که در مقابل رای صادقانه و مردمی خانم راستگو در انتخاب شهردار تهران ایستادند، اظهار داشت: در عرض یک ماه گذشته در شورای شهر خانم راستگو وقتی با بررسی ها و شناختی که به دست آورده بود به آقای قالیباف رای دادند ولی با هجمه رسانه ای گسترده و به شکل سیاسی و حزبی همراه با تهدیدها و اخراج وی از شورای مرکزی حزب کار مواجه شد. در واقع وی با اینکه نماینده مردم و استقلال رای داشت و می توانست هر رای که می خواهد بدهد با مقابله افراد زیادی هم به صورت فردی و هم تشکیلاتی و هم تبلیغاتی و رسانه ایی روبرو شد که در حالی که فقط بحث یک رای ساده نماینده شورا به شهردار منتخبش بود که این موضوع نه یک اتفاق اعتقادی بود و نه تعارض دینی واهانت و توهین به ارکان دینی و ارزش های انقلاب داشته است.

این فعال فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه خانم راستگو شجاعت به خرج داده ولی با حمله و تهدیدهای بسیاری از افراد روبرو شد که وی را در انزوای سیاسی قرار دهند، گفت: در همین ماه ما شاهد صحبت های خانم اشراقی بودیم که از قضای روزگار در جایگاه نوه امام خمینی (ره) قرار گرفته و نظرات شخصی و امیال درونی خود را به عنوان دیدگاه بیان کرده و ما در این شبهه مانده ایم که چرا کسی در مقابل این بدرفتاری ها و کج اندیشه ها و از همه مهمتر سوء استفاده از شانیت وابستگی خانودگی به بیت معظم حضرت امام (ره) نمی ایستد در حقیقت آن کسانی که در مقابل خانم راستگو ایستادند الان کجا هستند؛ بلکه ساکت بوده و بعضا از آن حمایت هم می کنند.

* شهدا رهروان راستین اندیشه های امام روح الله

شایق با بیان اینکه اشراقی به تاریخ پر افتخار ما و ضروریات دینی و اعتقادات و سلایق توهین و از جایگاه خود سوء استفاده کرده است، افزود: این فرد در شان و جایگاه خاص شخصیتی نیست. در اینجا این سوال مطرح می شود که چه کسی به دنبال مطرح کردن خواهران اشراقی بوده و از جایگاه آنها سوء استفاده می کند تا ارزش های دینی را زیر سوال ببرد.

وی با اشاره به اینکه خواهران فیس بوکی اشراقی که در فضای مجازی هر حرفی را می گویند اما در فضای حقیقی چه می کنند، گفت: خانم اشراقی نه تنها فعال سیاسی و فرهنگی و نخبه و فرهیخته نبوده است، بلکه در هیچ جایگاه غیر از همان وابستگی فامیلی وسوء استفاده از آن جایگاه قرار ندارد و تنها با فیس بوک بازی کرده و حتی نمی توان به عنوان بازیگر سیاسی آن را دانست در واقع بازیچه تفکر غلط و جاه طلبانه خود قرار گرفته و از این وابستگی به امام خمینی (ره) سوء استفاده می کنند.

این کارشناس مسائل زنان بیان کرد: کسانی فرزندان حضرت امام خمینی (ره) هستند که مسیر ایشان را ادامه دهند و با رشادت و جانبازی مجاهدت کردند. خانواده های شهدای که فرزندانشان از جان خود گذشتند آنها فرزندان امام خمینی (ره) هستند نه آن کسانی که از جایگاه وابستگی با ایشان سوء استفاده می کنند.

وی گفت: سنگینی، وقار در گفتار و رفتار و طرح دیدگاه آزادمنشانه و بلند اسلام در همه حوزه ها خصوصا دوران پرافتخار انقلاب اسلامی از وابستگان به حضرت امام (ره) انتظار می رود نه حرکت های سبک سرانه غیر منطقی و غیر قابل دفاع.

* نگاه و بینشی که سکولاری است

مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان نیز در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در راستای صحبت های اخیر زهرا اشراقی و در واکنش به وی اظهار داشت: نگاه و بینش خانم زهرا اشراقی سکولاری است در واقع وی پوشش و حجاب را سطحی و سلیقه ای می داند.

وی با بیان اینکه موضوع حجاب بحث عمیق و کارشناسی که نگاه زهرا اشراقی نگاهی بر منظر هوس و هوا و سلیقه ای بوده است، ادامه داد: خانم اشراقی با اظهار نظر اخیر خود مشخص کرده اند که کارشناسی دقیق نسبت به حجاب نداشته و دیدگاه وی مخالف اصول و اصل ارزش به نظر می آید که قابل اعتنا نیست؛ نگاه وی غیرکارشناسی و غیرمسئولانه است.

رئیس بسیج جامعه زنان بیان کرد: اگر کسی که به حضرت امام خمینی (ره) منتصب باشد، نمی تواند با اندیشه و دیدگاه سلیقه ای خود خدشه ای به اندیشه بی مانند ایشان وارد کند چرا که خانم اشراقی کاملاً غیرکارشناسی از روی هوای و هوس اظهارنظر کرده اند.

اصلانی در خصوص پوشش خانم افخم به عنوان خدمتگزار در جامعه اظهار داشت: هر کسی که در جامعه ما خدمت می کند باید پوشش اینگونه داشته باشد و خانم افخم پوششان مناسب است و صحبت خانم اشراقی غیرمنطقی و سطحی بوده است.

*زنان ایرانی با انتخاب خود پوشش حجاب را برگزیده اند

وی در راستای پوشش و حجاب زنان ایرانی اظهار داشت: حضور فعال و موثر زنان در عرصه های مختلف ضروری است که بحث حجاب در عموم آنها به عنوان آرامش محسوب می شود و بر روی آن حساسیت ویژه دارد در واقع زنان ایرانی و مسلمان با انتخاب خود پوشش حجاب را برگزیده اند و به ان اهتمام ورزیدند.

رئیس بسیج جامعه زنان با اشاره به هجمه سنگین دشمن برای از بین بردن موضوع حجاب و عفاف در جامعه ایران اظهار داشت: دشمنان با بودجه سنگینی که برای از بین بردن حجاب و عفاف هزینه کرده اند امروز به نتیجه نرسیده اند و همه در جامعه نسبت به گذشته روی حجاب و عفاف حساس تر شده اند و با باورهای قلبی خود آن را پیوند زدند.

اصلانی افزود: اشراقی نسبت به موضوع حجاب و عفاف بینش عمیق و قلبی نداشته و این امر در کلام وی ظهور پیدا کرده است.

* کسی با اظهار نظر نمی تواند بر حجاب زنان ایرانی تاثیر بگذارد

فاطمه آلیا، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: نوع پوشش با گفت وگو و بخشنامه حل نمی شود چراکه این موضوع قلبی است بنابراین کسی نمی تواند با بخشنامه و اظهارنظر خود بر روی حجاب تاثیر بگذارد.

وی با اشاره به تلاش رضاخان برای حذف حجاب در ایران ادامه داد: رضاخان می خواست با زور حجاب زنان را بردارد و بسیار تلاش و هزینه کرد ولی موفق نشد. در حقیقت با بهاء دادن به بی حجابی نتیجه ای به دست نیاورد و تنها لعنت ابدی را برای خود خرید که خانم اشراقی باید به این نکته توجه داشته باشد.

این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حجاب و عفاف بستگی به شخصیت افراد دارد که در جامعه ایرانی زنان به صورت آزادانه حجاب را انتخاب کرده اند، گفت: زنان ایرانی برای حجاب خود چادر را برگزیده اند که خوشبختانه مدل های متنوعی ضمن تامین کردن حجاب صورت گرفته است.

*گسترش حجاب در جهان امروز

آلیا در خصوص موضوع خط شکنی که خانم اشراقی مطرح کرده بودند اظهار داشت: برخی از افراد در مقابل با تهاجم فرهنگی خط شکنی می کنند و سیانت و کیان اسلام دفاع می کنند و برخی دیگر در جهت خلاف این موضوع خط شکنی می کنند که باید دید موضوعی که خانم اشراقی مطرح کردند کدام یک است.

وی با اشاره به اینکه بعد از اظهار نظر خانم اشراقی بازخوردهای خوبی از سوی مردم برای دفاع در راستای حجاب و عفاف صورت گرفت، افزود: برخی از انسان ها علایق درونی خود را مخفی می کنند و در فرصتی آن را بروز می دهند که خانم اشراقی این کار را انجام داده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زنان فرهیخته و دانشمند ما در کشور از حجاب مناسبی برخوردارند که این امر موجب دست وپاگیر شدن در فعالیت آنها نیست. همچنین در کشورهای جهان روی آوری به حجاب افزایش یافته و این امر را معیار شخصیت می دانند به طور مثال در خارج از کشور وقتی کسی محجبه است آن را معیار ارزش مداری قرار می دهند و در داخل کشور نیز این موضوع را جزو شخصیت می دانند.

آلیا بیان کرد: برخی از افراد از جایگاه خود سواستفاده کرده و هنجارشکنی می کنند که خوشبختانه در این میان اظهارنظر خانم اشراقی با بازخورد خانواده های متدین و شهدا روبرو شد و موضع گیری صورت گرفته است. هر کسی در جامعه اسلامی به ارزش اسلامی احترام و عزت بگذارد از احترام و عزت بیشتری برخوردار است. همچنین باید گفت که حجاب در جامعه برای افراد شخصیت آورده و آنها با این امر آرامش دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص دانشگاه اول انقلاب اظهار داشت: برخی استادان که خارجی بودند در اول انقلاب وقتی زنان محجبه پاکستانی که لباس بلند بر تن داشتند می دیدند با اینکه ضد حجاب بودند تاثیر می گرفتند.

آلیا با اشاره به اینکه تنوع در مشاغل و افزایش طرح های مختلف چادر باعث شده که زنان بیشتری از حجاب استقبال کنند و ما خوشبختانه شاهد افسران زن محجبه در نیروی انتظامی هستند که حجاب کامل داشته و این موضوع برایشان دست و پا گیر نیست.

وی ادامه داد: همچنین نمایندگان مجلس خانم داریم که محجبه بوده و حجاب را برتر از هر چیز می دانند؛ برخی افراد فرهنگ حفظ حجاب را نیاموخته و مخالف این امر هستند و به بهانه دست و پا گیر بودن این موضوع را نقض می کنند بنابراین صحبت خانم اشراقی تنها بهانه بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات