عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: تریاک همچنان پرمصرف ترین ماده مخدر در کشور است و در مورد بیماری های روانپزشکی نیز شایع ترین اختلال، اضطراب است که شیوع آن در زنان ۲ برابر مردان است.

به گزارش افکارنیوز ، غلامرضا حاجتی در حاشیه سی امین کنگره سالانه انجمن روانپزشکان ایران که در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار شد گفت: طرح ملی پیمایش سلامت روان ایرانیان طی سالهای ۸۹ تا ۹۰ انجام شد که برای اولین بار نتایج آن در این کنگره ارائه می شود و مورد تأیید وزارت بهداشت است. طبق نتایج این تحقیق، اختلال اضطرابی شایع ترین اختلال روانی در کشور است که ۱۶ درصد جامعه را درگیر کرده است.


عضو انجمن روانپزشکان ایران با بیان اینکه اختلالات اضطرابی با ۱۶درصد درگیری بیشترین شیوع را در کشور دارد گفت: ایران نسبت به کشورهای دیگر بیشترین شیوع این اختلالات را دارد.

وی ادامه داد: اختلالات وسواس، استرس پس از حادثه و اختلال اضطرابی از جمله موارد اختلال اضطرابی محسوب می شوند که در این طرح پایش شده است.

حاجتی تصریح کرد: اختلالات خلقی ۱۳.۶ درصد از جامعه را درگیر کرده و از نظر دربرگیری، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه افسردگی بیشترین شیوع را در بین اختلالات روانی دارد، گفت: این در حالی است که اختلالات اضطرابی در ایران نسبت به کشورهای دیگر شیوع بیشتری دارد و این نوع اختلال در زنان ۲ برابر بیش از مردان مشاهده شده است.

عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: بر اساس نتایج طرح ملی سلامت روان، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر که شامل ۳ درصد از جامعه می شود سوء مصرف به مواد مخدر دارند که در جمعیت شهری بیش از جمعیت روستایی گزارش شده است.

حاجتی شایع ترین مواد مخدر مصرفی را از خانواده تریاک اعلام کرد و گفت: سوء مصرف مواد مخدر در شرق کشور بیش از سایر مناطق است و همچنین در سنین پایین بیشتر بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات