رئییس شورای شهر تهران در جریان بررسی طرح الزام شهرداری تهران به تهیه وتکمیل طرح جامع ساماندهی مساجد پایتخت، گفت: مسجد، سوله نیست و باید در ساخت آن حتی به صورت کوچک و محلی، هویت و جزئیات مختلف لازم برای یک مسجد رعایت شود.

به گزارش افکارنیوز ، اعضای شورای شهر تهران امروز در پانزدهمین جلسه خود یک فوریت" طرح الزام شهرداری تهران به تهیه و تکمیل طرح جامع ساماندهی مساجد در کلان شهر تهران بر اساس مصوبات قبلی شورا به ویژه مساجد محلی و محلات مورد نیاز" را تصویب کردند و قرار شد این موضوع در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

غلامرضا انصاری - عضو شورای شهر تهران در ابتدای بررسی یک فوریت این طرح گفت: همواره ساخت مساجد در نظام اسلامی با همراهی مردم بوده است و در حال حاضر نگرانی از دولتی شدن ساخت مساجد و دوری از حرکت های مردمی احساس می شود.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین ناصحی - عضو دیگر شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه متاسفانه توزیع مناسبی برای مساجد در شهر تهران و محلات مختلف آن وجود ندارد، گفت: در بسیاری از محلات و خیابان ها شاهد تعداد قابل توجهی از مساجد هستیم اما برخی دیگر از خیابان ها حتی یک مسجد هم ندارند و این توزیع نامناسب زمینه فرهنگ سازی نامناسب برای مساجد را فراهم آورده است.

وی گفت: بسیاری از دانش آموزان به سن تکلیف رسیده اند اما در حال حاضر نسبت مناسبی بین افراد حاضر در سن تکلیف و تعداد مساجد وجود ندارد.

احمد مسجدجامعی - رییس شورای شهر تهران نیز با تاکید براینکه قرار است در این طرح بسیاری از اشکالات موجود را بررسی کنیم اظهار کرد: تهران ۳۷۴ محله دارد و ما نمی خواهیم به دنبال تنها کمبودها بگردیم بلکه قرار است شهرداری با بررسی محلات مختلف اولویت محلات را در ساخت مساجد پیدا کند.

مسجدجامعی تاکید کرد: مسجد سوله نیست و باید در ساخت آن حتی به صورت کوچک و محلی هویت و جزئیات مختلف لازم برای یک مسجد رعایت شود و در هر محله هویت آن محله مورد توجه قرار گیرد.

عدم اقناع اعضای شورا از گزارش شهرداری و عذرخواهی از معلولان و جانبازان

اعضای شورای شهر تهران امروز همچنین قرار بود گزارشی از حسن اجرای مصوبه مناسب سازی فضاهای شهری برای جانبازان و معلولان جسمی و حرکتی را از سوی معاونت معماری و شهرسازی داشته باشند اما این گزارش قرائت نشد و اعضای شورا از گزارش ارائه شده اعلام نارضایتی کرده و قانع نشدند.

مجتبی شاکری - عضو جانباز شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بسیاری از فضاهای شهری هنوز برای معلولان و جانبازان مناسب سازی نشده و این امکانات به بخش های کوچکی از شهر و ساختمان های شهرداری محدود شده است گفت: این شرایط متناسب با آن چیزی که مورد نیاز جانبازان و معلولان است، نیست و باید در مورد این شرایط تدبیر مشخص تری اندیشیده شود.

رحمت الله حافظی - عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ضمن اعتراض شدید نسبت به این نحوه برخورد شهرداری تهران با موضوع گفت: بیش از سه هفته است که چنین موضوعی مورد سوال اعضای شورا قرار گرفته اما به این شکل پاسخ ما داده می شود.

وی با بیان این ضرب المثل که «نخوردیم نان گندم، دیدیم دست مردم» و اینکه خیلی خوب می دانیم چه کاری یرای چه جایی لازم است، گفت: کارکردن برای شهروندان و بسیاری از اقدامات مورد نیاز برای معلولان و جانبازان مسئله ای نیست که برای امروز و دیروز باشد؛ ۲۵ سال از جنگ گذشته و ۱۰ سال از زمان اجرای این مصوبه می گذرد اما تاکنون نه تنها اقدامی برای اجرای آن صورت نگرفته بلکه دایره اقدامات شهرداری محدود به ۲۰۰ ساختمان خود شهرداری محدود می شود.

وی خطاب به اعضای شورا گفت: من از جانبازان و معلولان شهر تهران به خاطر این رفتار شهرداری عذرخواهی و اعلام می کنم که تذکر ما پاسخ داده نشده و ما از این نحوه گزارش راضی نیستیم و قانع نشده ایم.

احمد مسجدجامعی - رییس شورای شهر تهران هم گفت: متاسفانه موضوع مناسب سازی چیزی است که شهرداری و دولت به اندازه کافی به آن توجه نداشته اند و ما از مسئولان شهرداری و اعضای خود شورا می خواهیم که مناسب سازی را از ساختمان شورا و شهرداری شروع کنند چرا که هنوز همین دو ساختمان به اندازه کافی مناسب سازی نشده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات